Αλλαγή αμορτισέρ

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Αλλαγή αμορτισέρ

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:η λέξη "βελτιώσει" πως ορίζεται? Για μένα σημαίνει "καταστρέψει"
Αν βάλεις κάποιο αμορτισέρ με καλύτερη απόδοση μπορεί να έχεις βελτιωμένη άνεση με καλύτερο κράτημα. Βέβαια, σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχουν συμβιβασμοί, ακόμα και στο εργοστασιακό, οπότε επιλέγεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου, και προχωράς. Έγραψα ένα παράδειγμα παραπάνω. Χάρισα λίγη άνεση για καλύτερο κράτημα, αλλά δεν μπορούσα να χαρίσω τόση άνεση και ευκολία για μέγιστο κράτημα (χαμήλωμα 3,5 cm).

Ευχαριστώ.


erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αλλαγή αμορτισέρ

Δημοσίευση από erling »

Τελικά έβαλα Bilstein μαύρα. Απέρριψα ΚΥΒ και ΜΟΝRΟΕ (αν και τα μαμά ήταν ΚΥΒ)
Thanks.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αλλαγή αμορτισέρ

Δημοσίευση από MacPap »

στις 14:12, 02 Ιούλ 2012 ο erling έγραψε:Τελικά έβαλα Bilstein μαύρα. Απέρριψα ΚΥΒ και ΜΟΝRΟΕ (αν και τα μαμά ήταν ΚΥΒ)
Thanks.
Πάντως ομολογώ πως είσαι σταθερός στις απόψεις σου! :lol:
στις 21:03, 25 Ιουν 2012 ο erling έγραψε:...Εγώ τελικά απέρριψα το bilstein και είμαι μεταξύ MONROE και SACHS...
Καλοτάξιδα!!!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αλλαγή αμορτισέρ

Δημοσίευση από erling »

Κοίτα να δεις πως παίχτηκε το έργο.
Την πρώτη φορά που σκέφτηκα ότι θα αλλάξω αμορτισέρ, είχα αποφασίσει να βάλω Bilstein.
Μετά άκουγα απο εδώ, άκουγα από εκεί και έφτασα να τα απορρίψω.
Αλλά μετά σκέφτηκα πως από το πολύ ψάξιμο θα κάνω μαλακία και αποφάσισα να επιστρέψω στην αρχική επιλογή μου... :) :) :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”