Αποθηκευμένα ελαστικά

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἐνδιαφέρον. Δηλαδὴ ἡ ἀποθήκευση μάσκας, βατραχοπέδιλων καὶ ἐλαστικῶν ἐπισώτρων ἀπαιτεῖ τάλκ. Ὑπάρχει τρόπος νὰ τὸ προμηθευτεῖ κανεῖς σὲ μεγάλη ποσότητα (καὶ ὄχι σὲ μισόλιτρα μπουκαλάκια);


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν χρειάζεται απλά το πασπαλίζεις λίγο... Δηλαδή (αν πραγματικά ισχύει για τα λάστιχα) ένα κουτάκι 200ml φτάνει για χρόνια.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από xrisa »

Παρακολουθώ την συζήτηση, και επειδή μονίμως αποθηκεύω λάστιχα δυο φορές τον χρόνο, δηλ αλλάζω τα θερινά τον Νοέμβριο, βάζω τα χιονολάστιχα μέχρι τον Μάρτιο, και αντίστοιχα αποθηκεύω Μάρτιο τα χιονολάστιχα.
Θέλουν μέρος υγρό για να διατηρηθούν σε καλή κατάσταση, τα αποθηκεύω στο γκαράζ του αυτοκινήτου, ή στο κατάστημα που τα έχω αγοράσει, το θερινό λάστιχο το φοράω δυο χρόνια το πολύ ανεξάρτητα τα χιλιόμετρα και την κατάσταση του πέλματος που συνήθως είναι πολύ καλή.
Το χιονολάστιχο επειδή είναι πιο μαλακό το αλλάζω στα τρία.
Είναι για μένα κανόνας αυτό.
Ρεζέρβα δεν κρατάω συνειδητά επειδή έχω πολύ καλή οδική βοήθεια, μια φορά έπαθα λάστιχο και σε μια ώρα είχα "καθαρίσει" μόνη θα έκανα πιο πολύ ώρα συν ότι δεν εμπιστεύομαι το δικό μου χέρι στο βίδωμα των μπουλονιών
Σωστά επισημαίνει ο Κώστας κάθε 10.000 χιλ αλλάγη τα μπρος πίσω,και ζυγοστάθμιση, το τάλκ το χρησιμοποιούσα στα στα παιδάκια μου όταν ήταν μωρά!!!!!! :D :D :D :D
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

xrisa έγραψε:Παρακολουθώ την συζήτηση, και επειδή μονίμως αποθηκεύω λάστιχα δυο φορές τον χρόνο, δηλ αλλάζω τα θερινά τον Νοέμβριο, βάζω τα χιονολάστιχα μέχρι τον Μάρτιο, και αντίστοιχα αποθηκεύω Μάρτιο τα χιονολάστιχα.
Κοζάνη; Φλώρινα; Καστοριά;
xrisa έγραψε:Θέλουν μέρος υγρό για να διατηρηθούν σε καλή κατάσταση, τα αποθηκεύω στο γκαράζ του αυτοκινήτου, ή στο κατάστημα που τα έχω αγοράσει, το θερινό λάστιχο το φοράω δυο χρόνια το πολύ ανεξάρτητα τα χιλιόμετρα και την κατάσταση του πέλματος που συνήθως είναι πολύ καλή.
Το χιονολάστιχο επειδή είναι πιο μαλακό το αλλάζω στα τρία.
Πέρα ἀπὸ τὸ γεγονὸς ὄτι τὸ χιονολάστιχο εἶναι μαλακὸ ὑπάρχει ἄλλη μία παράμετρος. Τὸ χειμερινὸ λάστιχο δὲν βλέπει πολὺ ἥλιο.
xrisa έγραψε:Είναι για μένα κανόνας αυτό.
Ρεζέρβα δεν κρατάω συνειδητά επειδή έχω πολύ καλή οδική βοήθεια, μια φορά έπαθα λάστιχο και σε μια ώρα είχα "καθαρίσει" μόνη θα έκανα πιο πολύ ώρα συν ότι δεν εμπιστεύομαι το δικό μου χέρι στο βίδωμα των μπουλονιών
Κακῶς!!! Πρέπει νὰ εἶσαι ὀργανωμένη ὤστε νὰ μπορεῖς νὰ δρὰς χωρὶς βοήθεια.
Τὰ μπουλόνια δὲν θέλουν μόνο χέρι ἀλλὰ καὶ πόδι.
xrisa έγραψε:Σωστά επισημαίνει ο Κώστας κάθε 10.000 χιλ αλλάγη τα μπρος πίσω,και ζυγοστάθμιση,
Συμφωνῶ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από xrisa »

Αναφέρομαι για τον Ν.Φλώρινας.
Το χιονολάστιχο φυσικά και το βλέπει ήλιος, μετά την χιονόπτωση συνήθως έχουμε ηλιοφάνεια, αλλά και όταν ταξιδεύω τους χειμερινούς μήνες Αθήνα και γενικά νότια έχει ήλιο.
Άλλωστε άλλη είναι η σύνθεση του υλικού του ελάστικου στα χιονολάστιχα να είναι πιο μαλακά για να γίνεται η πέδηση ασφαλέστερη στα χιόνια αλλά και η οδήγηση, με ένα σκληρό λάστιχο στο χιόνι πας για χιονοδρομία και όχι για οδήγηση, και το πέλμα είναι διαφορετικό στο χιονολάστιχο, μπορείς να το φοράς σε ξερό καιρό αλλά να μην υπερβαίνει ο υδράργυρος τους 20 βαθμούς Κελσίου, τότε αρχίζει να φθείρεται
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από xrisa »

