Ο φόβος του πρωτάρη

Ο χώρος των υποψηφίων και των νέων οδηγών...
Απάντηση
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Ο φόβος του πρωτάρη

Δημοσίευση από enias »

Δεν νομίζω να υπάρχει οδηγός που να μήν φοβόταν στα πρώτα του βήματα. Ακόμα και αυτοί που πλέον μετά απο χρόνια έχουν "του πάρει τον αέρα" όπως λένε και μοιάζουν σαν να γεννήθηκαν μαθημένοι και εκπλήσσουν τους νέους οδηγούς, ήταν κάποτε και αυτοι φοβισμένοι. Ο φόβος μπορεί να προέρχεται απο πολλά πράγματα. Μπορεί να είναι απο δυσκολία χειρισμού του αυτοκινήτου (κυρίως στα πολύ πρώτα βήματα) μπορεί να είναι φόβος των άλλων αυτοκινήτων ή και φόβος ατυχήματος λόγω ενδεχομένως βιώματος ενός ατυχήματος του οποίου ο νέος οδηγός τότε ήταν απλός επιβάτης. Ο φόβος δεν είναι κακό πράγμα, τουλάχιστον όταν είναι στην αρχή. Είναι φυσιολογικός. Ο φόβος που παραμένει με το πέρασμα των ετών όμως μπορούμε ίσως να πούμε οτι είναι παθολογικός. Πάντα υπάρχουν αίτια. Οι ψυχολόγοι λένε οτι για να ξεπεράσεις τις φοβίες σου, ο καλύτερος τρόπος είναι να έρθεις αντιμέτωπος με αυτές. Γράψτε σε αυτό το θέμα για τις φοβίες σας λοιπόν, να τις συζητήσουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enias την 16 Ιούλ 2010, 15:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Αινείας
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από sissy »

Ενδιαφέρον θέμα!
Όταν ήμουν λοιπόν κι εγώ νέα οδηγός, αυτό που φοβόμουν στην πολύ αρχή ήταν οτι δεν θα μάθω ποτέ να ξεκινάω χωρίς να μου σβήνει η μηχανή και οτι δεν θα μάθω ποτέ να παρκάρω!
Αργότερα φοβόμουν να κάνω οποιαδήποτε προσπέραση, ακόμα κι αν είχα μεγάλη ευθεία χωρίς κίνηση.
Τις προσπεράσεις γενικά, αλλά των φορτηγών ειδικότερα, ακόμα τις φοβάμαι, είτε με προσπερνούν είτε τα προσπερνάω...
Ένας ακόμα φόβος που έχω, ο οποίος δεν ξέρω ακριβώς πως και γιατί μου έχει καρφωθεί, είναι να μην πάθω λάστιχο την λάθος στιγμή. Αυτός είναι σε μεγάλο βαθμό και ο λόγος που αποφεύγω να τρέχω ακόμα κι όταν κινούμαι στην εθνική οδό, αλλά και να δυσκολεύομαι να αποφασίσω να προσπεράσω κάποιο άλλο όχημα, γιατί έχω συχνά στο μυαλό μου "αν πάνω στην προσπέραση μου σκάσει το λάστιχο (ή σκάσει το δικό του λάστιχο) που θα βρεθούμε αμφότεροι?"
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από enias »

sissy έγραψε:Ένας ακόμα φόβος που έχω, ο οποίος δεν ξέρω ακριβώς πως και γιατί μου έχει καρφωθεί, είναι να μην πάθω λάστιχο την λάθος στιγμή. Αυτός είναι σε μεγάλο βαθμό και ο λόγος που αποφεύγω να τρέχω ακόμα κι όταν κινούμαι στην εθνική οδό, αλλά και να δυσκολεύομαι να αποφασίσω να προσπεράσω κάποιο άλλο όχημα, γιατί έχω συχνά στο μυαλό μου "αν πάνω στην προσπέραση μου σκάσει το λάστιχο (ή σκάσει το δικό του λάστιχο) που θα βρεθούμε αμφότεροι?"
Άδικα ανησυχεις, τίποτα δεν θα πάθεις γιατι τα λάστιχα εδώ και κάμποσα χρόνια ειναι χώρις σαμπρέλα (tubeless) που σημαίνει οτι δεν είναι σαν του ποδηλάτου να σκάνε μπαμ και κάτω εκτος της περίπτωσης που πατησεις κατι πολύ κοφτερό (πχ. κομμένη ασφαλτο που έχει κάνει μύτες) που δεν νομίζω οτι πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα σε εθνική οδο, πολυ περισσότερο γιατι μπορείς δείς το σημείο απο μακρυά και να το αποφύγεις (πχ να το περάσεις κατω απο το αμαξι χωρις να πατήσουν οι ρόδες στο συγκεκριμένο σημείο). Τα tubeless οταν τρυπήσουν (πχ απο καρφί) και αναλόγως με το μέγεθος της τρύπας χάνουν σιγα σιγά αέρα και σου δίνουν απο λίγες ώρες μέχρι και μερες έως οτου ξεφουσκώσουν τελείως. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enias την 14 Ιούλ 2010, 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αινείας
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από sissy »

Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ήταν κάτι που πραγματικά δεν γνώριζα 8-)
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Άδικα ανησυχεις, τίποτα δεν θα πάθεις γιατι... ...αναλόγως με το μέγεθος της τρύπας χάνουν σιγα σιγά αέρα και σου δίνουν απο λίγες ώρες μέχρι και μερες έως οτου ξεφουσκώσουν τελείως. ;)
Αυτό δεν είναι τελείως ακριβές όσον αφορά το αποτέλεσμα τουλάχιστον. Πριν μερικές μέρες σε έναν πίσω μου δεν έσκασε το λάστιχο αλλά του έφυγε η βαλβίδα. Και μολονότι δεν έπαθε τίποτε η ρόδα, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Εχασε τον αέρα σε μερικά δευτερόλεπτα και ευτυχώς που ήμασταν σταματημένοι σε φανάρι. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αν και ο φίλος "enias" έχει δίκιο αναφορικά με το πως συμπεριφέρονται τα λεγόμενα Tubeless (άνευ σαμπρέλας) λάστιχα δεν σημαίνει πως αποκλείεται ο κίνδυνος να βρεθούμε με άδεια/σκασμένη ρόδα έστω και αν γιαυτό δεν φταίει το λάστιχο…

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

sissy έγραψε:Ένας ακόμα φόβος που έχω, ο οποίος δεν ξέρω ακριβώς πως και γιατί μου έχει καρφωθεί, είναι να μην πάθω λάστιχο την λάθος στιγμή. Αυτός είναι σε μεγάλο βαθμό και ο λόγος που αποφεύγω να τρέχω ακόμα κι όταν κινούμαι στην εθνική οδό, αλλά και να δυσκολεύομαι να αποφασίσω να προσπεράσω κάποιο άλλο όχημα, γιατί έχω συχνά στο μυαλό μου "αν πάνω στην προσπέραση μου σκάσει το λάστιχο (ή σκάσει το δικό του λάστιχο) που θα βρεθούμε αμφότεροι?"
Περιττὸ νὰ ἀναφέρω ὄτι ἀν ἔχεις τὰ ἴδια λάστιχα 5 χρόνια αὐξάνεις τὶς πιθανότητες νὰ τὸ πάθεις.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από xrisa »

Δεν θέλω να προκαλέσω αλλά η αλήθεια είναι ότι ποτέ μου δεν φοβήθηκα το αυτοκίνητο, δεν ήξερα να οδηγώ μέχρι τα 37 μου, δεν είχα πιάσει τιμόνι στο χέρι.
Μόλις πήρα την άδεια οδήγησης με την πρώτη και χωρίς λάδωμα (δεν τους έπαιρνε σε μένα) σε 20 μέρες πήγα στην Αθήνα, ο φόβος μου ήταν ένας, μη χαθώ στο κέντρο αυτός και μόνο αυτός....ποτέ δεν φοβήθηκα, φρόντισα να μάθω τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου μου, τον κώδικα να τον τηρώ και για αυτό μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ μου ατύχημα.
Βλάβες έχω πάθει στα ταξίδια μου, αλλά φροντίζω πάντα τα ΄σέρβις να γίνονται στην ώρα τους καθώς και οι προληπτικοί έλεγχοι στο αυτοκίνητο πριν από ταξίδια.
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από Johnny »

Αρχικός φόβος, φοβίες. Δύο διαφορετικά πράγματα αλλά το δεύτερο με πολλές προεκτάσεις.

Ξεκίνησα τις οδηγικές ''ανησυχίες μου'' πολύ νωρίς. Άρχισα λίγο ανορθόδοξα, σε ένα αδιέξοδο στενό κάπου στην Ν.Ιωνία - Αττικής μαθαίνοντας εμπρός και πίσω μέχρι που το πάρκαρα στην μάντρα πίσω μου :oops: :oops: :roll:

Μετά όπου έβρισκα αλάνα στα 12 με 14 όλα αυτά. Στα 18 οδηγούσα μέχρι και φορτηγό.

Αυτη η μανία οδήγησης με ακολουθεί ολα τα επόμενα χρόνια απο τον στρατό μέχρι τώρα, πάντα επαγγελματικά.

