Αλλαγή τροχού σε Ε.Ι.Χ.

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Αλλαγή τροχού σε Ε.Ι.Χ.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὅταν πήγα νὰ ἀλλάξω τροχό, ξεκίνησα ξεσφίγγοντας τὰ παξιμάδια (πρὶν βάλω τὸν γρύλλο ὤστε νὰ σηκώσω τὸ ὄχημα). Ἔβαλα τὸ σχήματος "Γ" κλειδί καὶ τὸ πάτησα ὤστε νὰ ξεσφίξει τὸ παξιμάδι. Τὰ δύο ἦταν ἀρκετὰ σφιχτά, ἰδίως τὸ τελευταῖο μὲ ζόρισε. Παρὰ τὰ κιλά μου δυσκολεύτηκα.

Δεῖτε ἄλλο ἕνα βίντεο ἀπὸ τὸν EricTheCarGuy. Δεῖτε τὶ κάνει τὸ ἄτομο στὸ 4:50.



οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αλλαγή τροχού σε Ε.Ι.Χ.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Υπερβολή αυτό που κάνει ο τύπος.
Μπορείς απλά να βάλεις ένα σωλήνα στο λεβιέ, ωστε να μεγαλώσει το μήκος του και η μοχλική του ικανότητα (υπάρχει τέτοιος όρος άραγε?)

Έχω δει άτομο πολλών κιλών να χοροπηδάει πάνω στο λεβιέ. Καλύτερα τέρμα σφιχτά παρά να είναι ξεσφιγμένα.

Στο λεωφορείο όποτε πάω για έλεγχο στον αέρα (δυστυχώς τόσο μεγάλο κομπρεσέρ μόνο λαστιχάδες έχουν) μου ξανασφίγγει όλα τα μπουλόνια και μερικά "παίρνουν" λίγο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αλλαγή τροχού σε Ε.Ι.Χ.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Υπερβολή αυτό που κάνει ο τύπος.
Μπορείς απλά να βάλεις ένα σωλήνα στο λεβιέ, ωστε να μεγαλώσει το μήκος του και η μοχλική του ικανότητα (υπάρχει τέτοιος όρος άραγε?)
Ὑπερβολικὸ ἢ μή, ἐλλείψει σωλῆνα θὰ τὸ κάνεις μὲ τὸν γρύλλο.
UltiMo_ έγραψε:Έχω δει άτομο πολλών κιλών να χοροπηδάει πάνω στο λεβιέ. Καλύτερα τέρμα σφιχτά παρά να είναι ξεσφιγμένα.
Μία σημαντικὰ παράμετρος εἶναι τὸ ποῦ πατάς. Γιὰ παράδειγμα, ἀν ἔχεις κλειδὶ-σταυρὸ καὶ τὸ πατήσεις στὸ κέντρο (στὴν ἔνωσι τῶν δύο κομματιῶν) μλκ θὰ κάνεις ἀλλὰ τὸ παξιμάδι δὲν θὰ ξεσφίξει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αλλαγή τροχού σε Ε.Ι.Χ.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

επίσης αν το πατήσεις απ τη λάθος μεριά δε θα ξεσφίγγει με τίποτα :astrakia
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”