Haridimos έγραψε:
xrisa έγραψε:Είναι για μένα κανόνας αυτό.
Ρεζέρβα δεν κρατάω συνειδητά επειδή έχω πολύ καλή οδική βοήθεια, μια φορά έπαθα λάστιχο και σε μια ώρα είχα "καθαρίσει" μόνη θα έκανα πιο πολύ ώρα συν ότι δεν εμπιστεύομαι το δικό μου χέρι στο βίδωμα των μπουλονιών
Κακῶς!!! Πρέπει νὰ εἶσαι ὀργανωμένη ὤστε νὰ μπορεῖς νὰ δρὰς χωρὶς βοήθεια.
Τὰ μπουλόνια δὲν θέλουν μόνο χέρι ἀλλὰ καὶ πόδι.
Δεν το τολμώ, τι πόδι τι χέρι μια φορά χοροπηδούσα πάνω στο ...δεν θυμάμαι πως το λένε.... :oops: :oops: :oops:
δεν με εμπιστευόμουν, τώρα τι? να ήμουν 70-80 κιλά ok
Ασε μου το αλλάζουν αλλοί αφού το επισκευάσουν
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:...Τὰ μπουλόνια δὲν θέλουν μόνο χέρι ἀλλὰ καὶ πόδι.
Στην περίπτωση της xrisa πρέπει να βάλει κανείς καμιά 10ρια Χρύσες για να φτάσει το απαιτούμενο βάρος που θα κουνήσει ένα πολυκαιρισμένο μπουλόνι. :D :D

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από xrisa »

MacPap έγραψε:
Haridimos έγραψε:...Τὰ μπουλόνια δὲν θέλουν μόνο χέρι ἀλλὰ καὶ πόδι.
Στην περίπτωση της xrisa πρέπει να βάλει κανείς καμιά 10ρια Χρύσες για να φτάσει το απαιτούμενο βάρος που θα κουνήσει ένα πολυκαιρισμένο μπουλόνι. :D :D

Φιλικά Κώστας
Ακριβώς, πες ότι κατάφερα να τα ξεβιδώσω, και όλα ok μέχρι εδώ,αλλάζω λάστιχο, μετά? ( έχω κάνει πολλές δοκιμές στο να αλλάξω λάστιχο) δεν εμπιστεύομαι το βίδωμα που θα κάνω,αν και η φορά κίνησης του τροχού είναι αντίθετη από αυτή που βιδώνεις τα μπουλόνια, σε καμιά περίπτωση δεν θα ξεκινούσα να ταξιδέψω έτσι, επομένως καλώ την οδική ασφάλεια μεταφέρουμε το αυτοκίνητο στο κοντινότερο βουλκανιζατέρ και είμαι ήσυχη.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὑπερβάλλεις. Ἀλλὰ δὲν θὰ ἐπιμείνω. Τὸ νὰ σοῦ ἀλλάζει ἄλλος τὸ λάστιχο δὲν εἶναι παράνομο, ἀνήθικο, ἀπάνθρωπο, ῥατσιστικό, ἀνεθνικὸ κ.ο.κ.
Κλείνω μὲ μιὰ προσωπικὴ σύσταση. Νὰ εἶσαι αὐτόνομη, δὲν ξέρεις ποῦ καὶ πότε θὰ σοῦ τύχει.

ΥΓ: ἀν σοῦ τύχει ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ νὰ πεῖς ὄτι σὲ γρουσούζεψα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αποθηκευμένα ελαστικά

Δημοσίευση από xrisa »

Haridimos έγραψε:Ὑπερβάλλεις. Ἀλλὰ δὲν θὰ ἐπιμείνω. Τὸ νὰ σοῦ ἀλλάζει ἄλλος τὸ λάστιχο δὲν εἶναι παράνομο, ἀνήθικο, ἀπάνθρωπο, ῥατσιστικό, ἀνεθνικὸ κ.ο.κ.
Κλείνω μὲ μιὰ προσωπικὴ σύσταση. Νὰ εἶσαι αὐτόνομη, δὲν ξέρεις ποῦ καὶ πότε θὰ σοῦ τύχει.

ΥΓ: ἀν σοῦ τύχει ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ νὰ πεῖς ὄτι σὲ γρουσούζεψα.
Είμαι αυτόνομη 99% έχω φτιάξει μόνη το λαστιχάκι της ντίζας από το γκάζι αυτοσχέδια βέβαια, αλλά πήγα ήρθα Αθήνα μια χαρά, αλλάζω λάμπες αν χρειαστεί, συμπληρώνω λάδια, νερό στο ψυγείο, μάκτρα, λάστιχο ξέρω να αλλάζω απλά δεν με εμπιστεύομαι, γενικά "πιάνει" το χέρι μου και παρακολουθώ πάντα τον μηχανικό.
Και δεν πρόκειται να σε χαρακτηρίσω γρουσούζη, μηχανές είναι χαλάνε κιόλας......απλά θέλω να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη και πιο ασφαλή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”