Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

pipinos1976 έγραψε:
Haridimos έγραψε:Street racing is not a crime.
Αυτό είναι σωστό. Δεν είναι έγκλημα, όπως η δολοφονία. Παράνομο μπορεί να είναι, αλλά όχι και στα όρια του εγκλήματος. Άλλωστε, ο συγκεκριμένος δεν φαίνεται (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) να έκανε κόντρες. Μερικά ανοίγματα του αυτοκινήτου δεν είναι έγκλημα. Το πολύ πολύ να σε πιάσουν για παράβαση ορίου ταχύτητας (€175 εντός 10 ημερών). Όπως γράφω στις σημειώσεις κι εγώ το ίδιο έκανα κάπου κοντά στο ίδιο σημείο.

.
Προσφάτως πάνω σε αυτο το θέμα δικαστηριο του Βερολίνου, εκρινε διαφορετικά και καταδικασε 2 οδηγους σε ισοβια νομιζω, για δολοφονία. Γιατί καποια στιγμή εχασαν τον ελεγχο των αυτοκινητων τους, επεσαν σε ενα τζιπ στο οποιο βρηκε τον θανατο ενας οδηγος που δεν ειχε καμια αναμειξη με το συμβαν.
http://www.gazzetta.gr/in-motion/articl ... apo-kontra
http://sentra.com.gr/kosmos/item/19801- ... E%B5%CF%82


thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

Δηλώσεις του άτυχου συζύγου για το τραγικό συμβάν
http://www.e-radio.gr/post/76951/giati- ... hs-porsche
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rasPUTIN την 06 Μαρ 2017, 14:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: bbCode
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από leftergr »

Σύμφωνα με τους Γερμανούς λοιπόν , το street racing είναι όντως crime . Όπως είναι crime και το να οδηγείς μεθυσμένος !!!!

Συμφωνώ στα περισσότερα της ανάλυσης του pipinos1976 , που όλα τελικά συνοψίζονται στις 2 γραμμές που έγραψε ο Macpap
MacPap έγραψε:Η πιο πιθανή εκδοχή για το συμβάν, είναι πως ο οδηγός της Porche ήταν ένας βλαμμένος ανεγκέφαλος που δεν ειχε συναίσθηση της βλακείας που διαπράττει.
Το αποτέλεσμα αυτής της βλακείας στην 24η δύναμη ήταν να πεθάνει ο ίδιος και ακόμη 3 άνθρωποι. Οσοι το δικαιολογούν ή ψάχνουν δικαιολογίες είναι το ίδιο ηλίθιοι με τον θανόντα.

Το θεωρώ αδιανόητο όταν οδηγείς ένα τέτοιο αυτοκίνητο , το οποίο ειδικά δεν το γνωρίζεις γιατί δεν είναι δικό σου , να μην το σέβεσαι . Να μην σέβεσαι το ίδιο το αυτοκίνητο και τα όριά του !!! Να μην έχεις το μυαλό να προσέξεις ότι το γ@@@νο αυτοκίνητο φοράει M+S λάστιχα , και όχι αγωνιστικά slick ! Να μην έχεις τις γνώσεις για το τι σημαίνει αυτό και το πόσο επηρεάζει την ασφάλειά του !!!

Όταν λοιπόν καβαλάς ένα τέτοιο αυτοκίνητο , κάτω από αυτές τις συνθήκες , τότε συγνώμη αλλά είσαι ένας εν δυνάμη ''δολοφόνος'' , τόσο για τον εαυτό σου όσο και για τους άλλους . Με την ίδια ακριβώς λογική όταν οδηγάς εν γνώση σου ότι έχεις καταναλώσει 5 μπουκάλια ουίσκι !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rasPUTIN την 06 Μαρ 2017, 15:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: quote="MacPap" instead of quote
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

