STOP και προτεραιότητες

Ο χώρος των υποψηφίων και των νέων οδηγών...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από enias »

Σε μια άλλη συζήτηση, ειπώθηκαν τα εξής:
MacPap έγραψε:
enias έγραψε:...]Όπως πχ STOP στον απέναντι δρόμο...
Αν και αποτελεί αντικείμενο ιδιαίτερης συζήτησης, πρέπει να τονίσω πως ΔΕΝ μπορείς ή δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τι σήμανση έχει ο άλλος διότι απλά μπορεί να μην την βλέπεις. Αν δηλαδή εσύ ΔΕΝ έχεις ρόμβο (σήμα ) τότε για σένα ΔΕΝ είσαι σε δρόμο προτεραιότητος ακόμα και αν οι παράδρομοι είναι γεμάτοι με STOP. Εκείνα ισχύουν γι'αυτούς που τα έχουν μπροστά τους αλλά εσένα δεν σε αφορούν διότι δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις την σήμανση των άλλων αλλά μόνο τη δική σου.
Οπότε κατα τη γνώμη σου MacPap, όταν δεν έχεις κίτρινο ρόμβο και κινείσαι σε δρόμο με στενάκια που φυσικά δεν γνωρίζεις αν έχουν STOP ή όχι, τι κάνεις; Κοιτάς πάντα απο δεξιά; Γιατι ως γνωστόν όταν δεν έχει STOP ο κάθετος δρόμος απο αυτόν που κινείσαι τότε έχει προτεραιότητα αυτός που έρχεται απο δεξιά.


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό που εγω κανω οταν κοινούμαι σε δρομο που δεν εχω δει ρόμβο συμπεριφέρομαι σαν να ειμαι σε ενα κοινό δρομο. Περιμένω ολους οσους ερχονται απο δεξιά.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από enias »

Σωστό μεν, δύσκολο στην εφαρμογή δε. Για τους γνωστούς λόγους. Αφού κανείς άλλος δεν το κάνει, γίνεσαι ο "γραφικός" (=χαζός) που πάει σαν την "κότα" (κατά συνήθεις εκφράσεις) και που του κορνάρουν και του φωνάζουν όλοι.

Είναι δύσκολο και ψυχολογικά επίπονο να είσαι ο μόνος σωστός σε μια κοινωνία του λάθους.

Στην πράξη, αυτό που συναντάς στους περισσότερους δρόμους των ελληνικών πόλεων είναι το ρόμβο μόνο σε κεντρικούς δρόμους, ενώ στα στενά βρίσκεις μόνο STOP σε παράπλευρους δρόμους. Και μετά όταν τύχει σε κάποιο στενό να μην έχει STOP o παράπλευρος δρόμος, τότε το ατύχημα είναι σχεδόν σίγουρο γιατί οι περισσότεροι πάνε με τη λογική οτι αφού έχεις προτεραιότητα σε 5 απο τις 6 διασταυρώσεις, τότε έχεις και στην 6η. Κι αν δεν έχεις, τότε φταίει ο Δήμος που δεν έβαλε STOP και στον 6ο.

Αυτό που έγραψες όμως φίλε MacPap, αμφιβάλλω αν το έχει πει ποτέ δάσκαλος δεν μαθητή στη σχολή οδήγησης. Και τελικά είμαστε όλοι θύματα της προχειρότητας μας.
Αινείας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από athanatos »

MacPap έγραψε:Αυτό που εγω κανω οταν κοινούμαι σε δρομο που δεν εχω δει ρόμβο συμπεριφέρομαι σαν να ειμαι σε ενα κοινό δρομο. Περιμένω ολους οσους ερχονται απο δεξιά.
Οκ. Σταματάς και δίνεις προτεραιότητα σε αυτόν που έρχεται από δεξιά σου. Αν αυτός έχει STOP και σταματήσει για να σου δώσει προτεραιότητα, τότε τι γίνεται; Ποιος θα περάσει πρώτος και με ποιανού την πρωτοβουλία;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:αφού έχεις προτεραιότητα σε 5 απο τις 6 διασταυρώσεις, τότε έχεις και στην 6η. Κι αν δεν έχεις..
Δεν γίνεται να μην έχεις. όταν σε μια διασταύρωση έχεις προτεραιότητα (γιατι ο άλλος έχει στοπ) τότε είσαι σε δρόμο προτεραιότητας (σε κάθε διαστάυρωση ο άλλος θα έχει πάντα στοπ). και θα είσαι για πάντα σε δρόμο προτεραιότητας μέχρι να συναντήσεις στο δικό σου δρόμο στοπ ή φανάρι.

