Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Δημοσίευση από Johnny »

Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο


Το υγραέριο είναι ένα εναλλακτικό είδος καυσίμου που προσφέρει μέγιστη οικονομία σε σύγκριση με την βενζίνη. Πολλά έχουν γραφτεί για την ασφάλεια των αυτοκινήτων που εφοδιάζονται με τέτοια συστήματα τα οποία όπως έχει αποδειχτεί είναι απόλυτα ασφαλείς αρκεί να τοποθετούνται από ειδικευμένους μηχανικούς ή να είναι εργοστασιακά. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που η τοποθέτηση δεν έχει γίνει με το σωστό τρόπο και βάσει προδιαγραφών που αφορά την ασφάλεια;

Άσκηση του Π.Σ.
Την απάντηση μας δίνει το Πυροσβεστικό Σώμα το οποίο έδωσε στην δημοσιότητα οπτικοακουστικό υλικό από την άσκηση «ΡΑΜΝΟΥΣ 2014», που πραγματοποιήθηκε στο ανενεργό λατομείο «Περράκη», πλησίον του αρχαιολογικού χώρου Ραμνούντας στο Μαραθώνα. Η άσκηση πυρκαγιάς δύο οχημάτων με υγραεριοκίνηση, που έγινε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, αφορούσε τη μελέτη εξέλιξης του φαινομένου, σε όχημα που διέθετε προδιαγραφές, εγκρίσεις και άνευ αυτών.

Το πείραμα...
Πιο αναλυτικά, το όχημα Α' (Seat Ibiza) έφερε σύστημα υγραεριοκίνησης με όλες τις προδιαγραφές και εγκρίσεις της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας. Αντίθετα το όχημα Β' (Opel Corsa) έφερε δεξαμενή καυσίμου χωρίς τις ανωτέρω πιστοποιήσεις. Στα δύο οχήματα η πυρκαγιά ξεκίνησε από το χώρο της μηχανής, έφεραν τον ίδιο όγκο δεξαμενής υγραερίου (40lt), την ίδια περιεκτικότητα καυσίμου (32lt) και στη δεξαμενή βενζίνης υπήρχαν έκαστος 4 lt καυσίμου.

Δείτε τι συνέβη και θα... σοκαριστείτε με το αποτέλεσμα από την περίπτωση που η τοποθέτηση του συστήματος υγραερίου δεν έχει γίνει από ειδικούς - επαγγελματίες και σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Πηγή:zougla.gr




Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Δημοσίευση από erling »

Ωραία δουλειά....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Δημοσίευση από MacPap »

Εντυπωσιακό μεν αλλά!

Δεν μας λένε τι είναι αυτό που ήταν λάθος στην εγκατάσταση. Και επειδή είναι και η πυροσβεστική κοντά αυτό δεν καθιστά το πείραμα ορθότερο.

Κάλλιστα (αφού πρόκειται περί χορηγού εταιρεία που εγκαθιστά τέτοια συστήματα) το δεύτερο αυτοκίνητο να ήταν έτσι η εγκατάσταση που να εκραγεί χωρίς αυτό να είναι αυτό που πραγματικά συμβαίνει. Λέω τώρα μια σειρά ελαττωματικές βαλβίδες που κολλάνε. Σιγά μη ξέρει η πυροσβεστική ποιες είναι αυτές και ποιες όχι.

Προσωπικά με το αέριο δεν τα πάω καλά ούτε το πόλης ούτε το υγραέριο. Ούτε ElGreco δεν έχω σπίτι.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Δημοσίευση από Johnny »

Και εγώ ειμαι επιφυλακτικός με το υγραέριο. Δέν ξέρω εαν θα προχωρούσα σε εγκατάσταση του, επίσης δεν ξέρω τι ασφάλεια εχεις σε περίπτωση σύγκρουσης, ειτε εχεις εργοστασιακή εγκατάσταση ειτε οχι.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Δημοσίευση από erling »

Η διαφορά είναι στην εγκατάσταση ασφαλείας.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πότε μπορεί να γίνει έκρηξη σε αυτοκίνητο με υγραέριο.

Δημοσίευση από MacPap »


Τίτλος Youtube: "Crashtest extrem: Explodieren Gas-Autos? "
και "Vehicule Auto Crash Test - Autogas Crash und Brand-Extre"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”