leftergr έγραψε:Σύμφωνα με τους Γερμανούς λοιπόν , το street racing είναι όντως crime . Όπως είναι crime και το να οδηγείς μεθυσμένος !!!!
Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ στὴν Ἑλλάδα. Μὴν ξεθαρρεύετε λόγω τοῦ νόμου τοῦ 2007 (Ὁ ΚΟΚ τοῦ Μισὲλ ὡς εἶχε γράψει ὁ pipinos1976), τὸ ἄρθρο 290 τοῦ ΠΚ παραμένει σὲ ἰσχύ.
leftergr έγραψε:Συμφωνώ στα περισσότερα της ανάλυσης του pipinos1976 ,
Δύσκολο νὰ ἀντιλογήσεις σὲ τεχνικὴ ἀνάλυσιν τοῦ pipinos1976.
leftergr έγραψε:που όλα τελικά συνοψίζονται στις 2 γραμμές που έγραψε ο Macpap
MacPap έγραψε:Η πιο πιθανή εκδοχή για το συμβάν, είναι πως ο οδηγός της Porche ήταν ένας βλαμμένος ανεγκέφαλος που δεν ειχε συναίσθηση της βλακείας που διαπράττει.
Το αποτέλεσμα αυτής της βλακείας στην 24η δύναμη ήταν να πεθάνει ο ίδιος και ακόμη 3 άνθρωποι. Οσοι το δικαιολογούν ή ψάχνουν δικαιολογίες είναι το ίδιο ηλίθιοι με τον θανόντα.
MacPap rules.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

thanos έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
Haridimos έγραψε:Street racing is not a crime.
Αυτό είναι σωστό. Δεν είναι έγκλημα, όπως η δολοφονία. Παράνομο μπορεί να είναι, αλλά όχι και στα όρια του εγκλήματος. Άλλωστε, ο συγκεκριμένος δεν φαίνεται (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) να έκανε κόντρες. Μερικά ανοίγματα του αυτοκινήτου δεν είναι έγκλημα. Το πολύ πολύ να σε πιάσουν για παράβαση ορίου ταχύτητας (€175 εντός 10 ημερών). Όπως γράφω στις σημειώσεις κι εγώ το ίδιο έκανα κάπου κοντά στο ίδιο σημείο.

.
Προσφάτως πάνω σε αυτο το θέμα δικαστηριο του Βερολίνου, εκρινε διαφορετικά και καταδικασε 2 οδηγους σε ισοβια νομιζω, για δολοφονία. Γιατί καποια στιγμή εχασαν τον ελεγχο των αυτοκινητων τους, επεσαν σε ενα τζιπ στο οποιο βρηκε τον θανατο ενας οδηγος που δεν ειχε καμια αναμειξη με το συμβαν.
http://www.gazzetta.gr/in-motion/articl ... apo-kontra
http://sentra.com.gr/kosmos/item/19801- ... E%B5%CF%82
Τὸ ἴδιο προβλέπεται κὶ ἀπὸ τὸν ἑλληνικὸ ΠΚ (ἄρθρο 290, παρἀγραφος 2). Ἔχω τὴν ἐντύπωσιν πῶς αὐτὴ ἡ διάταξις εἶναι σὲ ἰσχὺ ἀπὸ τὴν 1/1/1951. Δὲν ξέρω ἀν ἑλληνικὸ δικαστήριο τόλμησε νὰ ἐπιβάλλει ποινὴ ἰσοβείου καθείρξεως, π.χ. τότε ποὺ στὴν παραλιακὴ ἕνα πλουσιόπαιδο φόνευσε μία ἐργαζόμενη μητέρα κι οἱ ἀστυνομικοὶ ψάχνανε νὰ βροῦν τὸ πόδι της.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Haridimos έγραψε:
leftergr έγραψε:Συμφωνώ στα περισσότερα της ανάλυσης του pipinos1976 ,
Δύσκολο νὰ ἀντιλογήσεις σὲ τεχνικὴ ἀνάλυσιν τοῦ pipinos1976.
Από την πρώτη στιγμή βρωμούσε το πράγμα ότι ήταν πρόβλημα τεχνικό. Στην ευθεία (μιλάμε για 15km ευθεία) δεν φεύγεις έτσι στα καλά καθούμενα. Είτε σε έκλεισαν, είτε σου πετάχτηκε κάτι στον δρόμο (θυμάστε την κατσίκα που μάζεψα με το αμάξι στην μέση της Ε.Ο.;), είτε υπήρξε τεχνικό πρόβλημα στο αμάξι. Εφόσον στο βίντεο δεν φαίνεται άλλο όχημα να περνάει (αν έκαναν κόντρα και ο άλλος περίμενε πίσω θα τον είχε πιάσει η κάμερα γρήγορα ή αργά) κοντά στο ατύχημα και εφόσον οι μαρτυρίες μιλάνε για μεμονωμένο όχημα, τότε πάμε στο τεχνικό πρόβλημα. Εκεί, υπήρξαν τεχνικοί που έδωσαν τις πληροφορίες, οπότε τις αξιοποίησα κι εγώ. Λόγω εμπειρίας*, όμως, εκ των προτέρων τις περισσότερες φορές, μπορώ να ξέρω γιατί έχει γίνει κάτι και πώς.

Ευχαριστώ.

