Βελτιωτικά Βενζίνης

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Δεν ξέρω αν το έβαλα σε σωστό μέρος, αν όχι, ας το μεταφέρουν αλλού οι διαχειριστές.

Νομίζετε ότι η χρήση κάποιου βελτιωτικού βενζίνης έχει αποτελέσματα; Δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια αύξηση στην δύναμη του αυτοκινήτου (τελικές, ροπή, γκάζι), όσο με ενδιαφέρει η βελτίωση της ποιότητας του καυσίμου, που δυστυχώς πολλά πρατήρια δεν μπορούν να μας εγγυηθούν κάτι τέτοιο.
Έχετε κάτι υπόψιν σας; Έχετε χρησιμοποιήσει;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

βελτίωση ποιότητας οχι, δεν κάνει. σκέψου την βενζίνη σαν ένα παλιόκρασο. μπορείς να προσθέσεις κάτι σε ένα παλιόκρασο ωστε να το κάνεις κρασί Α ποιότητας? όχι.
άρα δεν μπορείς να το κάνεις και στη βενζίνη. μπορείς όμως να βάλεις τα κατάλληλα χημικά στο κρασί ωστε όταν το πιείς να φύγεις τρέχοντας στην τουαλέτα και να καθαρίσεις το... σύστημα :lol:
για τέτοια χρήση, κάποια "βελτιωτικά" είναι καλά.
μου έχει τύχει μερικές φορές (έχω χρησιμοποιήσει 4-5 φορές στη ζωή του αυτοκινήτου και κοστίζουν απο 5 εως 10 ευρώ). να ρετάρει, να μπερδέυει κτλ στο ρελαντί, και με προσθήκη κάποιων προιόντων, το πρόβλημα βελτιώθηκε. αυτά τα προιόντα πες τα βελτιωτικά, πες τα καθαριστικά μπεκ, πες τα αυξηση οκτανίων. όπως και να τα πεις το ίδιο πράγμα είναι. παράγωγα πετρελαίου είναι πιστεύω, και τίποτα παραπάνω. νεύτι? καθαρή βενζίνη? κάτι τέτοιο

κάτι ψιλοάσχετο αλλα πάνω στο θέμα. όταν είχε πρωτορωτήσει κάθε πότε αλλάζω λάδια ξύδια βαλβολίνες μπουζί κτλ κτλ στο συγκεκριμένο αμάξι, μου είπαν για το φίλτρο βενζίνης κάθε 20.000 χιλιόμετρα. πλέον παράκουσα αυτή την εντολή και το αλλάζω μαζί με τα λάδια. δηλαδή με κάθε ευκαιρία επίσκεψης στο μάστορα. κάθε 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα. είναι μικρό το κόσμος σε σχέση με την τιμή που έχει πλέον ένα φουλάρισμα.. και αξίζει τον κόπο!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Δηλαδή το αφήνω όπως είναι;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα. έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα ή θέλεις σε κάθε φουλάρισμα, να σκορπάς ακόμα 10 ευρώ για να σου δίνει την "εντύπωση" οτι έχεις καλύτερο καύσιμο? εφόσον δε σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, τι είναι ακριβώς αυτό που σου λείπει που θα στο δώσει η καλύτερη ποιότητα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Η αβεβαιότητα της ποιότητας του καυσίμου. Αυτό ήθελα να βελτιώσω
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αυτό θα στο δώσει μόνο η συχνή αλλαγή φίλτρου βενζίνης (έστω και αν είναι ψευδαίσθηση η αποτελεσματικότητά του), η όσο το δυνατόν λιγότερες επισκέψεις σε άγνωστα πρατήρια, και κυρίως η τύχη, γιατι αν είναι να σου συμβεί, θα σου συμβεί. κοίταζε το παλιό σου φίλτρο βενζίνης πριν το πετάξεις να δεις τι χρώμα έχει η βενζίνη. αν είναι μαύρη και άραχνη, θα χαρείς που το πέταξες. επίσης βάζε συχνά βενζίνη και μην το αφήνεις να ανάψει το λαμπάκι. τα ελληνικά τεπόζιτα έχουν πολλά σκουπίδια στον πάτο.
πάντως όχι τα βελτιωτικά δεν είναι για αυτή τη χρήση. όσο και αν σου υπόσχονται κάτι τέτοιο. τζάμπα λεφτά σε απατεώνες θα δώσεις.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:όπως και να τα πεις το ίδιο πράγμα είναι. παράγωγα πετρελαίου είναι πιστεύω, και τίποτα παραπάνω. νεύτι? καθαρή βενζίνη? κάτι τέτοιο
Κηροζίνη είναι. Το γράφει απο πίσω η συσκευασία.

Αν γίνει η ζημιά και σου βουλώσει κανα μπέκ, δεν νομίζω οτι θα σε σώσει. Εγώ πάντως, κάθε όποτε αλλάζω λάδια (ώστε να το θυμάμαι) ρίχνω και ένα τέτοιο μέσα στο ντεπόζιτο, έτσι για συντήρηση. Για να μην βουλώσει.
Αινείας
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

ok ευχαριστώ
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από Johnny »

Θα συμφωνήσω με τον UltiMo_. Δεν περιμένεις το οχημα να αλλαξει συμπεριφορά ως προς την δύναμη του κινητήρα. Εγώ το εχω χρησιμοποιήσει δύο φορές στο εταιρικό αυτοκίνητο μετα απο περίεργα καύσιμα.
Αρχισε να χτυπάει πειράκια και ο υπεύθυνος της εταιρείας leasing μου εστειλε ενα ενισχυτικό, το οποίο μου ειπε να το χρησιμοποιήσω, αφου αφήσω να αδειάσει το ρεζερβουαρ και να το φουλάρω με super αμόλυβδη.
Ειχε αποτέλεσμα αλλα με το πρώτο περίεργο καύσιμο θα πρέπει να τα επαναλάβεις.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βελτιωτικά Βενζίνης

Δημοσίευση από MacPap »

Και πως γίνεται να ακούτε πουράκια στα αυτοχρονιζόμενα όπως είναι τα περισσότερα σήμερα?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”