Περι οκτανίων βενζίνης

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Περι οκτανίων βενζίνης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Είναι γνωστό το δούλεμα με τις βενζίνες, μια και τα οκτάνια μετρούνται ποσοστιαία. Άρα ο μέγιστος αριθμός οκτανίων είναι το 100.
Τα 100+ και τα εκατό συν πρόσθετα καθαριστικά κτλ, είναι βλακείες.
Επίσης με τις δήθεν εισαγόμενες βενζίνες, έχετε δει ποτέ σας κανένα τανκερ στον Πειραιά να ξεφορτώνει βενζίνη? Όλα απο τα διυλιστήρια φεύγουν.
Κάτι που μου έκανε εντύπωση όμως, είναι οτι στην Αμερική η μέγιστη ποιότητά τους, δεν φτάνει καν το 95 της δικιάς μας "απλής".

Κάτι άλλο κουφό στο αμερικάνικο σύστημα οτι έχεις μόνο μια μάνικα. Και επιλέγεις με κουμπί, ποιο τύπο καυσιμου θέλεις. Απορώ, πόσο καύσιμο χωράει η μάνικα το οποίο κάθετε μέσα απο την επιλογή του προηγούμενου πελάτη? Δεν πρέπει να είναι λιγότερο απο 1-2 λίτρα.... Ελπίζω να έχουν το diesel σε ξεχωριστό σημείο τουλάχιστον.


Εικόνα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Περι οκτανίων βενζίνης

Δημοσίευση από erling »

Η shell παλαιότερα έφερνε με δικά της tanker την 100άρα.. Σήμερα δεν ξέρω...

Πάντως αυτό για την μία αντλία που λες, μάλλον γίνεται αναρρόφηση της ποσότητας που μένει στην μάνικα....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”