Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Αν έχετε απορείες για τεχνικά θέματα εδώ είναι ο χώρος για να ρωτήσετε...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Χτες σχόλασα 12 παρά και το ΙΧ μου ήταν γεμάτο πάγο.
Στο υγρό των υαλοκαθαριστήρων, κάτι μήνες πριν, είχα βάλει ένα συμπυκνωμένο υγρό του εμπορίου, και όλο το υπόλοιπο νερό. Με σωστή αναλογία.
Είχε όμως παγώσει όλο.
Ευτυχώς είχα στο λεωφορείο οινόπνευμα και κατάφερα να το ξεπαγώσω.

Πήρα σήμερα εξτρα μπουκαλάκια οινόπνευμα για παν ενδεχόμενο, αλλα έχω μια απορία. Πόσο οινόπνευμα πρέπει να βάλω στο δοχείο? άδειασα όλο το μπουκάλι, αλλα πόσο νερό μπορώ να συμπληρώσω χωρίς να αραιωθεί τόσο ωστε να παγώσει?

Παράλληλα, εκτός απο το καλοριφέρ, άλλοι τρόποι ξεπαγώματος ή πρόληψης παγώματος? Ευχαριστώ


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από MacPap »

ΟΙ αναλογίες στα αντιπηκτικά (και όχι ξεπαγώματος. αυτά είναι άλλα) υγρά αναφέρονται στην συσκευασία. Επειδή τα χρησιμοποιώ κατά κόρον όταν είμαι στο εξωτερικό χειμώνα σου λέω ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες για να μην έχεις εκπλήξεις. Κάθε υγρό έχει τις δικές του αναλογίες ανάλογα με την πυκνότητά του. Έτσι είναι αδύνατο να δώσει κανείς γενικές οδηγίες.

Στην περίπτωση του καθαρού οινοπνεύματος πάντως υπόψη πως μετά από καιρό στο δοχείο εξατμίζεται και είναι σαν να μην υπάρχει. Το αυτό ισχύει και με τα άλλα υγρά με βάση το οινόπνευμα. Υπάρχουν και κάποια με βάση την γλυκερίνη αλλά αυτά μάλλον δεν τα βρίσκει κανείς εδώ.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αυτά τα φθηνά δηλαδή που πουλάνε στα μάρκετ, εγώ γιατι δεν τα εμπιστέυομαι?
Δηλαδή οι λύσεις είναι οινόπνευμα ή ζεστό νερό. Και επειδή το ζεστό νερό δεν είναι πάντα εύκολο να βρεθεί, μπουκαλάκι οινόπνευμα στο πορτ παγκαζ για την κακιά στιγμή.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό που περιγράφεις τωρα ειναι τελείως διαφορετικό απο το πρόβλημα που περιέγραψες πιο πανω με το νερο των υαλοκαθαριστήρων.

Τι να το κα εις το οινόπνευμα οταν εχει παγώσει το νερο στις σωλήνες των καθαριστήρων. Το οινόπνευμα μπορεί μονο να βοηθησει στο ξεπάγωμα των κλειδαριων. Αν υπαρχει τετοιο πρόβλημα. αλλα και παλι αν τοινοπνευ
α ειναι στο πορτ μπαγκαζ πως θα το φτασεις αν δεν ανοιγουν οι πορτες;
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Όχι δεν κατάλαβες. Το πρόβλημα ήταν οτι σχόλασα, κρύωνα, και ήθελα να πάω σπιτάκι μου, και είχε παγώσει το τζάμι και δεν έβλεπα να οδηγήσω. Το αν θα το ξεπαγώσω απο τα πιτσιλιστιρια των υαλοκαθαριστύρων ή με άλλο τρόπο, το ίδιο μου κάνει.
Έριξα επιτόπου νερό ξεπάγωσε το τζάμι αλλα σε δευτερόλεπτα ξαναπάγωσε πάλι. Έριξα άζαξ και πάγωσε κι αυτό. (δεν ήξερα οτι παγώνει ΚΑΙ το άζαξ). Μόνο ζεστό νερό ή οινόπνευμα το ξεπαγώνει εκεί.
Και λίγο οινοπνευματάκι στο δοχείο των υαλοκαθαριστήρων, ή κάποιο υγρό του εμπορίου (δεν ξέρω αν κάνουν όλα τη δουλειά τους)
Σαν τελευταία λύση λέμε, τι κάνουμε?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:ΟΙ αναλογίες στα αντιπηκτικά (και όχι ξεπαγώματος. αυτά είναι άλλα) υγρά αναφέρονται στην συσκευασία. Επειδή τα χρησιμοποιώ κατά κόρον όταν είμαι στο εξωτερικό χειμώνα σου λέω ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες για να μην έχεις εκπλήξεις. Κάθε υγρό έχει τις δικές του αναλογίες ανάλογα με την πυκνότητά του. Έτσι είναι αδύνατο να δώσει κανείς γενικές οδηγίες.
Οἱ ὁδηγίες εἶναι κάπως ἔτσι:
  • Κρύο μέχρι 0 βαθμούς: 1/4 ἀντιπηκτικό, 3/4 νερό
  • Κρύο μέχρι -5 βαθμούς: 1/2 ἀντιπηκτικό, 1/2 νερό
  • Κρύο μέχρι -15 βαθμούς: 100% ἀντιπηκτικό
Ἀν παρρεκλίνεις ἀπὸ τὶς ὀδηγίες βάζοντας περισσότερο ἀντοιπητκτικὸ ἀπλῶς ἐπιβαρύνεσαι οἰκονομικῶς.

