Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

ολοι αυτοι που τρέχουν με τετοιες μεγάλες ταχυτητες, μαλλον ποτέ δεν εχουν στο μυαλό τους, οτι αυτες οι ταχυτητες σκοτώνουν.
ξεχνουν η και αγνοουν, οτι ενας απο τους καλυτερους οδηγους φορμουλα 1 στον κοσμοο Αιαρτον Σενα οταν εφυγε με μεγάλη ταχυτητα σε μια στροφή, σκοτωθηκε. μεσα σε πιστα κιολας.
θα διαφωνισω λιγο με τον πιπινο σε ενα μονο απο αυτα που διαβασα. οτι ειτε με 300 χιλιομετρα την ωρα κινεισαι ειτε με 150 αν πεσεις σε ενα εμποδιο το αποτέλεσμα θα ειναι το ιδιο. δεν ειμαι επιστημονας αλλα οσο πιο γρηγορα κινεισαι τοσο πιο επικινδυνη γινεται η κατασταση εχω την αισθηση
δηλαδη αν κινουνταν με 100 χιλιομετρα την ωρα θα ειχαμε τα ιδια οδυνηρα αποτελεσματα;
με 200; με 300 τα ξερουμε τα αποτελέσματα.
και ας ρωτησω, απο ποια ταχυτητα και ανω η κατασταστη γινεται ανεξελεγκτη; αλήθεια ζωνες φορουσαν οι επιβατες της πόρσε; οχι οτι θα σωζονταν, αλλα αν κινουνταν με 120 και φορουσαν ισως να μην σκοτόνωνταν επι τοπου.


thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

μια μαρτυρία ακομη για το τραγικο συμβάν:
http://www.metrosport.gr/article/kleito ... in-porsche
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

thanos έγραψε:ολοι αυτοι που τρέχουν με τετοιες μεγάλες ταχυτητες, μαλλον ποτέ δεν εχουν στο μυαλό τους, οτι αυτες οι ταχυτητες σκοτώνουν.
ξεχνουν η και αγνοουν, οτι ενας απο τους καλυτερους οδηγους φορμουλα 1 στον κοσμοο Αιαρτον Σενα οταν εφυγε με μεγάλη ταχυτητα σε μια στροφή, σκοτωθηκε. μεσα σε πιστα κιολας.
θα διαφωνισω λιγο με τον πιπινο σε ενα μονο απο αυτα που διαβασα. οτι ειτε με 300 χιλιομετρα την ωρα κινεισαι ειτε με 150 αν πεσεις σε ενα εμποδιο το αποτέλεσμα θα ειναι το ιδιο. δεν ειμαι επιστημονας αλλα οσο πιο γρηγορα κινεισαι τοσο πιο επικινδυνη γινεται η κατασταση εχω την αισθηση
δηλαδη αν κινουνταν με 100 χιλιομετρα την ωρα θα ειχαμε τα ιδια οδυνηρα αποτελεσματα;
με 200; με 300 τα ξερουμε τα αποτελέσματα.
και ας ρωτησω, απο ποια ταχυτητα και ανω η κατασταστη γινεται ανεξελεγκτη; αλήθεια ζωνες φορουσαν οι επιβατες της πόρσε; οχι οτι θα σωζονταν, αλλα αν κινουνταν με 120 και φορουσαν ισως να μην σκοτόνωνταν επι τοπου.
Πρέπει να εξετάσουμε τα πράγματα 1-1 και να τα βάλουμε σε σωστές βάσεις.

Καταρχάς ξεκινάμε από το ατύχημα απομονωμένο. Αυτό, αν γινόταν με 200, με 150 ή με 100 ελάχιστη διαφορά θα είχε. Προφανώς δεν θα γινόντουσαν χίλια κομμάτια, πέρα από τα όρια της αναγνώρισης, αλλά νεκροί θα ήταν όλοι. Ακόμη και με μικρότερη ταχύτητα να γινόταν πάλι θα είχαμε θύματα με πρώτο τον συνοδηγό της Porsche που δεν φορούσε ζώνη ασφαλείας. Σε αυτή την περίπτωση δεν το συζητάμε καν νομίζω. Το γεγονός ότι δεν θα άλλαζε κάτι είναι δεδομένο από την στιγμή που τα αυτοκίνητο πληρούν προδιαγραφές για μετωπική σύγκρουση με συνδυαστική ταχύτητα 100km/h (είναι οι συγκρούσεις με 65km/h σε σταθερό εμπόδιο με μέρος του αυτοκινήτου να χτυπά το εμπόδιο). Για οτιδήποτε παραπάνω δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες σωτηρίας.

