Νεκροί δύο 20χρονοι σε τροχαίο στο Μοσχάτο

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Νεκροί δύο 20χρονοι σε τροχαίο στο Μοσχάτο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Όλο το παρακάτω αποτελεί αναδημοσίευση ενός post που έχω κάνει σε άλλο forum (petrolheads.gr)

Αντιγράφω από εδώ: Νεκροί δύο 20χρονοι σε τροχαίο στο Μοσχάτο
Νεκροί δύο 20χρονοι σε τροχαίο στο Μοσχάτο

Τροχαίο δυστύχημα σημειώθηκε στις 12.25 τη νύχτα του Σαββάτου, στη λεωφόρο Ποσειδώνος στο ύψος του Μοσχάτου, στο ρεύμα προς Πειραιά.

Ένα όχημα στο οποίο επέβαιναν τρία άτομα, ηλικίας 20 ετών, συγκρούστηκε με δεύτερο προπορευόμενο με αποτέλεσμα να ξεριζώσει δύο δέντρα και στη συνέχεια να ντεραπάρει στις προστατευτικές μπάρες

Στο σημείο μετέβησαν 9 πυροσβέστες με 3 οχήματα, οι οποίοι έδωσαν μάχη για να απεγκλωβίσουν τους τρεις επιβαίνοντες, ωστόσο για τους δύο ήταν ήδη αργά, αφού είχαν βρει ακαριαίο θάνατο.

Ο συνεπιβάτης που διασώθηκε μεταφέρθηκε σε σοβαρή κατάσταση στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας.

Πληροφορίες θέλουν το όχημα να έτρεχε με μεγάλη ταχύτητα.

Η Τροχαία ερευνά τις συνθήκες του δυστυχήματος.
Επειδή πέρασα από εκεί ακριβώς μετά το ατύχημα και πριν έρθει η πυροσβεστική*, την οποία είδα να έρχεται βολίδα από την παλιά παραλιακή (πήγαινα να στρίψει) μπορώ να πω τα εξής:

1. 2 περιπολικά

2. Ο κόσμος, οι βλάκες, σταματούσαν στη δεξιά λωρίδα για να δουν τι έγινε. Κατέβαιναν κάτω και διέσχιζαν την παραλιακή κάθετα σε σημείο με όριο 90.

3. Το ότι υπάρχει τραυματίας είναι ΘΑΥΜΑ. Το αυτοκίνητο (ένα μπλε ανοιχτό, αγνώστων λοιπών στοιχείων, αλλά πιθανολογώ Rallye) μετά τη σύγκρουση είχε διαστάσεις περίπου μισές από το Astra (άντε, στο ύψος ήταν μέχρι το παράθυρο), άρα καταλαβαίνετε για το τι ακριβώς έγινε.

Τώρα, χωρίς να είμαι παρών στη σύγκρουση, σχολιάζω αυτά που έγιναν χτες το βράδυ:

1. Rallye κινείται στην αριστερή πιο αργά από εμένα. Τον προσπερνάω από την μεσαία (κίνηση σε στοίχους) και κόβει το τιμόνι δεξιά. Κόρνα και σωθήκαμε.

2. MB A..., ενώ είμαι στη μεσαία στην Παραλιακή και κόβω γιατί βλέπω μπροστά (πριν ακόμη τη στροφή που οδηγεί στην ευθεία του ΣΕΦ με το ατύχημα) δεκάδες φώτα φρένων με προσπερνάει με όσα μπορεί από αριστερά, στρίβει και βλέπει μπροστά τα περιπολικά, φρενάρει οριακά και σφηνώνεται μπροστά μου για να αποφύγει τη σύγκρουση.

3. Περιττό να πω για αυτούς που διέσχιζαν κάθετα την Παραλιακή ή που σταματούσαν δεξιά ή και αριστερά (πρέπει να είχε 2 τρακαρισμένα - πολύ ελαφρώς) για να δουν τι έγινε (αριστερά είδα τουλάχιστον 10 άτομα στη νησίδα).

4. Ξεκινάω από φανάρι με 3 λωρίδες στο λιμάνι του Πειραιά, είμαι στην αριστερή και ο μεσαίος ξεκινώντας κόβει το τιμόνι αριστερά, οπότε μπαίνει στη δικιά μου λωρίδα, μετά το κόβει δεξιά και ευθυγραμμίζεται στη δικιά του λωρίδα, τον προσπερνάω και τον βλέπω τελευταία στιγμή να κόβει αριστερά για Δραπετσώνα. Μιλούσε στο κινητό, αλλά δεν έφταιγε αυτό. Περισσότερο ήταν το ότι προσπαθούσε να αλλάξει CD στο στερεοφωνικό. Ευτυχώς που ξεκινάω πάντα αργά και, ειδικά τα Σάββατα και τις Κυριακές, προσέχω 10 φορές περισσότερο για τους οδηγούς του ΣΚ.

