Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

Πόσο, τραγικό,
Αρνουμαι από χθες να δω το επίμαχο βίντεο.
Δεν αντέχεται τόση τραγωδία.
4 νεκροί, κι ένας πατέρας, ...Ζωντανός νεκρός.
Η αποτυχία όλης της κοινωνίας, η δική μου και μετά όλων των άλλων, συμπολιτών, πολιτείας, δικαιοσύνης, τροχαίας κοκ

http://parallaximag.gr/parallax-view/asevia-2
http://www.topspeed.gr/2017/02/porsche.html?m=1


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

φαντάσου οτι υπάρχουν άτοπα που λέγανε οτι το όριο ταχύτητας είναι απαράδεκτα μικρό. και αν έχεις σοβαρό αμάξι με καλά φρένα, μπορείς να έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες με ασφάλεια.
αυτός τώρα ίσως προσπαθούσε να το τελικιάσει στην ευθεία των θηβών.
κρίμα και για την οικογένεια που χάθηκε. κρίμα και για τον επιχειρηματία που ήθελε να πάρει porsche στον γιό του, κρίμα και για τον φίλο του οδηγού που ήθελε να πάει γρήγορη βόλτα με porsche. σε 24 ώρες θα ξεχαστεί και θα επιστρέψουμε στις συνήθειές μας όπως λέει και το άρθρο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

Κρίμα για τον τραγικό πατέρα...
Θα ξεχαστούν όπως τόσα κ τόσα άλλα ...αμέτρητα θυματα.
Και είναι μία εθνική τραγωδια που δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο στον Σόιμπλε, στα μνημόνια στην κρίση.
Φταίει μόνο κ αποκλειστικά η νοοτροπία μας.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το αυτοκίνητο γίνεται όπλο, όταν βάλεις μεσα ένα βλήμα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Σοβαρευτεῖτε. Τὸ πρόβλημα εἶναι οἱ μαλάκες καὶ ἠλίθιοι, ὠσὰν τὸν γράφοντα, ποὺ κρύβουν τὴν ἀνικανότητά τους πίσω ἀπὸ τὶς διατάξεις τοῦ ΚΟΚ (βλέπε bloka.com).

Ἐπίσης, νὰ ὑπενθυμίσω:

Fast cars do not kill, slow drivers do.

Street racing is not a crime.

ΥΓ: τέτοιες μαλακίες δὲν πρέπει νὰ γράφω προκειμένου νὰ μὴν χαρακτηριστῶ μ*λ*κ*ς, ἠλίθιος ὴ ἐπικίνδυνος;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Μπορείτε να δημοσιεύσετε τι έγινε πριν το κρίνετε?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲς τὸ βίδεο.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Αλλος ένας που ήταν βέβαιος πως έλεγχε την κατάσταση.

Οτι και να λέμε όταν φτάνεις να κινείς ένα πράγμα 1 τόνου με τέτοιες ταχύτητες είσαι βλάκας.

Είσαι ένα ατύχημα που περιμένει να συμβεί.....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Να δώσουμε μερικές πληροφορίες και κρίνουμε στην συνέχεια:

1. Η Porsche η συγκεκριμένη είναι η 997 Turbo με βάρος κάπου 1700kg. Αν βάλουμε και τους οδηγούς μέσα με πλήρες καύσιμο είναι κάτι λιγότερο από 2tn (ας πούμε 1900kg).

2. Όπως έδειξαν τα βίντεο από τα κανάλια και οι φωτογραφίες φορούσε ελαστικά M&S (Mud and Snow) του 2006 με δείκτη ταχύτητας V (έως 240km/h).

3. Η ΜΩΤ που είχε ανάμεσα στις κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας ήταν κάτι λιγότερο από 190km/h, ενώ ο δρόμος ήταν τελείως άδειος. Ενδεικτικά και μόνον το επόμενο αυτοκίνητο εμφανίζεται στην κάμερα μετά από 15s περίπου, ενώ και οι μάρτυρες (οδηγός Mercedes που τον προσπέρασε η Porsche) δηλώνουν πως δεν υπήρχε άλλο αυτοκίνητο στον δρόμο.

