Ατύχημα λόγω βλακείας...

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Ατύχημα λόγω βλακείας...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Πριν λίγο καιρό ήμουν μάρτυρας ενός βλακώδους ατυχήματος στον Πειραιά στα σύνορα με το Κερατσίνι. Ο οδηγός του ασημί Almera πήγαινε ευθεία, προς Κερατσίνι. Ο οδηγός του άσπρου Swift πήγαινε επίσης προς την ίδια κατεύθυνση. Ο οδηγός του άσπρου οχήματος πήγε να κάνει σφήνα - και να προσπεράσει τον παππού με το ασημί - μπαίνοντας στην λωρίδα (εσοχή) που οδηγεί αριστερά στο φανάρι με κατεύθυνση προς Πειραιά. Δεν πρόλαβε, όμως, να ολοκληρώσει το προσπέρασμα, το ασημί αυτοκίνητο χτύπησε το άσπρο στην δεξιά μεριά - καθώς έμπαινε και πάλι στην λωρίδα που πάει ευθεία - και το άσπρο ανέβηκε στην νησίδα καβαλώντας και το κράσπεδο, αλλά και το παρτέρι. Ευτυχώς δεν έπεσε στην κολόνα και δεν είχαμε περισσότερα εκτός από υλικές ζημιές.

Και για να πω και την πάσα αλήθεια, επειδή είχα το παιδί μαζί, δεν έκατσα για μάρτυρας αυτή την φορά, όπως έκανα πριν 3 χρόνια και τρέχω ακόμη στα δικαστήρια να ακούω τις βλακείες των δικηγόρων* και των θυτών.

Αυτή είναι η φωτογραφία που έβγαλα από την σκηνή του ατυχήματος:

Εικόνα

Αυτός είναι ο χάρτης από την google, που δείχνει την διάταξη του δρόμου και τις πορείες που ακολούθησαν τα δύο αυτοκίνητα (με πράσινο το Almera με κόκκινο το Swift). Με το κόκκινο αστεράκι είναι το σημείο όπου έγινε το ατύχημα.

Εικόνα

Ευχαριστώ.

* Η δικηγόρος του θύτη να με ρωτάει γιατί δεν έκατσα να περιμένω την οδική βοήθεια και πώς γίνεται να έρθει η οδική βοήθεια με εμένα απόντα. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι, όντας μάρτυρας, ειδοποίησα τον θύτη (οδηγός φορτηγού, που βρήκα το τηλέφωνο από το Super Market, αφού ήταν προφανές ότι εκεί θα είχε ξεφορτώσει, αφού χτύπησε το όχημα κατά την στάθμευσή του), ειδοποίησα τον ιδιοκτήτη του οχήματος που χτυπήθηκε, έδωσα τα στοιχεία μου και έφυγα, αφού δεν είχα άλλη δουλειά εκεί, ενώ η οδική βοήθεια (εννοούσαν η "φροντίδα ατυχήματος") ήρθε αφότου επέστρεψε ο θύτης εκεί, δηλαδή μετά την δική μου ειδοποίηση, πράγμα που επιβεβαιώνουν ο ίδιος ο οδηγός/θύτης, το θύμα, οι υπάλληλοι του Super Market και ο τύπος της φροντίδας ατυχήματος...!!!


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ατύχημα λόγω βλακείας...

Δημοσίευση από MacPap »

Και γιατί δεν έχει λήξει αυτή η υπόθεση από την πρώτη δίκη?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ατύχημα λόγω βλακείας...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

4 χρόνια για ένα ατύχημα στο οποίο κάποιο φορτηγό χτύπησε τον προφυλακτήρα ενός ΙΧ. Δεν ξέρω πόσο σοβαρή ήταν η ζημιά, αλλά, από αυτό που κατάλαβα, ήταν βάψιμο προφυλακτήρα και 1-2 βάσεις ουσιαστικά. Οι δικηγόροι να με παίρνουν τηλέφωνο, οι μεν για το αν θα καταθέσω σε δικαστήριο αυτά που είδα και οι δε για το αν όντως έγιναν έτσι όπως είπα τα πράγματα. Δικαστήρια να αλλάζουν ημερομηνίες, την παραμονή της δίκης να αλλάζει ο δικηγόρος, η δικηγόρος του θύτη να θέλει να αποφύγει την δίκη και να της βάζω γκάζια εγώ για να τελειώνουμε (της λέω: όσες αναβολές και να πάρετε, εγώ είμαι ΔΥ και αυτές τις ημέρες έχω άδεια, οπότε πάρε πολλές για να κάθομαι συνέχεια), ενώ ο δικηγόρος του θύτη (που θέλει το χρήμα από τις παραστάσεις) να σφυρίζει αδιάφορα. Τελικά, έχουν περάσει 4 χρόνια και ακόμη η απόφαση στον παθόντα δεν έχει ανακοινωθεί (γείτονας, που τον πετυχαίνω 1-2 φορές την εβδομάδα στον δρόμο ή στο super market).

Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pipinos1976 την 17 Δεκ 2018, 00:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”