Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

DELPIERO1981 έγραψε:αναφέρομαι στους σωστούς αναβάτες
Ακόμα και αυτοί όμως, κάνουνε σφήνες μέσα στην πόλη, προσπερνάνε στα φανάρια και βγαίνουνε μπροστά, περνάνε αυτοκίνητα απο αριστερά κτλ.
Για την πόλη μιλάω.
Αν βρεθεί ένας απρόσεκτος οδηγός θα τη βγάλει με καμμια γρατσουνιά αλλα εσένα θα σε τραυματίσει.
Μετά τι θα πείς? Φταίει αυτός που δεν με πρόσεξε?
Μπορεί να φταίει αυτός, αλλα ΕΣΥ θα είσαι στο πάτωμα να πιάνεις το πόδι σου ουρλιάζοντας.

Θέλω να πω οτι εφόσον λέτε οτι φταίνε οι άλλοι, τότε εσείς θα έπρεπε να έχετε μάτια και για τον άλλον. Όχι τα μάτια 4 που λένε. Αλλα 1004.
Και δυστυχώς απο οτι βλέπω, ακόμα και οι πιο "σωστοί", δεν τα έχουν...


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό εννοώ και εγώ και συμφωνώ με τον Ultimo_.

Οταν δηλαδή έχεις οχήματα που ταξιδεύουν με 50-60-70 χλμ/ώρα και έχεις αυτούς τους κατ εμε ανεγκέφαλους που περνάνε ανάμεσα τους διότι έχουν μικρο όγκο θεωρώντας πως οι αυτοκινητιστές θα τους προσέξουν και θα τους φυλάξουν ε αυτό για μένα είναι επικίνδυνο.

Όταν εγώ σταματάω σε στροφή για να στρίψω και ελέγχω τον δρόμο αν έρχεται κάποιος και την στιγμή που γυρνάω το κεφάλι μου για να φύγω βλέπω μπροστά μου στο μισό μέτρο ένα μηχανάκι να έχει περάσει από δεξιά με σφήνα ανάμεσα σε μένα και τα σταθμευμένα ε είναι απλώς βλάκας.

Οταν σε δρόμο με δυο λωρίδες (μία κατεύθυνση) όπου την δεξιά έχουν καταλάβει παρκαρισμένα αυτοκίνητα (όχι παράνομα) και ενώ έχω βγάλει φλας δηλώνοντας την πρόθεσή μου να στρίψω δεξιά το παπί περνάει με χίλια ανάμεσα σε μένα και τα παρκαρισμένα ε είναι βλακεία.

Δεν θα συνεχίσω διότι μπορώ να μιλάω μέρες αναλύοντας την βλακεία που κουβαλάει η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών μηχανών. Δεν είναι βέβαια όλοι έτσι... και ευτυχώς!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από grigoris »

Γενικότερα οι δικυκλιστές είναι αλλού για αλλού.Ούτε σέβονται , ούτε προσέχουν ούτε τιποτα.Παρτάκηδες απο τους λίγους.σφήνες, φανάρια , μπαίνουν στα διόδια μπροστά και ας περιμένεις από την εποχή του νώε και πολλά ακόμα.

Όρεξη να έχεις να γράφεις. :biritses
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από athanatos »

θα συμφωνήσω μαζί σου DELPIERO1981.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Δεν είναι βέβαια όλοι έτσι... και ευτυχώς!
Εγώ δυστυχώς θα πω οτι είναι σχεδόν όλοι έτσι. Αν κάποιος δεν είναι (δεν το έχω δει ακόμα στην Ελλάδα, αλλα το έχω δει σε ΟΛΟΥΣ τους δικυκλιστές στην Αγγλία) θα κινδυνέψει να τον αποκαλέσουν γραφικό. Για παράδειγμα σε φανάρι να περιμένουν 5 αυτοκίνητα το ένα πίσω απο το άλλο και απο πίσω τους μια μηχανή. Σέβεται τη λωρίδα, δεν προσπερνάει, συμπεριφέρεται σαν αυτοκίνητο και περιμένει. Οι έλληνες που το βλέπανε αυτό τους κοροϊδέυανε. Αντιθέτως στην Ελλάδα σταματάς σε φανάρι πριν τις διαβάσεις και αρχίζουν να σε περνάν και να περιμένουν πάνω στις διαβάσεις. ένα παπάκι, δύο παπάκια, τρία παπάκια, τέσσερα παπάκια, μια μηχανή, δυο μηχανές, και σκέφτομαι ΠΟΣΟΙ ακόμα θα έρθουνε ρε γαμώτο!!!! τρελαίνομαι.