Πάμε τώρα στα υπόλοιπα. Το λάθος στο συγκεκριμένο ατύχημα ήταν η συμπεριφορά οδηγού και πατέρα. Μπορεί το αυτοκίνητο να ήταν Porsche, αλλά δεν ήταν σε θέση να ταξιδέψει. Τα λάστιχα ήταν παλιά, ακατάλληλα για υψηλές θερμοκρασίες και ταχύτητες και, πιθανότατα, ξεφούσκωτα, αφού το αυτοκίνητο ήταν σε αχρηστία καιρό. Έτσι, λοιπόν, έρχεται και το τελευταίο κομμάτι που λέει ότι: αν πήγαινε πιο αργά, δηλαδή εντός των ορίων ενός κοινού αυτοκινήτου, δεν θα είχε συμβεί τίποτε από αυτά που συνέβησαν. Σε αυτό το σημείο βρίσκω το λάθος του οδηγού εγώ.

Τις υποθέσεις που λένε: αν δεν έτρεχε δεν θα ήταν εκεί κτλ δεν τις μετράω γιατί είναι τελείως υποθετικά σενάρια. Το μόνο πραγματικό, που πρέπει να εξετάσουμε, είναι ότι πήγε με ακατάλληλη ταχύτητα για την κατάσταση του οχήματος (όχι του δρόμου ή της κίνησης κτλ).

Ευχαριστώ.
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από thanos »

το εγραψες και πριν το ξαναγραφεις βλέπω...
αν ετρεχε με 100, (σημ. βεβαια αν οδηγας τετοια πορσε, που να συγκρατηθεις και να τρέχεις μονο με 100 η 130) νομιζω το λαστιχο πολυ πιο δυσκολα θα έσκαγε, αν εσκαγε. Αρα αν δεν εσκαγε το λαστιχο δεν θα συνεβαινε το παραμικρό, δεμένοι η οχι με ζωνη!
αλλα και με 100 και να εσκαγε το λαστιχο, δυσκολα μπορώ να φανταστω οτι θα ειχε τετοιες βαριες επιπτώσεις. υλικες ζημιες, βαρια τραυματιες, καποιοι νεκροί, αλλά οχι αυτη η τραγικη κατάληξη.
ειναι γνωστο αν φορουσαν ζωνες η τραγικη γυναικα στο χοντα; το παιδάκι ηταν δεμένο στο κάθισμα; ετσι ακαδημαικη η ερωτηση. οχι οτι θα σωζονταν, αλλα αν ηταν δεμενοι, και αν η πορσε ετρεχε μονο με 100 οταν εσκαγε το λάστιχο, οι ελπιδες να σωθουν θα ηταν πολυ περισσοτερες φαντάζομαι

υ.γ.: κατάφερα μεχρι σημερα το επιμαχο βιντεο να μην το δω!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Αποκάλυψη Έθνους: Η έκθεση για τη μοιραία Πόρσε και νέο βίντεο ντοκουμέντ

Εικόνα

Τι αποκαλύπτει η έκθεση πραγματογνωμοσύνης για το φρικτό δυστύχημα, που συγκλόνισε το πανελλήνιο στις 26 Φεβρουαρίου. Οι απαντήσεις στα ερωτήματα για την ασύλληπτη τραγωδία, με τους τέσσερις νεκρούς, στην Εθνική οδό Αθηνών - Λαμίας. Πόσο έτρεχε ο 24χρονος οδηγός, υπήρξε πρόβλημα με τα ελαστικά;


Με πόσα χιλιόμετρα έτρεχε τελικά η μοιραία Πόρσε που το μεσημέρι της Κυριακής, 26 Φεβρουαρίου 2017, σκόρπισε τον θάνατο στην Εθνική Οδό Αθηνών – Λαμίας; Πώς προκλήθηκε το φρικτό δυστύχημα με τους τέσσερις νεκρούς και πώς αντέδρασε ο 24χρονος οδηγός του πολυτελούς οχήματος και γιος του ιδιοκτήτη των Jumbo, Γιώργος Βακάκης, όταν το αυτοκίνητό του βγήκε εκτός πορείας; Υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα ελαστικά του οχήματος ή προκλήθηκε κάποια βλάβη στη μηχανή του;
Σε αυτά και σε άλλα καίρια ερωτήματα απαντά η έκθεση πραγματογνωμοσύνης, που παρουσιάζει το ΕΘΝΟΣ και η οποία στο κύριο μέρος της έχει ολοκληρωθεί, ενώ απομένουν ελάχιστα γραφειοκρατικά σημεία μέχρι να κατατεθεί.
Αξιωματικοί της Τροχαίας και της Πυροσβεστικής, αλλά και οι διορισμένοι πραγματογνώμονες Γρηγόρης Μιχαλόπουλος και Γιώργος Χαρωνίτης, έχουν ερευνήσει όλα τα στοιχεία και τις διαθέσιμες πληροφορίες και φαίνεται πως έχουν καταλήξει σε διαφορετική αιτία πρόκλησης του τραγικού δυστυχήματος από αυτές που έχουν δει κατά καιρούς το φως της δημοσιότητας.

