Εμπειρίες από συνεργεία

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Νομίζω μπήκατε στὸ νόημα. Ἐδῶ εἶναι Ἑλλάδα, ἐκτὸς ἀπὸ Homo Sapiens ἔχουμε Homo Coloellinus Lamoghius. Ἡ πιάτσα ἔχει καὶ σκάρτους. Προσωπικὰ ἤμουν τυχερός. Μόλις ἀπέκτησα αὐτοκίνητο μοῦ συστήθηκε μάστορας γιὰ νὰ πηγαίνω.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από enias »

Ταλαιπωρήθηκα για πολλά χρόνια να αλλάζω μαστόρια γιατι πάντα βλακείες μου έκαναν, με αποτέλεσμα το αμάξι να έχει μονίμως κάπου πρόβλημα. Το σερβις το έκοψα απο πολύ νωρίς γιατι ήταν ακριβό, ειδικά στα ανταλλακτικά. Βρήκα ενα μάστορα που ξέρει τη μάρκα και ανταλλακτικά που είναι ακριβά βάζω μόνο μεταχειρισμένα. 13 ετών αμάξι ειναι. Προσφατα άλλαξα τον ιμάντα και ανακάλυψα οτι ο πρεηγούμενος δεν είχε κάνει σωστό το χρονισμό με αποτέλεσμα το αμαξι να χάνει σε επιδόσεις.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Ταλαιπωρήθηκα για πολλά χρόνια να αλλάζω μαστόρια γιατι πάντα βλακείες μου έκαναν, με αποτέλεσμα το αμάξι να έχει μονίμως κάπου πρόβλημα.
Σὰν τὶ βλακεῖες;


Δὲν θέλω νὰ γραφτοῦν χύμα ὀνόματα (διὰ ἠθικοὺς καὶ νομικοὺς λόγους) ἀλλὰ τὶ ἔχετε πάθει καὶ δὲν θέλετε νὰ τὸ πάθει ἄλλος.
enias έγραψε:Το σερβις το έκοψα απο πολύ νωρίς γιατι ήταν ακριβό, ειδικά στα ανταλλακτικά.
Τὶ ἀκριβῶς ἔκοψες; Δὲν πιστεῦω νὰ μὴν ἀλλάζεις λάδια!!! Ἐκτὸς ἀν ἐννοεὶς τὸ σέρβις στὴν ἀντιπροσωπεία.
enias έγραψε:Βρήκα ενα μάστορα που ξέρει τη μάρκα και ανταλλακτικά που είναι ακριβά βάζω μόνο μεταχειρισμένα. 13 ετών αμάξι ειναι.
Ἕνας πρώην συνάδελφος μοῦ εἶχε πεῖ ὄτι κατὰ τὴν ἀγορά αὐτοκινήτου δὲν διαλέγεις μάρκα αὐτοκινήτου. Βρίσκεις ἔνα μάστορα νὰ εἶναι τῆς προκοπῆς καὶ ἀγοράζεις τὴν μάρκα τὴν ὀποία αὐτὸς δουλεύει καὶ ξέρει. Ἀπὸ μιὰ μεριὰ δὲν ἔχει ἄδικο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:
enias έγραψε:Ταλαιπωρήθηκα για πολλά χρόνια να αλλάζω μαστόρια γιατι πάντα βλακείες μου έκαναν, με αποτέλεσμα το αμάξι να έχει μονίμως κάπου πρόβλημα.
Σὰν τὶ βλακεῖες;
Αυτο που λένε, μια δουλειά-δυό ζημιές. Όταν ο άλλος δεν ξέρει που να βάλει το χέρι και πάει ψάχνοντας, όπως επίσης και κάποιος που κάθε τόσο εσκιζε τις φούσκες με το μαχαίρι για να τις αλλάζει (δήθεν σκίστηκαν).
Haridimos έγραψε:
enias έγραψε:Το σερβις το έκοψα απο πολύ νωρίς γιατι ήταν ακριβό, ειδικά στα ανταλλακτικά.
Ἐκτὸς ἀν ἐννοεὶς τὸ σέρβις στὴν ἀντιπροσωπεία.
Ακριβώς αυτό εννοώ
Haridimos έγραψε:Ἕνας πρώην συνάδελφος μοῦ εἶχε πεῖ ὄτι κατὰ τὴν ἀγορά αὐτοκινήτου δὲν διαλέγεις μάρκα αὐτοκινήτου. Βρίσκεις ἔνα μάστορα νὰ εἶναι τῆς προκοπῆς καὶ ἀγοράζεις τὴν μάρκα τὴν ὀποία αὐτὸς δουλεύει καὶ ξέρει. Ἀπὸ μιὰ μεριὰ δὲν ἔχει ἄδικο.
Καθόλου άδικο. Είναι έτσι ακριβώς. Με τις τιμές της αντιπροσωπείας στα σερβις και της ζημιές, αγοράζεις αλλο ένα αμάξι.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:
Haridimos έγραψε:
enias έγραψε:Το σερβις το έκοψα απο πολύ νωρίς γιατι ήταν ακριβό, ειδικά στα ανταλλακτικά.
Ἐκτὸς ἀν ἐννοεὶς τὸ σέρβις στὴν ἀντιπροσωπεία.
Ακριβώς αυτό εννοώ
Αὐτὸ ἐννοῦσες ἀλλὰ δὲν τὸ ἔγραψες. Ἡ φράση σου καταλήγει σὲ λάθος συμπέρασμα (ἀφοῦ τοῦ βάζω βενζίνη καὶ τσουλάει μιὰ χαρὰ εἶναι, τὶ χρειάζονται τὰ σέρβις).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Αὐτὸ ἐννοῦσες ἀλλὰ δὲν τὸ ἔγραψες. Ἡ φράση σου καταλήγει σὲ λάθος συμπέρασμα (ἀφοῦ τοῦ βάζω βενζίνη καὶ τσουλάει μιὰ χαρὰ εἶναι, τὶ χρειάζονται τὰ σέρβις).
Δεν θα τσούλαγε... θα το σπρώχνα σε αυτήν την περίπτωση! :lol:
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από Tassos »

