Εξετάσεις οδήγησης και λάδωμα

Ο χώρος των υποψηφίων και των νέων οδηγών...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Εξετάσεις οδήγησης και λάδωμα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μιλούσα πριν λίγο με μια κοπέλα αθηναία. Η οποία ξεκινάει τη διαδικασία για να βγάλει δίπλωμα για αυτοκίνητο. Την ρώτησα μέσα στη κουβέντα, πόσο θα κοστίσει, για να συγκρίνω με τις τιμές που ζητάνε στο Βόλο.
Με ρωτάει: -Όλα μέσα?
-Ε ναι.. όλα μέσα.
Και μου απαντάει, ένα χιλιάρικο. Μαζί με τα παράβολα και το λάδωμα..
Κουφάθηκα λίγο να πω την αλήθεια για το "λάδωμα" και νόμιζα οτι αστειεύεται, αλλα μετά απο λίγο άρχισα να καταλαβαίνω οτι το εννοεί. Και αν αυτό κάποτε γινόταν, θεωρούσα οτι στις μέρες μας θα έχει κοπεί.
Άντε ας υποθέσουμε οτι έχουμε κατανοήσει οτι ζούμε σε ένα μπουρδέλο, και το λάδωμα είναι δεδομένο. Πίστευα οτι θα πάει με τρόπο ο εξεταζόμενος, να δώσει φακελάκι στον εξεταστή.
Αλλα ΟΟΟΟΧΙ. είναι μέσα στην τιμή. Είναι ταρίφα δηλαδή στη σχολή.
Κάπου εκεί τα πήρα στο κρανίο και άρχισα να βρίζω, αφού κατάλαβα οτι το θεωρεί δεδομένο και η κοπέλα, αλλα και κάθε νέος υποψήφιος και κάθε σχολή. Και απορούσε γιατι φωνάζω, λες και είμαι ο μόνος που μου φαίνεται παράξενο.
Απαράδεκτο!

Απο τη διαφορά της τιμής σε σχέση με το Βόλο, κατάλαβα οτι το "λάδωμα" είναι περίπου στα 300 ευρώ
Δεν κατάλαβα γιατι πρέπει στον αλήτη δημόσιο υπάλληλο, να του ακουμπήσω προκαταβολικά ένα τέτοιο τεράστιο ποσό, που σε πολλούς σήμερα είναι ένας μισθός. Και μάλιστα πριν καταλάβει αν είμαι ικανός για οδήγηση ή όχι. Και πόσο χαζοί είναι οι υπόλοιποι, σχολές και υποψήφιοι, που αυτή τη κατάσταση την διαιωνίζουν. Οι εξεταστές, στο Βόλο τουλάχιστον, είναι οι χειρότεροι τελευταίοι γραφιάδες, υπάλληλοι του μηχανολογικού ή και της νομαρχίας. Που απλά μια ώρα πριν σχολάσουν, πετάγονται για να κάνουν εξετάσεις. Δεν είναι τίποτα επιστήμονες. Δεν είναι και καρδιοχειρούργοι (οχι οτι εκεί συμφωνώ με το φακελάκι, αλλα τέλος πάντων)

Θεωρώ απαράδεκτο σε καιρό κρίσης να πλουτίζει ο κάθε αλήτης αγράμματος τελευταίος υπαλληλίσκος για να βάλει μια τζίφρα. Και ακόμα πιο απαράδεκτο που όλοι το θεωρούνε και δεδομένο.

Πήρα τηλέφωνο τον δάσκαλό μου με τον οποίο έχουμε και φιλική σχέση, και μου απάντησε και αυτός με απάθεια οτι παντού έτσι κάνουν. Εκτός απο το βόλο και άλλες 2-3 πόλεις στην Ελλάδα, παντού είναι συνηθισμένο. Σε μερικές πόλεις μάλιστα, παίρνεις δίπλωμα με ένα τηλέφωνο. Δίνεις λεφτά και φωτογραφίες και το δίπλωμα στο στέλνουν σπίτι σου!

ακόμα πιο εκνευριστικό είναι οτι όταν προχτές πέτυχα τη κοπέλα μέσα σε αστικό λεωφορείο και την ρώτησα πόσο έχει το εισιτήριο στο στην αθήνα, μου απάντησε οτι δεν γνωρίζει γιατι δεν χτυπάει. άλλο ένα φαινόμενο απαράδεκτο που νόμιζα οτι έχει κοπεί. Αλλα όχι!
Και μετά σου λέει οτι η νεολαία θα σώσει την Ελλάδα. Στα λεωφορεία που μας παρέχουν μια υπηρεσία δεν πληρώνουμε. Και έχουμε και τα μούτρα να γκρινιάξουμε που έχουν "σαράβαλα λεωφορεία". Αλλα στον δημόσιο υπάλληλο θα τον λαδώσουμε για να κάνει την δουλειά του! Αλλιώς οχι. Θα αρνηθεί να μας το δώσει!

Έπεσα απ τα σύννεφα σήμερα!

:astrakia


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Εξετάσεις οδήγησης και λάδωμα

Δημοσίευση από thanos »

Δεν διορθωνόμαστε με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξετάσεις οδήγησης και λάδωμα

Δημοσίευση από MacPap »

Μα φίλε μου όσο υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που είναι διατεθειμένοι να λαδώσουν δεν σταμάταει αυτό!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Εξετάσεις οδήγησης και λάδωμα

Δημοσίευση από thanos »

Δηλαδή είναι μόνο θέμα αυτών που λαδώνουν και όχι και αυτών που λαδώνονται?
Τώρα που το σκέφτομαι το λάδωμα θα μπορούσε πολύ εύκολα να σταματήσει, αν οι εξεταστές με την 1η προσπάθεια του εξεταζόμενου για λάδωμα τον έκοβαν.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξετάσεις οδήγησης και λάδωμα

Δημοσίευση από MacPap »

Thanos ναι πιστευω πως μόνο εμείς μπορούμε να το λύσουμε! Οι "λαδωνόμενοι" δεν έχουν κανένα απολύτως λόγο να το σταματήσουν.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέοι & υποψήφιοι οδηγοί...”