Σέρβις οχήματος

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Οι υπόλοιποι και βλάβη δεν προκαλούν, και δεν χρειάζονται άνοιγμα μηχανής (και πολλά εργατικά) για την αλλαγή τους.
Ἰσχύει. Ἐν ἀντιθέσει μὲ τὸν ἰμάντα χρονισμοῦ (ἀν κοπεῖ ἡ ζημιὰ στὸν κινητήρα εἶναι ἄσχημη) οἱ ὑπόλοιποι δὲν σὲ καταστρέφουν. Τὸν φλεβάρη τὸ Accent κλείνει 6 χρόνια. Αὐτὸ σημαίνει ὄτι ἀπαιτεῖται μία ἀλλαγὴ στὰ 3 χρόνια. Δὲν μὲ ἐπιβαρύνει ὑπερβολικά.
UltiMo_ έγραψε:Τζάμπα λεφτά σου χρώνουν με το ζόρι
Δὲν ὑπάρχει ζόρι. Τὸ αὐτοκίνητο ἔχει βγεῖ ἀπὸ τὴν ἐγγύηση. Θὰ μπορούσα νὰ μὴν κάνω τὸ σέρβις. Συνειδητὰ πήγα στὸ ἐξουσιοδοτημένο.

Θὰ μπορούσα νὰ πάω νὰ πῶ ἄλλαξε μόνο ἰμάντα χρονισμοῦ, τὰ ἄλλα τὰ ἔκανα μόνος μου. Θὰ μπορούσα νὰ πάω σὲ ἔνα τυχαῖο συνεργεῖο καὶ νὰ ζητήσω συγκεκριμένες ἐργασίες. Θὰ μπορούσα ... θὰ μπορούσα ... χίλια δυὸ θὰ μπορούσα.

Προτιμῶ νὰ δώσω κάτι παραπάνω καὶ νἀ ξέρω ὄτι δὲν θὰ μείνω. Φυσικὰ 100% σίγουρος δὲν μπορῶ νὰ εἶμαι, τοὐλάχιστον μειώνω τὶς πιθανότητες.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

plokami έγραψε:Και όπως γράφτηκε όποιος θέλει το αυτοκίνητο αεροπλάνο με πιθανότητες να τον προδώσει μηδαμινές, το φροντίζει ανάλογα.
Νόμιζα οτι θα πεις "όποιος θέλει το αυτοκίνητο αεροπλάνο με πιθανότητες να τον προδώσει μηδαμινές, δεν αγοράζει hyundai"
Αλλα ξέχασα οτι και σύ είσαι της ίδιας σχολής :D :D
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Θὰ μπορούσα νὰ πάω σὲ ἔνα τυχαῖο συνεργεῖο καὶ νὰ ζητήσω συγκεκριμένες ἐργασίες.
Αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις. Οι διάφορες "προληπτικές" εργασίες που σου χρεώνουν, είναι σαν να σου αλλάζουν όλες τις λάμπες προληπτικά. Για να μην σου καούνε.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από enias »

plokami έγραψε:Θέλουμε αυτοκίνητο; Τότε θα πρέπει να δεχτούμε και τα περαιτέρω έξοδά του.
Και όπως γράφτηκε όποιος θέλει το αυτοκίνητο αεροπλάνο με πιθανότητες να τον προδώσει μηδαμινές, το φροντίζει ανάλογα.
Εγω δεν ασπάζομαι αυτό το δόγμα. Αν το έκανα, θα ένιωθα δέσμιος του εργαλείου που λέγεται αυτοκίνητο μιας και προσωπικά το βλέπω σαν εργαλείο και οχι φετίχ. Αλλάζω τα απαραίτητα για την προσωπική μου ασφάλεια και για την κακιά στιγμή, υπάρχουν οι εταιρίες οδικής βοήθειας που κάνεις συμβόλαιο επι τόπου πληρώνοντας τες όποτε, και εφόσον, τις χρειαστείς και που στο τέλος θα έχει συνολικό κόστος μικρότερο απο τις πολυάριθμες και πολυδάπανες προληπτικές αλλαγές. Προτιμώ να ξοδεύω αλλού τα χρήματα μου, απο το να αγοράζω διαρκώς... σίδερα.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias δέσμιος γίνεσαι εἶτε τὸ θὲς εἶτε ὄχι. Τὸ ζητούμενο εἶναι νὰ μὴν πληρώνεις κερατιάτικα.

Λάστιχα: εἶναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου νὰ τὰ ἀλλαξεις. Ἀν τὸ αὐτοκίνητό σου δὲν μπορεῖ νὰ κρατηθεῖ στὴν πορεία του ἐνδέχεται νὰ πέσεις πάνω σὲ κάποιον ἀθῶο. Ἀν πέσει πάνω μου κάποιος ὁ ὁποῖος φοράει τὰ ἴδια λάστιχα 10 χρόνια, ἐπειδὴ μὲ αὐτὰ τὰ κ*λ*λάστιχα δὲν μπόρεσε νὰ κρατηθεῖ στὸν δρόμο, θὰ φταίω ἀν τοῦ ἀνοίξω τὸ κεφάλι;

Λάδι κινητήρα (μετὰ φίλτρου), ἰμάντας χρονισμοῦ, φίλτρο καυσίμου: ἀν θὲς μὴν τὰ ἀλλάξεις. Ἐσὺ θὰ μείνεις ἀπὸ κινητήρα. Ἀρκεῖ νὰ μὴν σὲ πιάνουν κῶτσο τὰ μαστόρια. Ἔχω ἀκούσει γιὰ περίπτωση πλούσιας ἠθοποιοῦ στῆς ὁποίας τὸ ὄχημα ἄλλαζαν καρμπυρατὲρ σὲ κάθε σέρβις.

Τακάκια: βλέπε ἐλαστικά. Πρέπει νὰ ἔχεις καλὰ τακάκια. Εἶναι ὑποχρέωσή σου πρὸς τοὺς ἄλλους συγχρῆστες τῶν ὁδῶν. Ἀρκεῖ νὰ μὴν πιάνεσαι κῶτσος. Ὄταν μὲ τὸ ποὺ μπαίνεις στὸ συνεργεῖο σοῦ λέει ὀ μάστορας θὰ ἀλλάξουμε τακάκια τότε μᾶλλον τὸ καλύτερο εἶναι νὰ ἀλλάξεις συνεργεῖο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από enias »

Συμφωνώ σε αυτά που λες, γιατί εγώ εννοούσα τις διάφορες προληπτικές αλλαγές. Εκεί φεύγουν τα λεφτά.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σέρβις οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀς εἶναι καλὰ τὰ fora (διαδικτυακὲς κοινότητες συζητήσεων) ὄπου παρέχεται πληροφορία στὸ κοινὸ (εὐλογῶ τὰ γένια μας).

Ὅποιος ἔχει ἀμφιβολία ἀς ῥωτήσει. Ἡ διαφορὰ στὸ σέρβις συγκεκριμένου μοντέλου ἀλλοῦ στοιχίζει π.χ. 160 εὐρὼ καὶ ἀλλοῦ 170. Μικρὸ τὸ κακό, ἀν ὅμως ὁ ἕνας πλήρωσε 160 καὶ ὁ ἄλλος 250 (γιὰ ἴδιες ἐργασίες καὶ ἀνταλλακτικὰ) τότε ἀλλάζει τὸ πράγμα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”