Κατάταξη ελαστικών

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ψάχνοντας κάποιο review για μια μάρκα ελαστικών που μου προτείναν, έπεσα πάνω σε αυτό. Προκύπτει απο βαθμολογία χρηστών, και στο ίδιο site μπορείτε να βρειτε πιο λεπτομερή ανάλυση του ελαστικού που θέλετε.

http://www.tyrereviews.co.uk/Grid/


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από leftergr »

Δεν ξέρω για εσάς , εγώ πάντως είμαι fan των Michelin :D
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από grigoris »

leftergr έγραψε:Δεν ξέρω για εσάς , εγώ πάντως είμαι fan των Michelin :D
Ρε φιλαράκι δεν σου σφυράνε?
Όποτε έχω βάλει Michelin σπάνε τα νεύρα μου.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από Johnny »

UltiMo_ έγραψε:Ψάχνοντας κάποιο review για μια μάρκα ελαστικών που μου προτείναν, έπεσα πάνω σε αυτό. Προκύπτει απο βαθμολογία χρηστών, και στο ίδιο site μπορείτε να βρειτε πιο λεπτομερή ανάλυση του ελαστικού που θέλετε.

http://www.tyrereviews.co.uk/Grid/
Ειναι εδιαφέρον. Εχει βαθμολογία απο καταναλωτές και διανυθέντα μίλια σε κάθε τύπο.
Ψάχνοντας λίγο επεσε το μάτι μου σε μία καταχώρηση.

Wanli S1063 (19) 81% 73% 74% 78% 86% 81% 83% 79% 1,000,186,110 (miles)

Αναρωτήθηκα τι σόι μάρκα ειναι τα wanli tyres και εχουν σε ενα τύπο 1,000,186,110 (miles)
Ειναι Κινέζικα http://www.wanlitires.com/ South China Tire & Rubber Co, Ltd
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

michelin. δεν τα αλλάζω με τίποτα. και επειδή ο μάστορας που γνώρισα δεν τα φέρνει, κλασσικά προσπάθησε να μου πουλήσει ο,τι έχει. πάρε marangoni. Ιταλικά, τα καλύτερα. κτλ κτλ κτλ. Για 30 ευρώ οικονομία, τα λαστιχά μου δεν τα αλλάζω..
μαλακό λάστιχο, ζεσταίνεται αμέσως, πιάνει απίστευτα σε στεγνό και βρεγμένο, και κρατάει ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ χιλιόμετρα αν και μαλακό.-
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από MacPap »

Θα συμφωνήσω άλλη μία φορά...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από leftergr »

Τουλάχιστον 25 χρόνια , σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας , και εδώ και 15 χρόνια στα δικά μου αυτοκίνητα , μόνο Michelin χρησιμοποιώ , και ουδέποτε είχα πρόβλημα . Για αυτό και πάλι Michelin θα προτιμήσω στο αυτοκίνητο που χρειάζεται λάστιχα σύντομα . :) ( σαν διαφήμιση ακούστηκα τώρα :lol: )

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από erling »

Είχα τα michelin energy στο ΖΧ και είχα αλλάξει 2-3 τετράδες.
Στο megane ζήτησα πάλι michelin αλλά γλυστρούσαν αρκετά, ειδικά πριν προλάβουν να ζεσταθούν ή σε φρενάρισμα με μικρή ταχύτητα έμπαινε το ABS χωρίς προφανή λόγο. Σκέφτηκα μήπως παίζει ρόλο το στήσιμο του οχήματος και τα άλλαξα σε Continental Sport Contact 2. Και με αυτά όμως δεν έμεινα ευχαριστημένος. Μάλλον θα επιστρέψω στα energy.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από leftergr »

Στο ZX δηλαδή ζεσταίνονταν πιο γρήγορα , ενώ στο Renault πιο αργά ; Περίεργο δεν ακούγεται ; Εκτός και αν οφείλεται σε πιο μεγάλη διάσταση που φόραγε το megane σε σχέση με το zx .

Πάντως αν θυμάμαι καλά από σχόλια που έχω ακούσει , τα Michelin σε μεγάλες διαστάσεις , δεν τα προτιμούν . Εγώ τα Michelin που έχω χρησιμοποιήσει είναι σε διαστάσεις 155 , 165 , 175 και 185 αν θυμάμαι καλά . Παραπάνω δεν έχω πάει .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κατάταξη ελαστικών

Δημοσίευση από erling »

Μπορεί να έχεις δίκιο γιατί είναι 195/65/15
Με έβαλες σε σκέψεις....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”