4. Πριν τον χώρο στάθμευσης βρέθηκαν κομμάτια του προφυλακτήρα και σημάδια πλαγιολίσθησης από ένα μόνον ελαστικό, που σημαίνει ότι έχασε ένα πίσω ελαστικό πριν τον χώρο στάθμευσης, στην μέση της ευθείας. Για να έχει φύγει ο προφυλακτήρας και να υπάρχουν κομμάτια εκεί, μάλλον το λάστιχο έσκασε κάπως (αυτό θα το δούμε παρακάτω) και όπως χοροπηδούσε πάνω στην ζάντα χτύπησε τον προφυλακτήρα και δύναμη και του έκοψε ένα κομμάτι.

Πάμε τώρα στην πιο πιθανή εκδοχή για το συμβάν.

Ο συγκεκριμένος οδηγός ήταν νεαρός, που σπούδαζε στις ΗΠΑ. Ήρθε για διακοπές στην Ελλάδα, πήρε την Porsche και ξεκίνησε για Αράχωβα με τον κολλητό του. Επειδή ο δρόμος ήταν τελείως άδειος εκείνη την ώρα* άρχισαν να κάνουν πατήματα, προφανώς για να νιώσουν την επιτάχυνση και να δουν στο κοντέρ τις υψηλές ταχύτητες που πιάνει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Υπήρχαν, όμως, και πολλά προβλήματα, που, όπως παραδέχθηκε ο πατέρας σε συνεργάτες του (όπως λένε τους είπε: "εγώ τον σκότωσα"), δεν είχε υπολογίσει κανείς:

1. Τα ελαστικά ήταν M&S και δεν ήταν για τόσο υψηλές ταχύτητες. Αναγκάστηκαν να δουλέψουν με τις τελικές της Porsche (κάπου πάνω από 300, όταν η μέγιστη ταχύτητα του ελαστικού αυτού με μέγιστο φορτίο είναι 240). Το ότι δεν είχαν αλλαχτεί σε καλοκαιρινά ελαστικά από τον πατέρα ήταν μεγάλο λάθος.

2. Τα ελαστικά ήταν πολυκαιρισμένα, 10 ετών, και δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκονταν, ούτε πώς γινόταν η φύλαξή τους όλα αυτά τα χρόνια.

3. Ο πατέρας, πιθανώς δεν το χρησιμοποιούσε συχνά το αυτοκίνητο, οπότε σίγουρα δεν είχε κοιτάξει τις πιέσεις, που είναι το σημαντικότερο θέμα στις υψηλές ταχύτητες. Χαμηλή πίεση στο ελαστικό οδηγεί σε υπερθέρμανση και, όταν το ελαστικό δεν είναι και για αυτές τις ταχύτητες (υπενθυμίζω δείκτης ταχύτητας V, τον ίδιο που φοράω κι εγώ στο Astra), βγαίνει εκτός παραμέτρων λειτουργίας, άρα η αστοχία είναι κάτι που θα έρθει αργά ή γρήγορα.

4. Το βασικότερο: έρχεται ο γυιός σου και σου λέει ότι θα πάρει το αμάξι για βόλτα στην Αράχωβα. Πες του ότι έχεις παλιά λάστιχα, πες του ότι είναι M&S, πες του ότι δεν έχεις δει πιέσεις και, όταν πάει να βάλει βενζίνη θα πρέπει να τα κοιτάξει, τουλάχιστον ως προς τις πιέσεις που μπορείς να το ελέγξεις. Ο πατέρας δεν έκανε τίποτε από όλα αυτά. Έδωσε τα κλειδιά και τον άφησε να φύγει έτσι. Γι' αυτό και δήλωσε ότι αυτός τον σκότωσε.