Ομοίως, αν σε ένα δρόμο μπεις απο στοπ (σταματάς σε στοπ γιατι ο κάθετος έχει προτεραιότητα) τότε αυτομάτως ξέρεις οτι είναι δρόμος προτεραιότητας, μέχρι κάποιο στοπ να το ακυρώσει.
athanatos έγραψε:
MacPap έγραψε:Αυτό που εγω κανω οταν κοινούμαι σε δρομο που δεν εχω δει ρόμβο συμπεριφέρομαι σαν να ειμαι σε ενα κοινό δρομο. Περιμένω ολους οσους ερχονται απο δεξιά.
Οκ. Σταματάς και δίνεις προτεραιότητα σε αυτόν που έρχεται από δεξιά σου. Αν αυτός έχει STOP και σταματήσει για να σου δώσει προτεραιότητα, τότε τι γίνεται; Ποιος θα περάσει πρώτος και με ποιανού την πρωτοβουλία;
έλα μου ντε... δεν γίνεται να σταματάς απλά επειδή δεν έχεις δει ρόμβο. Δηλαδή ο άλλος θα έχει στοπ, και συ θα του λες ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΟΜΒΟ!!!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από MacPap »

athanatos έγραψε:
MacPap έγραψε:Αυτό που εγώ κάνω όταν κινούμαι σε δρόμο που δεν εχω δει ρόμβο συμπεριφέρομαι σαν να ειμαι σε ενα κοινό δρομο. Περιμένω ολους οσους ερχονται απο δεξιά.
Οκ. Σταματάς και δίνεις προτεραιότητα σε αυτόν που έρχεται από δεξιά σου. Αν αυτός έχει STOP και σταματήσει για να σου δώσει προτεραιότητα, τότε τι γίνεται; Ποιος θα περάσει πρώτος και με ποιανού την πρωτοβουλία;
Μ'αρέσει αυτή η συζήτηση.... :D

Πρώτα απ' όλα εγώ ΔΕΝ είπα πουθενά πως σταματάω είπα "συμπεριφέρομαι σαν να ειμαι σε ενα κοινό δρόμο" και "Περιμένω ολους οσους έρχονται απο δεξιά". Αν αυτοί έχουν STOP είναι σταματημένοι και περιμένουν. Άρα περνάω. Αν ΔΕΝ έχουν STOP τότε ΔΕΝ περιμένουν είναι σε κίνηση και άρα ορθώς τους αφήνω. Αν τώρα έχουν STOP και παρόλα αυτά κινούνται φταίνε μεν αλλά εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Άσε που στα περισσότερα STOP θα έπρεπε να υπάρχει ανεστραμμένο τρίγωνο.

Όπως και να έχει πάντως για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται αυτό που φωνάζω πως αν όλοι δεν σεβαστούμε τον ΚΟΚ δεν θα συνεννοηθούμε ποτέ στο δρόμο και άρα δεν θα μειωθούν ποτέ τα τροχαία. Σημασία δεν έχει να παίζουμε με τις λέξεις αλλά να κατανοήσουμε γιατί ο ΚΟΚ ΔΕΝ είναι απλά ένας νόμος αλλά ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των χρηστών του δρόμου.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Άσε που στα περισσότερα STOP θα έπρεπε να υπάρχει ανεστραμμένο τρίγωνο.
Εγώ το τόπικ το άνοιξα για να δείξω οτι πολλές σημάνσεις είναι λάθος. ειδικά τα φανάρια. και συ αντιλέγεις λέγοντας να τα υπακούμε τυφλά, τη σήμανση και τον ΚΟΚ, ωστε να είμαστε προβλέψιμοι. Τώρα ξαφνικά βλέπω, αναφέρεις και σύ λάθος στη σήμανση.. τέλος πάντων.

