Σήμερα τράκαρα

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4895
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Πρόσεχε δεν λέω πως είναι απαράδεκτη η κίνηση που κάνουν (όχι οι πεζοί, τα μηχανάκια). Σαφώς και είναι. Αλλά.....
Νομίζω ὄτι ἔχεις κάνει κάποιο λάθος κατὰ τὴν σύνταξι τῆς παραπάνω φράσεως.


UltiMo_ έγραψε:αν ήταν πεζός και άναβε το κόκκινό του, θα προλάβαινε να περάσει απέναντι άνετα, πριν ανάψει το δικό μου το πράσινο.
ἀκόμη κι ἀν δὲν προλαβαίνει νὰ περάσει εἶσαι ὐποχρεωμένος νὰ ἀναμείνεις.

UltiMo_ έγραψε:Ο δρόμος μου μια χαρά ελέυθερος ήταν όταν εγώ ξεκινούσα το όχημά μου. Αυτός μπήκε μπροστά μου με σφήνα
και ακινητοποίησε το δικό του όχημα ενώ εγώ ήδη εκκινούσα
ἀν ὁ μηχανάκιας ἔκανε σφῆνα δὲν φταίει ὀ Οὔλτιμος.


Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από erling »

Ναι εχεις δίκιο. Έφαγα ένα "δεν" πριν το "απαράδεκτη"

Αλλά πραγματικα πιστεύει κάποιος πως αν γίνονταν η στραβή, δικαστήριο, θα δικαιωνε κάποιος τον ultimo χωρίς μάρτυρες;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξέρω! Σίγουρα θα ήταν δύσκολη δίκη!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εαν ο δικαστής οδηγεί στους Ελληνικούς δρόμους, πιστεύω θα με δικαίωνε ευκολότατα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν μπορεί να το κάνει εύκολα διότι δεν ξέρει τι έγινε! ΑΝ δηλαδή εσύ έφυγες με αυτόν ακίνητο ή αν εσύ ήσουν σε κίνηση όταν αυτός σταμάτησε!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από erling »

Με την ευκαιρία του θέματος να σας πω δύο, ας πούμε, ανάλογες περιπτώσεις
1.
Εικόνα
Η διακεκομμένη είναι με κορύνες εκτός από ένα κομμάτι.
Είμαι ο πράσινος και θέλω να πάω στην αριστερή λωρίδα. Ο μωβ δεν βγάζει φλας. Κοιτάω αριστερά για κανένα πεζό και προχωράω (δευτερόλεπτο μιλάμε). Έλα μου όμως που ο μωβ αποφάσισε να αλλάξει λωρίδα; Ευτυχώς πρόλαβα το κακό.....
Ποιος είναι ο φταίχτης;
Ο μωβ άλλαξε λωρίδα χωρίς προειδοποίηση. Παρόλα αυτά εγώ είμαι ο φταίχτης διότι δεν έλεγξα πριν ξεκινήσω.

2.
Εικόνα
Η διακεκομμένη είναι με κορύνες εκτός από ένα κομμάτι.
Είμαι ο πράσινος και θέλω να πάω στην δεξιά λωρίδα. Ο γαλάζιος έχει σταματήσει και μου επιτρέπει. Βγαίνω, ελέγχω πως στην άλλη λωρίδα δεν υπάρχει αυτοκίνητο, κοιτάω αριστερά για κανένα πεζό και προχωράω (δευτερόλεπτο μιλάμε)
Έλα μου όμως που η μωβ μηχανή κάνει προσπέραση και παραλίγο να φιληθούμε (και ήταν μια ωραία κοπελίτσα...)
Ποιος φταίει;
Ναι παρανόμησε η μηχανή (κορύνες). Αλλά εγώ φταίω διότι δεν έλεγξα πριν ξεκινήσω.

Οι χρόνοι (κοίταγμα αριστερά και ξεκίνημα) και στα δύο παραδείγματα είναι αντίστοιχοι του ultimo_.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από MacPap »

Στις περιπτώσεις που περιγράφεις για μένα φταίει αυτός που έκανε την διευθέτηση στο δρόμο. Δεν θα έπρεπε να μπορεί να γίνει αυτό που πας να κάνεις και αυτό που πάν να κάνουν!!!

Κατά τα άλλα ναι αν τρακάρεις εκεί άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από erling »

Ποιο δεν θα έπρεπε να μπορεί να γίνει;

Εγώ βγαίνω από κάτω δεν ήμουν παρκαρισμένος....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από MacPap »

Μάιστα κατάλαβα! Τότε φίλε μου εκτός από το οτι οι κώνοι δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζουν όπως δεν έχω καταλάβει γενικώς την χρήση τους!!! Θα πρέπει να αδειάσει ο δρόμος πριν βγείς :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σήμερα τράκαρα

Δημοσίευση από erling »

Οι κώνοι εμποδίζουν την κίνηση μεταξύ των λωρίδων.
Τα μηχανάκια όμως χωράνε...
Υπάρχει ένα κενό ώστε εγώ να μπορώ να πάω στον κάθετο δρόμο απέναντι...

Και εγώ εκεί έχω καταλήξει......
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”