UltiMo_ έγραψε:Όχι δεν κατάλαβες. Το πρόβλημα ήταν οτι σχόλασα, κρύωνα, και ήθελα να πάω σπιτάκι μου, και είχε παγώσει το τζάμι και δεν έβλεπα να οδηγήσω. Το αν θα το ξεπαγώσω απο τα πιτσιλιστιρια των υαλοκαθαριστύρων ή με άλλο τρόπο, το ίδιο μου κάνει.
Ῥίχνεις οἰνόπνευμα. Τὸ ἔχω ἐφαρμόσει μὲ ἐπιτυχία. Τὸ νερὸ πρέπει νὰ ἀποφεύγεται διότι ἐνδέχεται νὰ δημιουργήσει πάγο στὸ ἔδαφος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από MacPap »

Κατάλαβα!! Λοιπόν

1) Το καλίτερο αν υπάρχει χρόνος είναι φυσικά να βάλεις μπρος στο όχημα και να περιμένεις να ζεσταθεί ο ανεμοθώρακας (παρμπρίζ).

2) Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν ειδικές ξύστρες. Δυστυχώς όμως αυτή η λύση λειτουργεί μόνο σε πολύ λεπτό πάγο και υπάρχει και κίνδυνος να γρατσουνιστεί το γυαλί.

3) Υπάρχουν εδικά spray (στο εξωτερικό εδώ δεν έχω ιδέα) που κάνουν αυτή την δουλειά. Αυτά περιέχουν ένα διάλυμα οινοπνεύματος το οποίο αντιδρά χημικά με το νερό στον πάγο (είναι μια εξώθερμη αντίδραση*) και τον λειώνει. Είναι όμως καλό για θερμοκρασίες μέχρι -10.

4) Ζεστό νερό (ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΒΡΑΣΤΟ) είναι μια λύση όμως συμβαίνει αυτό που περιέγραψες ξαναπαγώνει. Προσοχή στην θερμοκρασία υπάρχει κίνδυνος να σπάσει το κρύσταλλο αν είναι πολύ κρύο και το νερό πολύ ζεστό.

5) Ο πατέρας μου πάντως στην Γερμανία πριν χρόνια όταν δεν υπήρχαν ακόμα τα ειδικά spray χρησιμοποιούσε ένα ψεκαστήρα γεμάτο με λοσιόν οινοπνεύματος ή με καθαρό οινόπνευμα κάτι που ήταν αρκετά αποτελεσματικό σε συνδυασμό με την ξύστρα.

6) Τέλος κάποτε όταν από το κρύο ξέμεινα στην Γιουγκοσλαβία (κοντά στο Βελιγράδι) είδα τους ντόπιους να χρησιμοποιούν ένα διάλυμα νερού βότκας και αλατιού με εντυπωσιακά αποτελέσματα στο ξεπάγωμα.

Αυτά!!!

Υπάρχει βέβαια και το Standheizung με το οποίο είναι εξοπλισμένα πολλά οχήματα στη Γερμανία. Είναι ένα σύστημα που βάζει μπρος ένα μοτερ καυστήρα που βάζει μπρος το σύστημα κλιματισμού του οχήματος χωρίς να πάρει μπρος η κύρια μηχανή.

* ΑΝ ανακατέψεις νερό με οινόπνευμα θα δεις πως το διάλυμα ανεβάζει μόνο του θερμοκρασία.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

1. Δεν μας κάνει γιατι δεν έχω καλοριφέρ :roll:
Κάποιο κολάρο ή το ψυγείο έχει τρυπήσει κάποτε και μου άδιασε όλο το παραφλού στα πατάκια. Πρόσβαση εκεί έχεις μόνο απο το ταμπλώ, και για να το ξυλώσουν όλο, όλοι μου ζητάνε κανα 300άρι εργατικά. Συν τη ζημειά που λογικά δεν είναι μεγάλη

5. Καλό. οινόπνευμα σε άδειο μπουκάλι απο άζαξ (πιστολάκι) με κάμποσο νερό. Ούτε θα εξατμιστεί, ούτε τίποτα.

6. Αν σε πιάσει η τροχαία με βότκα στο αμάξι, άντε να τον πείσεις οτι το έχεις για το χειμώνα :lol:

Το Standheizung δεν το ξέρω, αλλα τα λεωφορεία έχουν καυστήρα που λειτουργεί χειροκίνητα ή με χρονοδιακόπτη, και ζεσταίνει το παραφλού. Σε συνδυασμό με το κυκλοφορητή, ζεσταίνουν και το μοτέρ. πολύ χρήσιμο αλλα για το αμάξι..? Εδώ δεν έχουμε καλοριφέρ :(

Ευχαριστώ πολύ!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...οινόπνευμα σε άδειο μπουκάλι απο άζαξ (πιστολάκι) με κάμποσο νερό...
Εγώ θα έβαζα καθαρή λοσιόν αν πας σε ένα μαγαζί θα δεις να το πουλάνε δίπλα στο καθαρό. Επίσης δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε να ψεκάσεις αντιψυκτικό αυτό το μπλε απευθείας με ψεκαστήρα (πιστολάκι) πάνω στο τζάμι αντί οινόπνευμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ξεπάγωμα ανεμοθώρακος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Στο δοχείο των υαλοκαθαριστήρων, αν αντί για αυτά τα υγρά, βάλω παραφλού (πολύ φθηνότερο) υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνικά θέματα...”