https://www.facebook.com/ethnosonline/v ... 043565447/

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του «Εθνους» η ταχύτητα την οποία είχε αναπτύξει η μαύρη Πόρσε ήταν 320 χλμ/ώρα. Με τόσο μεγάλη ταχύτητα ο νεαρός οδηγός ήταν αδύνατον να αποφύγει τη σύγκρουση με το γκρι Χόντα του Υπάτιου Πατμάνογλου που είχε σταθμεύσει στο πάρκινγκ της λεγόμενης «ευθείας της Θήβας» αφήνοντας μέσα στο όχημά του την 33χρονη σύζυγό του, Αποστολία, και τον μόλις τριών ετών γιο τους, Παύλο.
Ο Υπ. Πατμάνογλου μαζί με την οικογένειά του ταξίδευαν με προορισμό την Πτολεμαΐδα και ο 24χρονος Γ. Βακάκης με συνοδηγό τον 23χρονο παιδικό του φίλο, Ανδρέα Γεωργακόπουλο, κατευθύνονταν ενόψει του τριημέρου των Αποκριών προς την Αράχοβα. Οπως φαίνεται στο βίντεο από τις κάμερες ασφαλείας στις 15.47.47 (δευτερόλεπτα) και ενώ ο Υπ. Πατμάνογλου έχει κάνει στάση και βρίσκεται στα αποχωρητήρια η μαύρη Πόρσε κινούμενη εκτός ελέγχου και με τεράστια ταχύτητα συγκρούεται με τέτοια βιαιότητα που το ρεζερβουάρ του Χόντα εξαϋλώνεται, τα καύσιμα διαχύνονται στον αέρα, το μοτέρ εκτινάσσεται σε απόσταση 85 μέτρων και τα δύο οχήματα κόβονται κυριολεκτικά στη μέση.
Ο θάνατος των Γ. Βακάκη και Αν. Γεωργακόπουλου, καθώς και της Αποστολίας και του μικρού Παύλου ήταν ακαριαίος. Το πόρισμα έρχεται να δώσει απαντήσεις σε μια σειρά αναπάντητων ερωτημάτων, γύρω από τα αίτια που προκάλεσαν το πολύνεκρο δυστύχημα. Οι πρώτες πληροφορίες έκαναν λόγο για κλατάρισμα κάποιου ελαστικού που οφειλόταν στην παλαιότητα των ελαστικών, ενώ στη συνέχεια αναπτύχθηκαν θεωρίες περί υπερθέρμανσή τους λόγω της υπερβολικής ταχύτητας.
Περισσότερα για το πόρισμα, διαβάστε στο Έθνος του Σαββατοκύριακου που κυκλοφορεί στα περίπτερα

Εικόνα

Ευλαμπία Ρέβη
23/09/2017
Πηγή: http://news247.gr/eidiseis/koinonia/apo ... 59292.html
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Το κειμενάκι είναι από το FaceBook και είναι εμφανώς ειρωνικό αλλά δεν θα εξέπληττε να το είχε γράψει κάποιος στα σοβαρά υπερασπιζόμενος την ορθότητα των κινήσεων της Porche.