* Ο μπαμπάς ήταν μπ...ος, ειδικός στον τομέα αυτό, οπότε έχω μαζέψει αρκετή πείρα στο θέμα ατυχήματα και οδήγηση.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Το τεχνικό πρόβλημα ήταν στο κεφάλι του ηλίθιου βλήματος (κατά Ιαβέρη) που οδηγούσε. Ολα τα άλλα ήταν τεχνικές λεπτομέρειες.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ο Ιαβέρης λέει σωστά πράγματα, αλλά κάνει υπεραπλουστεύσεις και παραδοχές που πολλές φορές είναι εκτός φυσικής πραγματικότητας. Παλαιότερα είχε βγάλει σε ένα βίντεο κάτι δυνάμεις που, αν έχεις την παραμικρή ιδέα από Φυσική, σκας στα γέλια. Δεν το είχε ελέγξει κανείς μέχρι που έβαλα κάτω τα νούμερα που έλεγε και ήταν μπούρδες τα αποτελέσματά του. Τον έκανα ρόμπα και το μάζεψε. Μετά, αν δεις τα βίντεο που υπάρχουν εδώ, θα δεις να λέει με απλότητα: πόσο κοστίζει η ζωή σου; πάρε το ανάλογο κράνος. Ναι, αλλά αν δεν έχω χρήμα πώς θα το πάρω; μήπως με αυτή την λογική δεν θα έπρεπε να αγοράσουμε όλοι Ferrari; και αν απαντήσεις ότι κοστίζει μηδέν, όπως λέω εγώ, τότε έχω δικαίωμα να είμαι χωρίς ζώνη; Τσιτάτα προς πώληση υπηρεσίας (βλ. σχολή ασφαλούς οδήγησης) λέει κι αυτός.

Και, ναι, ο οδηγός και ο πατέρας του φταίνε για το ατύχημα, αλλά δεν είναι θέμα βλακείας. Άγνοια είναι, αμέλεια, σιγουριά στο αυτοκίνητο. Θα έπρεπε να το έχουν ψάξει, αλλά τους έφαγαν τα λεφτά, όπως τους άλλους η φτώχεια.

Ευχαριστώ.
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

αγνοια η βλακεία; το θέμα ειναι οτι υπηρξαν τραγικοι θάνατοι.
και αν γνωριζε ο νεαρος οδηγός οτι δεν κανει να τρεχει τοσο πολύ με τέτοια λάστιχα, παρολο που έχει τετοιο αυτοκινητο,θα το επραττε;
και πόσοι οδηγοι τετοιων οχημάτων, προτιμούν να τρέχουν με μεγάλες ταχύτητες σε πίστες και οχι στο δημοσιο οδικό δίκτυο;

γενικά και αυτο το ατυχημα κατα την γνωμη μου δειχνει την ταση που υπαρχει σε πολλους οδηγους, να μην σκεφτονται και να μην τους νοιαζει ιδιαίτερα το τι μπορει να συμβει σε αλλους συμμετέχοντες στο δημοσιο οδικό δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία όταν ένας ηλίθιος πατάει ένα αυτοκίνητο σε δημόσιο δρόμο στα 300. Οι δημόσιοι δρόμοι δεν έχουν φτιαχτεί γι'αυτή την δουλειά ακόμα και αν έχουν τις προδιαγραφές γιαυτό.
Ο θανόντας και οι όμοιοι του είναι ηλίθια ανεγκέφαλα βλήματα που ο εγωισμός τους χτυπάει ταβάνι και που δεν λαμβάνουν υπόψη τους τίποτε άλλο παρά τον τερματισμένο εγωισμό τους.
Και δεν χρειάζεται καμία στατιστική και καμία ανάλυση για να το καταλάβει κάποιος. Δεν έχει σημασία τι λέει η φυσική και η χημεία, Οταν πηγαίνεις με τέτοιες ταχύτητες ηλίθιε εγωιστή οδηγέ και πάθεις κάτι (ζαλιστείς, καρδιακή προσβολή, οτιδήποτε γιατί δεν είσαι άτρωτος όπως νομίζεις) ακόμα και αν έχεις το τέλειο αμάξι, θα σκοτώσεις κόσμο.
Μόνο τα παιδάκια ενεργούν αγνοώντας τις πιθανές συνέπειες των πράξεών τους. Αυτά όμως το κάνουν από άγνοια. Οταν αυτό το κάνει ένας ενήλικας, είναι ή αναίσθητος ή ηλίθιος. Και στις δύο περιπτώσεις δεν έχει θέση στον δρόμο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”