Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σαββατόβραδο, λίγο πριν σουρουπώσει, πρέπει να ήταν κατα τις 7 παρά. Ήμουν σταματημένος σε κόκκινο φανάρι. Απο πίσω μου ακούω μια κόρνα συνεχόμενη να με πλησιάζει. Βλέπω απο το καθρέφτη ένα ασπρο hyundai getz με ιλιγγιώδη ταχύτητα να πλησιάζει, να μας φτάνει, και τελικά να περνάει το κόκκινο φανάρι χωρίς τον παραμικρό έλεγχο. Υπέθεσα οτι ούτε αγώνες κάνει, ούτε απρόσεκτος είναι, ούτε το έκανε για πλάκα. Προφανώς πηγαίνει προς νοσοκομείο. Γιατι ο Σιμήτης φρόντισε να μας το φτιάξει το καινούργιο νοσοκομείο στο κέντρο της πόλης. Πανελλαδική πρωτοτυπία!
Βλέποντας λοιπον το Hyundai στο βάθος του ορίζοντα να περνάει τα άλλα δύο φανάρια με κόκκινο, σκέφτηκα οτι ο,τι και αν συμβαίνει, ακόμα και να γεννάει η γυναίκα σου, ή να πεθαίνει κάποιος, πιο το νόημα να τρέχεις τόσο? Θα πας σβέλτα και με κόρνα, αλλα όχι έτσι. Αν κάποιος πεθαίνει θα τον πεθάνεις πριν την ώρα του. Αν κάποιος γεννιέται, θα τον πεθάνεις πριν γεννηθεί.
Δε δάγκωνα τη γλώσσα μου? Όταν ξεκίνησα, 5 φανάρια παρακάτω το ξαναείδα.

Ενώ ήθελε να ακολουθήσει αυτή τη πορεία...
Εικόνα

Έφυγε απο το δρόμο πάνω στην καμπύλη..
Εικόνα

Καβάλησε το τρίγωνο (το οποίο έχει λοφίσκο, γρασίδι, λουλούδια, συντριβάνι και κάτι γλυπτά), τα μάζεψε όλα, και βρέθηκε στο αντίθετο ρεύμα μαζί με μπόλικο χώμα που μετέφερε μέχρι κάτω.

Οδηγός τελικά ήταν μια κυρία, την οποία εγώ την πρόλαβα σε μια αναμπουμπούλα. Να τρέχει μια μπροστά, μία πίσω, περαστικοί να προσπαθούν να ανοίξουν την πόρτα του οδηγού αλλα να μην ανοίγει, και τελικά η κυρία ανέβηκε σε ένα παπάκι, μάλλον περαστικού, και έφυγε.

Το τρέξιμο μέσα στη πόλη, θέλει και κάποια εμπειρία. Δεν είναι απλά πατάω το γκάζι, και όπου έχει στροφή, στρίβω. Αλλιώς ούτε να στρίψεις ξέρεις, ούτε τι να κάνεις ξέρεις αν αρχίσει να γλιστράει. Αν δεν έχεις εκπαιδευτεί να το κάνεις (έστω και σαν ανώριμος 18χρονος που έχει τα μυαλά πάνω απο το κεφάλι) τότε δεν είναι απλό το να "πας κάποιον στο νοσοκομείο". Θα μπορούσε η κυρία να πάρει και κόσμο μαζί της. Ευτυχώς δεν είχε καθόλου κίνηση εκείνη τη στιγμή.

Σήμερα διαβάζοντας εφημερίδα, για εκείνη τη μέρα και ώρα, είδα οτι πήγε ένα 8χρονο παιδάκι στο νοσοκομείο: "το παιδί έπεσε από ύψος 4 μέτρων, με αποτέλεσμα να χτυπήσει σοβαρά το κεφάλι και να υποστεί αιμάτωμα εγκεφάλου αλλά και θλάση πνεύμονα"

Άρα όταν είναι κάτι απολύτως επείγον. Τρέχεις ή δεν τρέχεις?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Δημοσίευση από athanatos »

Κατά τη γνώμη μου, πας γρήγορα υπολογίζοντας όμως ότι δεν είσαι μόνος σου στο δρόμο. Άλλωστε πως θα μπορούσε κάποιος να ξέρει για την περίπτωσή σου.
Στα κόκκινα ακόμα και τα ασθενοφόρα σταματούν για να ελέγξουν.
Και το σημαντικότερο για μένα είναι να μπορέσεις να κλείσεις τα αυτιά σου και να μην ακούς τις παρακλήσεις ή τους πόνους ή οτιδήποτε άλλο μέσα στο αυτοκίνητο που θα μπορούσε να σου προκαλέσει πανικό.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Θὰ τρέξεις ἀλλὰ ὄχι μὲ τὸν τρόπο ποῦ περιέγραψε ὁ _UltiMo.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Δημοσίευση από enias »

Εδω δεν μιλάμε απλά για τρέξιμο. Μιλάμε για οδήγηση σε κατάσταση πανικού. Είναι διαφορετικό και πολυ πιο επικίνδυνο.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ αυτό που θα έκανα διότι το έκανα κάποτε την μητέρα όπου την πήγα από την Καστέλλα μέχρι την Βούλα που εφημέρευε (17χλμ) είναι αναμμένα τα αλάρμ και κόρνα και οδήγηση κατά το δυνατόν γρήγορη αλλά αφού βεβαιωθώ πως οι άλλοι με προσέχουν (με φυλάνε δηλαδή ανοίγουν δρόμο κλπ). Βέβαια η μητέρα μου δεν είχε τρύπα στα πνευμόνια όπου μετράνε και τα δευτερόλεπτα...

Γεγονός πάντως είναι ένα! Δεν πρέπει να κάνεις μια κακή κατάσταση χειρότερη λόγω οδήγησης!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τι κάνεις όταν "πρέπει" να τρέξεις?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Γιὰ παράδειγμα, ἀν τὸ φανάρι εἶναι κόκκινο βγάζεις τὸ ὄχημα μπροστὰ (μὲ κόρνα, ἀλάρμ) προχωρᾶς σιγὰ σιγὰ (στὰ Τεθωρακισμένα τὸ λέγαμε πέδιλο-πέδιλο), βεβαιώνεσαι ὄτι οἱ ἄλλοι σὲ εἶδαν καὶ σταματάνε καὶ τότε περνὰς.

Δὲν μπαίνεις στὴν διασταύρωση σὲ στὺλ "ἔμπαινε Γιοῦτσο".
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”