Ο αρχικός φόβος ερχόταν οταν πρωτομάθαινα και προσπαθούσα να ξεκινήσω και έσβηνε......έσβηνε.........νόμιζα ότι έφταιγα.......άκουγα και μουρμούρα από τον πατέρα μου, αλλά ανακάλυψα τελικά ότι το opel kadet έφταιγε. Οτι και εάν οδηγούσα μετά δεν έσβηνε.... αυτό είχε το κουσούρι του. Ηθελε μπόοοοοολικο γκάζι.

ΟΙ φοβίες τώρα ειδικά στους νέους οδηγούς είναι πολλές. Προσπέρασμα, βροχή, ομίχλη, ατυχήματα, βλάβες, και αλλά πολλά που τότε είναι όλα μέσα στο κεφάλι σου και σίγουρα κάνουν το στομάχι σου να δένεται κόμπος. Αυτό είναι ιδιαίτερα κουραστικό και εξουθενώνει τον νέο οδηγό.

Περνώντας τα χρόνια περνάνε στο υποσυνείδητο και λειτουργείς με πιο καθαρό μυαλό και λιγότερη κόπωση από αυτά.

Θυμάμαι την πρώτη μου ασφάλτινη διαδρομή που μου εμπιστεύτηκε ο πατέρας μου το αυτοκίνητο. Το πήρα απο το Μενίδι και ανέβηκα στον Αγ. Μερκούριο με επιστροφή. Για όσους έχουν κάνει αυτό τον δρόμο καταλαβαίνουν τον βαθμό δυσκολίας. Όταν γύρισα σπίτι απο την μία η χαρά απο την αλλη η υπερένταση, κοιμήθηκα απο το απόγευμα μέχρι το πρωί σερί :)

Μπορεί να περνάνε τα χρόνια να γινόμαστε ολο και πιο συνειδητοποιημένοι οδηγοί, αλλα πάντα κάποιες φοβίες μένουν για κάποιους.

Εδώ μπορείς να τις μοιράσεις, στις φοβίες που σίγουρα πρέπει να εχουμε μέσα μας, δηλαδή να είμαστε προσεκτικοί ειδικά στο τι συμβαίνει γύρω μας και κυριολεκτώ στο '' γύρο μας '' διότι εαν δεν παρατηρείς τους καθρέπτες σου και δεν μπορείς να προβλέπεις εστω και στοιχειωδώς το προτίθεται να κάνει ο εμπρός, πίσω, στο πλάι σου οδηγός, σίγουρα κάποια στιγμή θα βρεθείς προ εκπλήξεως. Πολλά πρέπει να φοβάσαι μην συμβούν, γιαυτο και πρέπει να εισαι και προετοιμασμένος. Τακτικοί έλεγχοι στο όχημα σου στα ελαστικά σου να κάνεις τα προγραμματισμένα σέρβις του οχήματος σου και να μην αφήνεις τίποτα στην τύχη του.

Υπάρχουν και οι φοβίες που << πρέπει >> να τις κουβαλάμε μαζί μας για δική μας ασφάλεια. Πρέπει να φοβόμαστε σε ακραίες συνθήκες να το παίζουμε Σουμάχερ, πρέπει να φοβόμαστε για το χειρότερο οταν παραβαίνουμε τον Κ.Ο.Κ. και δημιουργούμε ατυχήματα που μπορεί να κοστίσουν ανθρώπινη ζωή, πρέπει να φοβόμαστε οταν ταξιδεύουμε και εχουμε μικρά παιδια ανασφάλιστα στο πίσω κάθισμα και αλλες πολές φοβίες που πάντα πρέπει πρώτα να τις σκεφτόμαστε και μετά να λέμε οτι δεν το σκέφτηκα και να δικαιολογούμε τον εαυτό μας.

Πάντως εγώ αυτό που ιδιαίτερα αποφεύγω ειδικά τον Χειμώνα να κινούμαι σε παγωμένους δρόμους, ειχα και μερικά ατυχήματα στο παρελθόν οπότε δεν με εντυπωσιάζει πλέον ενα χειμερινό τοπίο και οι προεκτάσεις του.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αρχικός φόβος

Δημοσίευση από enias »

Η αλήθεια είναι οτι όταν έθεσα το θέμα μιλούσα για τον αρχικό φόβο των νέων οδηγών. Καλό είναι να μιλάμε και για τους άλλους φόβους. Δεν ξέρω... αν το θεμα με τις φοβίες που μένουν τραβάει τόσο, ίσως μια διάσπαση να ήταν μια καλή ιδέα.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέοι & υποψήφιοι οδηγοί...”