"Πέρα απο την επιπολαιότητα του οδηγού της porcshe και την αδιαφορία των περαστικών πολιτών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν με ένα κινητό τηλέφωνο και ένα πυροσβεστήρα, θα ήθελα να ήξερα ποιός ενέκρινε αυτό το σχεδιο για τη τουαλέτα και τα πάρκιν στους νέους εθνικούς δρόμους. Ο σχεδιασμός του πάρκιν θα έπρεπε να μην επιτρέπει την ανεμπόδιστη είσοδο στο πάρκιν όχήματος που είτε τρέχει με υπερβολική ταχύτητα έιτε κινέιται ανεξέλεγκτα θα έπρεπε να υπήρχε οπωσδήποτε σχεδιαστικά τρόπος να μειώνεται η ταχύτητα εισόδου στο πάρκιν και σε αυτοκίνητα εκτός ελέγχου να μπλοκάρεται. ( Πχ. δυο συνεχόμενες κλειστές στροφές με μπαριέρες και φυτεμένα πρανή.) Φανταστείτε τι θα γίνονταν αν έμπαινε ένα φορτηγό με 120 χλμ και στο πάρκιν βρίσκονταν ένα πούλμαν με μαθητές και τρια ΙΧ. Επίσης το συνολικό μηκος του πάρκιν απο είσοδο σε έξοδο θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο ώστε να υπάρχει ένα ικάνο διάστημα να μπορέσει να σταματήσει ακόμα και ένα αυτοκίνητο που θα είχε κάποιο πρόβλημα με τα φρένα του. Στο πάρκιν θα έπρεπε να υπάρχουν οπωσδήποτε πυροσβεστήρες δλδ ο άμοιρος άνθρωπος έπρεπε να βλέπει γύρω του την οικογένεια του να καιγεται χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα.... Τέλος ποιός φοβερός σχεδιαστής έιχε την ιδέα αυτού του δολοφονικού τοιχίου που έκοψε στη μέση το παρκαρισμένο αυτοκίνητο τι σκέφτονταν όταν το σχεδίασε, πώς θα προστατέψει τον πεζό που περπατάει πρός την τουαλέτα? Τους υπόλοιπους που θα βρίσκονταν έξω τους σκέφτηκε??? Στο 15:47:47 το μικρό αυτοκίνητο έχει χτυπηθεί στο πίσω μέρος του αλλα τουλάχιστον η καμπίνα του οδηγού δεν έχει καταστραφεί ερχεται όμως ο τοίχος λαιμητόμος και ολοκληρώνει με τον βιαιότερο τρόπο την εικόνα. Θα μπορούσε και ό οδηγός του μικρού αυτ/του να είναι σκοτωμένος απο τα συντρίμια του αυτ/του αν είχε βρισκόταν στο διάδρομο της τουαλέτας εκείνη τη στιγμή. Τέτοια πανομοιότυπα πάρκιν βρίσκονται παντού στους καινούργιους δρόμους θα συμβούλευα τους υπευθύνους να τα τροποποιήσουν ώστε να παρέχουν μεγαλύτερο ποσοστό ασφάλειας και εσας εως τότε, να μήν τα χρησιμοποιέιτε!!..."

Πηγή: "https://www.facebook.com/ethnosonline/v ... 043565447/"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

δε νομιζω να το εγραψε με χιουμοριστικό τόνο το κείμενο..

και δεν έχει και άδικο σε όσα λέει. και για τον τοίχο που δεν έχει λόγο ύπαρξης και έκοψε το αυτοκίνητο στη μέση, και για την έλλειψη ας πουμε απο ένα "εσάκι" στην είσοδο, όπως έχουν τα πιτ στις πίστες ή κάποια βενζινάδικα στην εθνική οδό.

Tο θέμα δεν είναι για ποιο λόγο έφυγε η πόρσε. ανεγκέφαλοι, ή σκασμένα λάστιχα ή η κακιά η ώρα, συμβαίνουν συχνά. το θέμα είναι εμεις τι κάνουμε, προληπτικά, και αν ακολουθούμε τους στάνταρ κανόνες ασφαλείας.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από MacPap »

Σωστά. Λεω να προτείνουμε να γίνουν υπόγεια ουρητήρια στις εθνικές οδούς με προδιαγραφές NATO.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Σωστά. Λεω να προτείνουμε να γίνουν υπόγεια ουρητήρια στις εθνικές οδούς με προδιαγραφές NATO.
Ἀκριβῶς αὐτό, γιὰ ἄλλη μιὰ φορὰ ὀρθῶς τὰ εἶπε ὁ Μάκπαπ.

Καλῶς ἢ κακῶς, δὲν μποροῦμε νὰ γνωρίζουμε ἐκ τῶν προτέρων ποῦ θὰ σκοντάψουμε ἢ ποῦ θὰ τρακάρουμε.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν θέλω να το δω, το βίντεο με την Πόρσε...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ε ενταξει δε μιλαμε για προδιαγραφες νάτο. αλλα κάπου θα υπάρχει ο ορισμός της λωρίδας επιβραδύνσεως πχ. 10 μέτρα μάλλον είναι λίγο (στο τέλος του βίντεο την δείχνει)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”