Και φυσικά κανένας δεν κοιτάει το φανάρι. Εγώ να βιάζομαι να βγάλω το δρομολόγιο, να έχω κουμπωμένη την ταχύτητα στο αυτόματο κιβώτιο (αφήνω το φρένο και φεύγω) και να περιμένω τον παπάκια να ξαφνιαστεί, να κοιτάξει πίσω να δει εμένα, να κοιτάξει (κατόπιν εορτής) το φανάρι, να σηκώσει το πόδι απο το πάτωμα, να βάλει ταχύτητα, να ξεκινήσει.. Αφού ρε καραγκιόζι είσαι πιο αργός απο μένα, γιατι μπαίνεις μπροστά μου? για να με καθυστερήσεις? Αν έχεις σκοπό να κοιμηθείς, πήγαινε στο κρεβάτι σου. Μπροστά μου βρήκες να το κάνεις?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Σέβεται τη λωρίδα, δεν προσπερνάει, συμπεριφέρεται σαν αυτοκίνητο και περιμένει...
Εννοείς κάτι τέτοιο, που φωτογράφησα σε ένα ταξίδι στην Ιταλία στην μποτιλιαρισμένη Autostrada ανάμεσα σε νταλίκες. Οι μηχανές έχουν Βελγικές πινακίδες...

Εικόνα Εικόνα

Αλλά αυτοί ασχολούνται με πράγματα επουσιώδη όμως σεβασμό στον ΚΟΚ και τους άλλους οδηγούς. Επιτρέπεται τώρα οδηγός μοτοσικλέτας να μη θέτει σε κίνδυνο ούτε τον εαυτό του?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ακριβώς αυτό εννοώ. Πολλοί θα δουν τη φωτό και δε θα πιστέψουν τα μάτια τους. Στην Ελλάδα όχι μόνο θα σε περάσει για να μπει μπροστά σου στο φανάρι, αλλα θα κάτσει και σε γωνία 45 μοιρών. Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό γιατι το κάνουν. Μήπως για να μην τολμίσεις να φύγεις πρώτος?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από athanatos »

Αν είναι να κάτσω ανάμεσα στις νταλίκες, τότε γιατί να πάρω μηχανή;
Περνάω μπροστά και ανάμεσα στα αυτοκίνητα, μόνο όπου με παίρνει και χωρίς να ενοχλώ τους άλλους οδηγούς.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:Αν είναι να κάτσω ανάμεσα στις νταλίκες, τότε γιατί να πάρω μηχανή;
Γιατι σου προσφέρει ευχαρίστηση, ελευθερία, τον άνεμο στα μαλλιά σου και διάφορα άλλα ποιητικά. Γιαυτό νόμιζα παίρνουν όλοι μηχανές.
Συν οικονομία στο καύσιμο, ευκολότερο παρκάρισμα κτλ κτλ κτλ.
πάντως όχι για να κάνεις σφήνες στα φανάρια
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Είναι από τα χειρότερα δυστυχήματα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τέλη 'Ιούνη ὀδηγοῦσα στὰ 120 χιλιόμετρα μ*λ*κίας (ΕΟ Κορίνθου-Πατρῶν) πηγαίνοντας στὴν Κυλλήνη γιὰ κάμπινγκ. Στὸ μεγαλύτερο μέρος τῆς ΕΟ ἐκτελοῦνται ἔργα, ἔχει στενὰ σημεία μὲ χαμηλὸ ὄριο ταχύτητας.

Κάποια στιγμὴ φτάνει πίσω ἀριστερά μου μοτοσυκλέτα. Ὁ ὁδηγὸς βιάζεται ὁπότε πατάει τὴν κόρνα. Τὸ σημεῖο εἶναι στενό. Ἀριστερὰ ἔχει πλαστικὰ κολωνάκια ἐνῶ στὰ δεξιὰ ἔχει κομμάτια ἀπὸ μπετὸ τὰ ὁποία σχηματίζουν τοῖχο. Τὸ ὄριο εἶναι 50χ.α.ω. καὶ πηγαίνω μὲ 80χ.α.ω.. Ὁ "εὐγενὴς κύριος" βιάζεται ὁπότε πατὰει διαρκῶς τὴν κόρνα. Νὰ πάω δεξιά; Δὲν χωράω.

Ἔχει ξεκσιτεῖ, ἔχει γ@μ*θεῖ (μετὰ συγχωρήσεως) νὰ κορνάρει. Κάποια στιγμὴ κατάφερε καὶ πέρασε. Ὅταν πέρασε εἶχε τὴν μηχανὴ νὰ κινεῖται ευθεία κι ἐκεῖνος εἶχε γυρίσει τὸ σώμα του πρὸς τὰ πίσω κάνοντας τὴν γνωστή, χαρακτηριστικὴ χειρονομία (παλλινδρομικὴ κίνηση). Ἄρχισα νὰ τοῦ παίζω τὰ φώτα (εἶμαι τσόγλανος, τὸ ὁμολογῶ) καὶ ἐκεῖνος συνέχισε, καβάλα στὴν μηχανὴ κι ἐκεῖνος νὰ εἶναι γυρισμένος πίσω.

Τὶ ἔπρεπε νὰ κάνω; Νὰ ἐξαφανιστῶ; Νὰ τηλεμεταφερθῶ; Νὰ ἐξαχνωθῶ; Νὰ στρίψω δεξιὰ καὶ μείνω χωρῖς καθρέφτη; Γιὰ πινακίδα οὔτε λόγος νὰ γίνεται.

Εὐχήθηκα νὰ τὸν πετύχω μέσα σὲ κανένα χαντάκι.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”