Ένα περιστατικό που έγινε πριν λίγο και σκέφτηκα εσένα και το χθεσινό σου ποστ. σταμάτησα σε κόκκινο φανάρι. πάνω στο οποίο είχε παρκάρει ένα τεράστιο φορτηγό.
απο το σημείο στο οποίο περίμενα δεν έβλεπα πλέον το φανάρι, και δεν έβλεπα πότε θα πρασινίσει. Όταν τα αυτοκίνητα στο κάθετο δρόμο σταμάτησαν, ξεκίνησα.
Εσύ τι θα έκανες? θα περίμενες, γιατι απλά ο κοκ λέει "Προχωράς όταν ΔΕΙΣ το πράσινο φανάρι"?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από MacPap »

Συνεχίζει και μου αρέσει αυτή η συζήτηση. :D

Αναφορικά με τη λάθος σήμανση. Δεν θυμάμαι να έχω υποστηρίξει πουθενά πως η σήμανση στην Ελλάδα είναι άψογη. Αλλά επειδή σε πολλά σημεία μπορεί να είναι λάθος δεν σημαίνει πως πρέπει να την αγνοούμε. Εγώ αυτό που λέω και επιμένω σε αυτό είναι πως μαζί σου να κάνουμε τα πάντα για να αλλάξει αλλά πως πρέπει να την σεβόμαστε ως έχει ΜΕΧΡΙ να αλλάξει για να είμαστε προβλέψιμοι.

Τώρα σχετικά με το κόκκινο και το πράσινο φανάρι. Κακώς σταμάτησες τόσο κοντά στο φανάρι ώστε να μην το βλέπεις. Αφού με ρωτάς όμως σου απαντώ πως εγώ θα σταματούσα σε σημείο που να το βλέπω. Συνεπώς οχι μόνο δεν έκανες το σωστό άλλα δεν ήσουν και προβλέψιμος. :D

Aρθρο 34
Στάση και στάθμευση.
...
2. Η στάση ή στάθμευση οχήματος απαγορεύεται:
...
α) Σε απόσταση μικρότερη από 5 μέτρα από τις διαβάσεις πεζών ή πάνω σε αυτές ως και στις διαβάσεις ποδηλατιστών.
...
θ) Σε απόσταση μικρότερη από είκοσι (20) μέτρα από φωτεινούς σηματοδότες και δώδεκα (12) μέτρα από πινακίδες υποχρεωτικής διακοπής πορείας (STOP)...

Ο ΚΟΚ επαναλαμβάνω πρέπει να τηρείται για να έχει αποτελέσματα η οποιαδήποτε πολιτική μείωσης ατυχημάτων.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε:
enias έγραψε:αφού έχεις προτεραιότητα σε 5 απο τις 6 διασταυρώσεις, τότε έχεις και στην 6η. Κι αν δεν έχεις..
Δεν γίνεται να μην έχεις. όταν σε μια διασταύρωση έχεις προτεραιότητα (γιατι ο άλλος έχει στοπ) τότε είσαι σε δρόμο προτεραιότητας (σε κάθε διαστάυρωση ο άλλος θα έχει πάντα στοπ). και θα είσαι για πάντα σε δρόμο προτεραιότητας μέχρι να συναντήσεις στο δικό σου δρόμο στοπ ή φανάρι.

Ομοίως, αν σε ένα δρόμο μπεις απο στοπ (σταματάς σε στοπ γιατι ο κάθετος έχει προτεραιότητα) τότε αυτομάτως ξέρεις οτι είναι δρόμος προτεραιότητας, μέχρι κάποιο στοπ να το ακυρώσει.
Γιάννη δεν απόλυτο αυτό.
Κάθε δρόμος μπορεί να έχει έναν κάθετο που μπορεί να έχει προτεραιότητα απέναντί του.
Στο παρακάτω η Ψυχάρη έχει προτεραιότητα, οι κάθετοι έχουν στοπ, από την Αγιάς μέχρι την Καραγάτση όπου έχει στοπ.
Εικόνα
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: STOP και προτεραιότητες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Στο παρακάτω η Ψυχάρη έχει προτεραιότητα, οι κάθετοι έχουν στοπ, από την Αγιάς μέχρι την Καραγάτση όπου έχει στοπ.
Νομίζω οτι λέμε το ίδιο πράγμα. Όταν "μπαίνεις" στην Ψυχάρη, ξέρεις οτι είναι δρόμος προτεραιότητας και δεν χρειάζεται να κοιτάς σε κάθε κάθετο δρόμο αν έχει στοπ ή αν δεν έχει. Γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει. Όταν όμως φτάνεις στην Καραγάτση, τότε το στοπ της Ψυχάρη ακυρώνει πια το γεγονος οτι η Ψυχάρη είναι δρόμος προτεραιότητας
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέοι & υποψήφιοι οδηγοί...”