5. Στο ίδιο σημείο, πάλι Raλlye, μαύρο αυτή τη φορά, έρχεται από αριστερά (είχα ήδη προσπεράσει τον περίεργο και ήμουν τέρμα δεξιά), σταματάει μαζί μου στο επόμενο φανάρι, επιταχύνει στο όριο, βγαίνει στην αριστερή και τελευταία στιγμή το κόβει δεξιά προς Κερατσίνι. Αυτόν τον δούλεψα γιατί ήταν εκνευριστικός με το μπουρί από πίσω. Μετά από τόσο τρέξιμο και ενώ είχα πιάσει 50km/h με 4η τον πρόλαβα σε 3 σερί φανάρια και του κόρναρα μέχρι να του σπάσω τα νεύρα γιατί ο θόρυβος από το μπουρί ήταν εκνευριστικός, όπως και οι σφήνες που έκανε στις κατσαρίδες του δρόμου, μιας και ήταν μόνος του 1ος στο κάθε φανάρι.

6. Τζιποειδές με Γαλλικές πινακίδες στην Παραλιακή, πριν τη Γλυφάδα, ξεχάστηκε στο φανάρι, τον περνάνε 1000 αυτοκίνητα, ξυπνάει, επιταχύνει δίχως αύριο κάνοντας αριστερά και δεξιά, φτάνει στην δεξιά λωρίδα, έχει μπροστά του άδειο δρόμο, πίσω του όλοι έχουμε ανοίξει γιατί φαινόταν ότι κάτι παίζει (μεθυσμένος με τίποτε, τρελός 100%) και... φρενάρει οριακά στη δεξιά για να μην πέσει σε ΤΑΧΙ που αποβιβάζει. Περιμένει να περάσουμε 100 αυτοκίνητα και μετά βγαίνει πάλι στη μεσαία...!!!

7. Ο τύπος στην αριστερή έχει πιάσει κουβέντα με την γκόμενα που έχει δίπλα και πηγαίνει με την εκπληκτική ταχύτητα των 20km/h συζητώντας, ενώ τον περνάει το σύμπαν από δεξιά βρίζοντας και κορνάροντας (παίζει να ήμουν ο μόνος που απλά πέρασα χωρίς να αντιδράσω).

8. Οι σφήνες και οι βλακείες στο κομμάτι Άλιμος - ΣΕΦ ήταν εκτός πραγματικότητας. Και δεν πήγαινα και αργά, ήμουν μονίμως στο +30 του ορίου (από 80-120), αλλά αυτά τα δίχως αύριο αριστερά - δεξιά που οδηγούν στο να είμαστε μπρος - πίσω στο φανάρι (στην καλύτερη γιατί τις περισσότερες φορές ήταν πίσω μου) ήταν φυσιολογικό να οδηγήσουν όχι σε ένα, αλλά σε περισσότερα τροχαία.

Περιττό να συνεχίσω, την έχετε πιάσει την εικόνα. Είμαι εξαιρετικά προβληματισμένος αν οι συγκεκριμένοι είχαν πιει πάνω από 1 μπύρα όλο το βράδυ. Η ώρα ήταν 00:30-00:40 περίπου, όταν έφτασα στο ατύχημα (κάναμε και 10 λεπτά να διασχίσουμε 100m), οπότε όσοι γυρνούσαν σπίτι τέτοια ώρα, μάλλον για καφέ είχαν πάει (άντε και 1 μπύρα), παρά για ποτό.

Σημείωση: για τους περίεργους (βασικά ηλίθιους ή εγκάθετους είναι η σωστή έκφραση) εγώ είχα πιει 1,5 ποτήρι κρασί στο διάστημα 21:00 - 00:15 που έφυγα από τη δεξίωση, άρα ήμουν στο 0 στο αλκοτέστ.

Ευχαριστώ.

* Είχα πάει στη δεξίωση ενός γάμου με τη γυναίκα και δεν είχα την κάμερα στο αυτοκίνητο. Το κινητό παρουσίασε μια περίεργη συμπεριφορά με υπερβολική χρήση του επεξεργαστή, ανέβασμα θερμοκρασίας και battery drain με ρυθμό 10% / ώρα (χωρίς κάτι να τρέχει από πίσω, πέραν των γνωστών, ενώ και η μνήμη ήταν 50% σε χρήση), οπότε το είχα κλείσει για να το κοιτάξω σπίτι (μετά από 3 ώρες κλειστό συνήλθε και είναι μια χαρά), άρα δεν πρόλαβα να το ανοίξω και να τραβήξω το βίντεο της κατάστασης.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”