Τροχαίο ! Χαλκίδα 1-10-2012 - Αγγελή Γοβιού

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Τροχαίο ! Χαλκίδα 1-10-2012 - Αγγελή Γοβιού

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Υποστροφή αδράνειας, φεύγει ο κώλος, μικρή ισχύς, άρα δεν μπορείς να τον μαζέψεις με γκάζι, το χάνεις και... ατύχημα.

Μπορεί να συμβεί σε όλους, κυρίως σε εμάς τους προσθιοκίνητους και ειδικά σε όσους έχουν opel (καλά αυτό το γράφουν 1000 φορές τη μέρα στους 4Τροχούς). Μπορεί να φταίει η ταχύτητα, αλλά μπορεί να είναι και άλλα προβλήματα στη μέση όπως η κλίση του δρόμου που αλλάζει ξαφνικά, η άσφαλτος να έχει γίνει γυαλί κτλ. Από προσωπική πείρα μπορώ να θυμηθώ αρκετές δεκάδες περιπτώσεις που έχω βιώσει τα αρχικά στάδια της κατάστασης αυτής όντας εντός λογικότατων πλαισίων κίνησης:

α. Στο χωριό μου, ελαφριά αριστερή κατηφορική στροφή με ανάποδη κλίση. Ανάποδη η κλίση, γυαλί η άσφαλτος, λάστιχα θεωρητικά τέλεια (Bridgeston Potenza 050) και φρέσκα που γλυστράνε, όμως, για άγνωστο λόγο από την 1η μέρα και το έχω χάσει (ευτυχώς το μάζεψα) κινούμενος με 60 σε άγνωστο όριο, προφανώς 80-90 αφού πρόκειται για επαρχιακό δρόμο. Ήταν η πρώτη φορά που περνούσα με αυτά τα λάστιχα από το σημείο, πήγαινα φυλαγμένα, αλλά πού να φανταστώ ότι με -20 του ορίου θα έφευγε το αυτοκίνητο όταν με τα προηγούμενα λάστιχα που είχαν φαγωθεί και ξεραθεί περνούσα άνετα με το όριο και ήθελε αρκετά ακόμη για να φύγει το αυτοκίνητο;

β. Πριν 2 χρόνια ενώ πηγαίνω με 70 σε όριο 50 σε δρόμο με 2 λωρίδες και ευθεία τελείως. Θέλω να προσπεράσω τον δεξιά, είμαι στην αριστερή λωρίδα, πετάγεται αμάξι από το στενό, ο κινούμενος στη δεξιά λωρίδα μπαίνει μπροστά μου χωρίς να κοιτάξει ότι ήμουν πίσω αριστερά του, φρένο και τιμονιά να τον αποφύγω και υποστροφή αδρανείας, ο κώλος φεύγει, ανάποδο, το αμάξι γυρνάει από την άλλη, 2ο ανάποδο και καβαλάω νησίδες κτλ. Ευτυχώς γλύτωσα με ένα λάστιχο σκασμένο, μία ζάντα στραβιά και ένα άκρο το ίδιο. Βασικά έφταιγε η άσφαλτος που ήταν γυαλί γιατί διαφορετικά, με τα λάστιχα που είχα τότε και κρατούσαν καλά, θα το μάζευα με το 1ο ανάποδο το αυτοκίνητο, αν ο δρόμος ήταν σε καλή κατάσταση μιας και η ταχύτητα μετά το φρένο πανικού ήταν αρκετά μικρή (κάτω από 50, γι' αυτό και έγινε και μικρή ζημιά τελικά).

Ευχαριστώ.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”