Αποθηκευμένα ελαστικά

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ ὄλη ἰστορία ἔχει ὠς ἐξής: ἔχω μιὰ μπαγκαζιέρα στὸ χωριό. Ἔχει 3 ῥόδες (δύο σὲ χρήση σὺν μία ἐφεδρική). Φαντάζομαι ὄτι μὲ ἀν τὴν ῥυμουλκήσω τὰ λάστιχα θὰ σκάσουν (ἀκόμα καὶ χωρὶς φορτίο).

Πρὸς τὸ παρὸν δὲν μοῦ χρειάζεται. Ἀν μοῦ χρειαστεῖ θὰ πρέπει νὰ πάρω 3 καινούργια λάστιχα. Ἀν τῆς βάλω καινούργια λάστιχα, τὴν κινήσω καὶ τὴν σταθμεύσω ὁ ἥλιος θὰ χαλάσει τὰ καινούργια λάστιχα.

Ἄρα, ὄταν χρειαστεῖ νὰ τὴν χρησιμοποιήσω πρέπει νὰ ἀγοράσω 3 λάστιχα. Μόλις κάνω τὴν δουλειά μου καὶ τὴν σταθμεύσω θὰ πρέπει νὰ βάλω τὰ λάστιχα στὴν ἀποθήκη (ἔχει δροσιὰ) ὤστε νὰ μὴν φθαροῦν γρήγορα.
Ἀποθηκευμένα ἐλαστικὰ πόσο ζοῦν;

Αὐτὴ τὴν στιγμὴ εἶναι σταθμευμένη στὴν αὐλή ἀκατοίκητου σπιτιοῦ ἄλλου. Ἀν ὁ ἰδιοκτήτης ζητήσει τὴν ἀπομάκρυνσή της τότε τὴν τσουλάμε μὲ τὰ χέρια. Ἄρα πρέπει νὰ ἔχει ῤόδες. Αὐτὸ σημαίνει ὄτι τὴν ἐπόμενη φορὰ θὰ πρέπει νὰ ἀγοράσω 2 ζάντες.
Οἱ "ζάντες ἀχρησίας" (δύο) θὰ πρέπει νὰ ἔχουν τὰ παλιὰ λάστιχα ἐνῶ οἱ "ζάντες κίνησης" (τρεὶς) θὰ πρέπει νὰ ἔχουν καινούργια ἐλαστικά.
Ἔχετε καμιὰ ἄλλη ἄποψη;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από MacPap »

Χαρίδημε μας μπέρδεψες!!! Αυτό που ξέρω και μπορώ να σου είναι πως στο παλιό το αυτοκίνητο το Starlet που είχα δοκίμασα με επιτυχία να βάλω το λάστιχο 17 ετών που είχε ως ρεζέρβα απο την μάνα του και με πήγε άνετα μέχρι το βουλκανιζατέρ. Δεν το συνιστώ αλλά αν υπάρξει ανάγκη μάλλον γίνεται. Ως εκ τούτου αφού άντεξε μέσα στο Πορτ Μπαγκάζ 17 χρόνια σε δροσερό μέρος μάλλον θα αντέξει αρκετά.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από athanatos »