5. Ο ίδιος ο γυιός, έστω κι αν ο πατέρας δεν του είπε τίποτε, αφού ήθελε να οδηγήσει γρήγορα και μετά από αρκετό καιρό απραξίας θα έπρεπε**:
α) να ελέγξει το αμάξι αν είναι εντάξει (λάδια, νερά, λάστιχα κτλ).
β) να οδηγεί πιο συντηρητικά, αφού ήταν καιρό εκτός
γ) να ρωτήσει τον πατέρα πώς είναι το αμάξι

Να κάνω και μερικά δικά μου σχόλια τώρα:

1. Ο δρόμος είναι μια τεράστια ευθεία εκεί. Αυτοκίνητο δεν φεύγει με τίποτε εκεί, εκτός κι αν γίνει κάτι περίεργο. Και Aygo να βάλεις να πάει με 300 δεν φεύγει.

2. Είτε έφευγε με 130, που είναι το όριο, είτε με 300 το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο για οδηγό και συνοδηγό της Porsche, αν τράκαραν σε "δύσκολο" εμπόδιο. Το αντίστοιχο και για τους επιβάτες του Civic.

3. Το ότι πέρασε χωρίς σχεδόν να ακουμπήσει πουθενά την είσοδο του parking (ανάμεσα από τοίχους και κράσπεδα) ήταν κάτι τελείως απίστευτο. Αν δοκιμάσει ο καθένας μας να το κάνει αυτό με την Porsche οδηγώντας την κανονικά και με το όριο των 130, 9/10 θα βρούμε κράσπεδο περισσότερο από όσο βρήκε αυτός μπαίνοντας μέσα με το αυτοκίνητο ακυβέρνητο.

4. Εφόσον δεν ήξερε το αμάξι, είχε καιρό να οδηγήσει, δεν το είχε ελέγξει πριν φύγει, τότε κακώς πήγε με τελικές. Θα μπορούσε να κάνει 1-2 ανοίγματα και μετά να πηγαίνει με 150 χαλαρά, αφού, στην πραγματικότητα, οδηγούσε κάτι εντελώς ανασφαλές (όχι ότι το αυτοκίνητο ήταν ανασφαλές, αλλά εφόσον δεν ήταν ελεγμένο 100% από τον ίδιο γινόταν ανασφαλές, αφού δεν έχεις ιδέα ούτε από τα φανερά προβλήματα που υπάρχουν, όπως τα ελαστικά).

5. Όταν οδηγώ άγνωστο αυτοκίνητο, όσο και να μου έχουν πει ότι είναι 100% εντάξει, θα πηγαίνω με το όριο έως +10. Άντε να το ανοίξω λίγο να δω πώς τραβάει και μετά τέλος. Αν δεν ξέρεις τι οδηγάς (αντίστοιχα και τι φοράς, με τι μιλάς, τι σηκώνεις κτλ, αν μιλάμε για αθλητικά παπούτσια, κινητά ή βάρη αντίστοιχα) δεν πηγαίνεις στα όρια, ούτε καν κοντά σε αυτά. Το ίδιο ισχύει και για δρόμους που είναι καινούργιοι ή άγνωστοι για καιρό (π.χ. όταν πηγαίνω στο χωριό πηγαίνω πιο φυλαγμένα από τις καθημερινές που πηγαίνω π.χ. για μπάνιο, αφού πρέπει να μάθω από την αρχή την άσφαλτο, τις λακκούβες κτλ).

