Ερώτηση: Τα οχήματα με υγραέριο πληρώνουν λιγότερα τέλη;

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Ερώτηση: Τα οχήματα με υγραέριο πληρώνουν λιγότερα τέλη;

Δημοσίευση από angello »

Γνωρίζεται αν aστα οχήματα που έχει τοποθετηθεί αέριο γίνεται έκπτωση στα τέλη κυκλοφορίας ;

MOD(enias): Ο τίτλος του θέματος τροποποιήθηκε.


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από enias »

Εγώ πάντως, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

όχι αλλα το καύσιμο είναι αφορολόγητο (δε θα είναι για πολύ ακόμα)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:όχι αλλα το καύσιμο είναι αφορολόγητο (δε θα είναι για πολύ ακόμα)
Δύσκολα. Υπάρχει γραμμή απο την Ε.Ε. να μην φορολογείται ώστε να διαδοθεί και να αντικαταστήσει την βενζίνη ως το πιο οικολογικό καύσιμο εκ των τριών (βενζίνης, ντίζελ, υγραερίου).
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ποιος την χέζει την Ευρώπη, εμείς κάνουμε οτι μας πει η Αμέρικα.

:lol: πέρα απο τη πλάκα, αυτό που λες είναι σίγουρο? Εσύ θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο?

Τι απόδοση έχει το υγραέριο? Μπορεί να είναι φθηνότερο σαν βάρος/όγκο σε σχέση με τη βενζίνη, αλλα τι κατανάλωση κάνει το μοτερ? Κάτι μου είπαν για τραγική μείωση στη ροπή. Άλλοι λένε οτι δεν είδαν καμμία διαφορά. Τους δεύτερους δυσκολεύομαι να τους πιστέψω. Δε θα ήθελα να ήμουν ένα απο τα πειραματόζωα και να δώσω χρήμα χρόνο κόπο και ροπή. Και δε θα μου φανεί επίσης περίεργο αν η τρόικα πει οτι στην Ελλάδα ειδικά, θα το φορολογούμε. που λέει ο λόγος.. Έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στις υποσχέσεις..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από enias »

Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε αυτό τον κόσμο, εκτός απο τη βλακεία και το θάνατο. ;)
Οσον αφορά το υγραέριο, δεν έχει καμία διαφορά σε ροπή και ιπποδύναμη και γι' αυτό το λόγο καίει 10%-15% περίπου περισσότερη ποσότητα σε σχέση με τη βενζίνη. Η τιμή του αυτή τη στιγμή είναι περίπου στα 0,75€/λίτρο. Προς το παρόν, συμφέρει, αλλα κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι ξημερώνει στους φόρους αύριο, πολύ περισσότερο γιατί δεν είμαστε οι μόνοι στην Ευρώπη με προβλήματα χρέους και ελλειμμάτων, οπότε τα πάντα μπορούν να αναθεωρηθούν (όπως τώρα η συνθήκη του Σένγκεν).
Αινείας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από athanatos »

Εγώ λέω να περιμένουμε να δούμε τι θα περιλαμβάνει το μνημόσυνο :shock: …εεεε λάθος, το μνημόνιο νούμερο 2 και μετά το συζητάμε. :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από enias »

angello έγραψε:Γνωρίζεται αν aστα οχήματα που έχει τοποθετηθεί αέριο γίνεται έκπτωση στα τέλη κυκλοφορίας ;
Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα γιατί έχω απάντηση. Τα αυτοκίνητα με υγραέριο εκπέμπουν χαμηλότερους ρύπους και έτσι με βάση το νέο σύστημα που θα ισχύσει για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας για το έτος 2012, τα αυτοκίνητα με εκπομπές CO2 κάτω απο 100 gr/km απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας.

Επίσης, πλέον και στην Ελληνική αγορά, διατίθενται μοντέλα που έχουν εγκατάσταση υγραερίου κατ' ευθείαν απο το εργοστάσιο.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από MacPap »

Τα υβριδικά πως τα μετράνε τι εκπέμπουν αφού δεν δουλεύει πάντα ο κινητήρας βενζίνης?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: αεριο στα οχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι να τα μετρήσουν? Αφού δεν έχουν τέλη.
Κάτι τζιπάρες αμερικάνικες μαρέσουν που έχουν 10 χιλιάδες κυβικά μηχανές και καίνε άπειρη βενζίνη, αλλα επειδή έχει και ένα μοτεράκι σαν απο αυτά που φτιάχνεις φραπέ, το ονομάζουν επίσημα υβριδικό..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”