Πάντως κυκλοφορεί η φήμη ότι το ανώτατο όριο ζωής του καουτσούκ είναι 5 χρόνια άσχετα αν δεν έχει κάνει πολλά χιλιόμετρα .
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Χαρίδημε μας μπέρδεψες!!!
Τὶ δὲν κατάλαβες;
Πρὸς τὸ τέλος τοῦ 2006 πῆρε τὴν μπαγκαζιέρα ὁ πατέρας μου. Τὸ ἀριστερὸ λάστιχο καὶ τὴν ῥεζέρβα τὰ ἔχει χτυπήσει ὀ ἤλιος. Δὲν ξέρω ἀν πρέπει νὰ ἐμπιστευτῶ τέτοια λάστιχα μὲ φορτίο.
MacPap έγραψε:δοκίμασα με επιτυχία να βάλω το λάστιχο 17 ετών που είχε ως ρεζέρβα απο την μάνα του και με πήγε άνετα μέχρι το βουλκανιζατέρ.
Ἐγῶ ἀντίθετα ὄταν ἄλλαξα λάστιχα πρὶν ἔνα μῆνα πῆρα πέντε.
MacPap έγραψε:Δεν το συνιστώ
Οὔτε ἐγῶ.
MacPap έγραψε:αλλά αν υπάρξει ανάγκη μάλλον γίνεται.
Τὸ ἐπιχειρεῖς, ὀδηγεῖς συντηρητικὰ καὶ ἐλπίζεις νὰ ἀντέξει ὠς τὸ λαστιχάδικο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:Τὶ δὲν κατάλαβες;.
Ολα τα κατάλαβα αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί πρέπει να έχεις 5 ζάντες αντί για 2 και 2 τάκους για να το βάζεις όταν βγάζεις τις ζάντες προς αποθήκευση.
Haridimos έγραψε:Ἐγῶ ἀντίθετα ὄταν ἄλλαξα λάστιχα πρὶν ἔνα μῆνα πῆρα πέντε.
Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σωστό. Βέβαια τα τελευταία 22 χρόνια ρεζέρβα έβαλα μόνο μία φορά.
Haridimos έγραψε:
MacPap έγραψε:Δεν το συνιστώ
Οὔτε ἐγῶ.
Χαίρομαι!
Haridimos έγραψε:Τὸ ἐπιχειρεῖς, ὀδηγεῖς συντηρητικὰ καὶ ἐλπίζεις νὰ ἀντέξει ὠς τὸ λαστιχάδικο.
Η κουβαλάς μαζί σου όπως κάνω εγώ ένα κομπρεσεράκι και δεν αλλάζεις ποτέ λάστιχο. Αντιθέτως όμως εγώ αλλάζω την θέση των λάστιχων και κάνω ζυγοστάθμιση κάθε 10.000 χλμ.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:
Haridimos έγραψε:Τὶ δὲν κατάλαβες;.
Ολα τα κατάλαβα αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί πρέπει να έχεις 5 ζάντες αντί για 2 και 2 τάκους για να το βάζεις όταν βγάζεις τις ζάντες προς αποθήκευση.
Διότι ἡ μπαγκαζιέρα εἶναι παρκαρισμένη σὲ οἰκόπεδο ἄλλου. Εἶναι δύσκολο νὰ τὴν βάλω στὸ δικό μου (πρέπει νὰ σοῦ δείξω φωτογραφία γιὰ νὰ καταλάβεις τὶ ἐννοῶ). Ἀν ὀ ἄλλος θελήσει νὰ τὴν μετακινήσει πῶς θὰ τὸ κάνει; Θὰ τὴν φορτωθεῖ στὴν πλάτη του;
MacPap έγραψε:
Haridimos έγραψε:Ἐγῶ ἀντίθετα ὄταν ἄλλαξα λάστιχα πρὶν ἔνα μῆνα πῆρα πέντε.
Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σωστό. Βέβαια τα τελευταία 22 χρόνια ρεζέρβα έβαλα μόνο μία φορά.
Αὐτὴ τὴν μία φορὰ ποῦ θὰ σοῦ χρειαστεῖ νὰ δῶ τὶ θὰ κάνεις ἀν ἔχεις λάστιχο 17ετίας. Νὰ κινεῖσαι νύχτα γιὰ Λευκάδα (π.χ.) καὶ νὰ χρειαστεῖς ἐφεδρικὸ τροχό.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

athanatos έγραψε:Πάντως κυκλοφορεί η φήμη ότι το ανώτατο όριο ζωής του καουτσούκ είναι 5 χρόνια άσχετα αν δεν έχει κάνει πολλά χιλιόμετρα .
Ὑπὸ ποιὲς προϋποθέσεις προκύπτει τὸ ἀνώτατο ὄριο ζωῆς τῶν πέντε ἐτῶν;

Ὄταν εἶναι τοποθετημένα σὲ ὄχημα ἤ ὄταν εἶναι ἀποθηκευμένα σὲ σκοτεινὸ δροσερὸ μέρος;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από athanatos »

Haridimos έγραψε:Ὄταν εἶναι τοποθετημένα σὲ ὄχημα ἤ ὄταν εἶναι ἀποθηκευμένα σὲ σκοτεινὸ δροσερὸ μέρος;
Όταν είναι τοποθετημένα. Αν τα βάλεις στο ψυγείο δεν ξέρω. Δεν το έχω κάνει ποτέ . :lol: :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν λέω νὰ τὰ βάλω στὸ ψυγεῖο ἀλλὰ στὴν ἀποθήκη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από MacPap »

Αν πάντως συμπεριφέρονται όπως τα λάστιχα στις μάσκες και τα βατραχοπέδιλα τ΄τε καλό είναι να τα πασπαλίζουμε με "Ταλκ" τα κρατά στεγνά και μαλακά.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”