Και απαντώ, τώρα:
Haridimos έγραψε:Σοβαρευτεῖτε. Τὸ πρόβλημα εἶναι οἱ μαλάκες καὶ ἠλίθιοι, ὠσὰν τὸν γράφοντα, ποὺ κρύβουν τὴν ἀνικανότητά τους πίσω ἀπὸ τὶς διατάξεις τοῦ ΚΟΚ (βλέπε bloka.com).
Το πρόβλημα δημιουργείται όταν πας να ξεφύγεις από την Φυσική, που είναι η αγάπη μου. Αν θες να κινείσαι με 100 εκεί που οι άλλοι πηγαίνουν με 120 υπάρχει πρόβλημα και κίνδυνος. Αν θες να πηγαίνεις με 300 ανάμεσα στον κόσμο, πάλι υπάρχει κίνδυνος. Η ικανότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έπαιξε κανέναν ρόλο. Κι εσύ με το Hyundai, αν είχες σκασμένο ελαστικό στα 120 θα είχες την ίδια τύχη. Τώρα, αν θα την πατούσε και η οικογένεια είναι θέμα τύχης καθαρά γιατί 1000 φορές να κάνεις προσομοίωση του ατυχήματος, δεν νομίζω να έφτανε ως εκεί η Porsche.
Haridimos έγραψε:Fast cars do not kill, slow drivers do.
Σκοτώνουν όλα και όλοι. Άλλωστε τα περισσότερα ατυχήματα - και θανατηφόρα - γίνονται με <50km/h και εντός πόλης.
Haridimos έγραψε:Street racing is not a crime.
Αυτό είναι σωστό. Δεν είναι έγκλημα, όπως η δολοφονία. Παράνομο μπορεί να είναι, αλλά όχι και στα όρια του εγκλήματος. Άλλωστε, ο συγκεκριμένος δεν φαίνεται (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) να έκανε κόντρες. Μερικά ανοίγματα του αυτοκινήτου δεν είναι έγκλημα. Το πολύ πολύ να σε πιάσουν για παράβαση ορίου ταχύτητας (€175 εντός 10 ημερών). Όπως γράφω στις σημειώσεις κι εγώ το ίδιο έκανα κάπου κοντά στο ίδιο σημείο.
Haridimos έγραψε:ΥΓ: τέτοιες μαλακίες δὲν πρέπει νὰ γράφω προκειμένου νὰ μὴν χαρακτηριστῶ μ*λ*κ*ς, ἠλίθιος ὴ ἐπικίνδυνος;
Πρέπει να γράφεις: α) αυτά που πιστεύεις, β) ρεαλιστικά και με φυσική σημασία δεδομένα. "Μ...ες" δεν πρέπει να γράφεις, ούτε βλακώδη συνθήματα, όπως αυτές που έγραψες. Αυτά είναι όπως εκείνα που βλέπεις στα γυμναστήρια: π.χ. a day at the bar και δείχνει την μπάρα με τα βάρη ή dedication and hard work, αλλά δεν σου λέει ότι χτυπάει και ένα κοκτέιλ 5-6 στεροειδών από πίσω.
MacPap έγραψε:Αλλος ένας που ήταν βέβαιος πως έλεγχε την κατάσταση.

Οτι και να λέμε όταν φτάνεις να κινείς ένα πράγμα 1 τόνου με τέτοιες ταχύτητες είσαι βλάκας.

Είσαι ένα ατύχημα που περιμένει να συμβεί.....
Αν διαβάσεις αυτά που έγραψα καταλαβαίνεις ότι δεν έφταιγε μόνον η ταχύτητα. Ήταν συνδυασμός παραγόντων, κυριότερος των οποίων ήταν η έλλειψη προσεκτικής χρήσης του οχήματος.

Ευχαριστώ.

* Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ, καθώς πέρασα το πρωί από εκεί και δεν υπήρχε ψυχή. Και ναι, κι εγώ τελικές πήγαινα και ακόμη πιο πάνω (κάπου 200 με τελική του αυτοκινήτου τα 180).

** Όποτε παίρνω το αμάξι του πατέρα μου, που 99% θα το πάρω για να κάνω μια διαδρομή <5km, απλά για να μεταφέρω π.χ. 2-3 βαριές σακούλες από σπίτι σε σπίτι, θα τον ρωτήσω πώς είναι το αυτοκίνητο, αν έχει πρόβλημα, αν έχει βενζίνη κτλ. Αν δω κάτι να μην πηγαίνει καλά στην διαδρομή θα του το πω στην επιστροφή. Είναι κανόνας αυτός και σώζει ζωές.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Η πιο πιθανή εκδοχή για το συμβάν, είναι πως ο οδηγός της Porche ήταν ένας βλαμμένος ανεγκέφαλος που δεν ειχε συναίσθηση της βλακείας που διαπράττει.
Το αποτέλεσμα αυτής της βλακείας στην 24η δύναμη ήταν να πεθάνει ο ίδιος και ακόμη 3 άνθρωποι. Οσοι το δικαιολογούν ή ψάχνουν δικαιολογίες είναι το ίδιο ηλίθιοι με τον θανόντα.

MacPap
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”