Επίσημη συνεργάτης αντιπροσωπείας (έχει κλείσει τώρα) που πήγαινα το αυτοκίνητο μου για τη σφραγίδα του service μου άλλαζε κάθε 10.000 χλμ τα τακάκια. Οταν πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο "τσακωνόμουν" για να αλλάξουν τα τακάκια με χειρότερη χρήση κάθε 15.000 χλμ. Ηθελαν να τα αφήνουν περισσότερα χλμ.

Επίσης είχαν κάνει κάποια λάθος ρύθμιση και έσβηνε ο κινητήρας. Εκανα κάποια ρύθμιση σε άλλο συνεργείο και διορθώθηκε. Το θέμα είναι ότι αν πήγαινα στο εξουσιοδοτημένο θα μου είχαν χρεώσει άλλη μια επίσκεψη και ανταλλακτικά.

Και μετά ψάχνουν οι αντιπροσωπείες γιατί οι πελάτες αποφεύγουν το επίσημο δίκτυο μόλις λήξει η εγγύηση.


Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εμπειρίες από συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Επίσημη συνεργάτης αντιπροσωπείας (έχει κλείσει τώρα) που πήγαινα το αυτοκίνητο μου για τη σφραγίδα του service μου άλλαζε κάθε 10.000 χλμ τα τακάκια. Οταν πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο "τσακωνόμουν" για να αλλάξουν τα τακάκια με χειρότερη χρήση κάθε 15.000 χλμ. Ηθελαν να τα αφήνουν περισσότερα χλμ.
Τὰ ἐργοστασιακὰ τακάκια εἴχαν φαγωθεῖ πέραν τοῦ μισοῦ στὶς 15.000 καὶ ἐπέλεξα νὰ τὰ ἀλλάξω. Τἀ ἐπόμενα ἀλλάχτηκαν ἔπειτα ἀπὸ 55.000χλμ. Ὁ μάστορας εἶπε ὄτι κρατάνε 2.500χλμ. Ἀν ὄμως φαγωθεῖ το τακάκι περισσότερο ἀπὸ ὄτι πρέπει τότε κάποια μεταλλικὴ προεξοχή ἀρχίζει νὰ γρατζουνά τὴν δισκόπλακα. Γιὰ τὸ λόγο αὐτὸ τὰ ἄλλαξα στὰ 55.000χλμ καὶ δὲν τὸ τράβηξα περισσότερο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”