Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...

Δημοσίευση από MacPap »

Μου συνέβει προσωπικά χθες.


Τίτλος YouTube: "Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...¨


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...

Δημοσίευση από UltiMo_ »

σε εσωσε το esp
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...

Δημοσίευση από MacPap »

:biritses

Ναι ο 'άγιος που είχα στο πίσω κάθισμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ήσουν εξαιρετικά τυχερός. Όπως σου έγραψα και στο YouTube, ήσουν ο μόνος σωστός και θα πλήρωνες εσύ τελικά για όλους*. Είδες που η ταχύτητα (πήγαινες 90 σε όριο 80, άρα ήσουν - τυπικά τουλάχιστον - παράνομος) δεν είναι ο ένοχος συνήθως; Η βλακεία είναι αυτή που προκαλεί τα ατυχήματα ή η επιθυμία να το παίξουν μάγκες**.

* Σας έχω πει ότι έκανα 1000€ ζημιά στο αμάξι για να μην σκοτώσω έναν ηλίθιο που πετάχτηκε από στενό πριν κάτι χρόνια; Ήμουν πιωμένος μέχρι εκεί που δεν παίρνει, οπότε το σκεφτόμουν 2 φορές να τον φάω. Αν το γράψω κυνικά - όπως το είπα σε 2 που έτρεξαν να βοηθήσουν, όταν καβάλησα τις νησίδες για να αποφύγω την σύγκρουση - ευθυγραμμίζεις το αμάξι, πατάς φρένο όσο μπορείς χωρίς να κινδυνεύσεις και τον εκτελείς, αφού θα έπεφτα με το αμάξι στην πόρτα του οδηγού που είχε φτάσει στην δεξιά λωρίδα (δρόμος με 2 λωρίδες, κεντρικός, και ο τύπος πετάχτηκε από στενό, ενώ είχε και άπλετη ορατότητα). Μετά, φωνάζεις Τροχαία, φυσάς, περνάς δικαστήριο, αθωώνεσαι, αφού ήταν εμφανές ότι είχε βγει κάθετα στον κεντρικό δρόμο, σου αγοράζουν νέο αμάξι. Από την άλλη, σκοτώνεις τον μπαμπά ενός παιδιού; Δεν θα το έκανα, οπότε έκανα τιμονιές για να τον αποφύγω (το περιστατικό είναι σαν το δικό σου, δηλαδή με έκλεισαν δύο ταυτόχρονα), το αμάξι έφυγε από τον δρόμο με τις 3 απανωτές αλλαγές πορείας, και με κλειδωμένο ανάποδο τιμόνι καβάλησα την μπαριέρα (1 άκρο, 2 αμορτισέρ,1 ζάντα, 2 λάστιχα τα πήρα στο χέρι). Ευτυχώς το αντίθετο ρεύμα ήταν άδειο και σώθηκα. Τότε ήταν που: α) αποφάσισα να μην πίνω, γιατί μπορεί να την μπλέξεις χωρίς να φταις, β) αγόρασα κάμερα για το αμάξι, αφού με μια κάμερα θα ήταν πολύ εύκολο σε ένα δικαστήριο να κερδίσω την δίκη.

** Έχω έναν φίλο, πολύ κολλητό, που έχει ως σύνθημά του το εξής: αν δεν ενοχλείς και δεν χρωστάς στην Ελλάδα δεν σε υπολογίζει κανείς. Έτσι, λοιπόν, κατεβαίνει την Συγγρού με 150 στην αριστερή λωρίδα, φρενάρει οριακά και αλλάζει 4 λωρίδες βγαίνοντας δεξιά προς Λ. Αμφιθέας κόβοντας όλους τους ερχόμενους από πίσω. Μόνον έτσι σε υπολογίζουν, ισχυρίζεται. Νομοτελειακά, λοιπόν, θα την πατήσει κάποια στιγμή. Την πάτησε κάποια στιγμή σε άλλο δρόμο και θα την πάθει ξανά.

Εν τω μεταξύ, σήμερα, πριν 1 ώρα. Πηγαίνω να πάρω τον μικρό από την γιαγιά. Είμαι σε έναν δρόμο που φτάνει σε διασταύρωση (μιλάμε για στενά, οικιστική περιοχή, ούτε κεντρικοί δρόμοι, ούτε τίποτε). Δεν υπάρχει STOP, οπότε εγώ που έρχομαι από δεξιά έχω προτεραιότητα. Κόβω πάντα, γιατί γνωρίζω την βλακεία του κόσμου. Την ώρα που διασχίζω το στενό περνάει με πάνω από 100km/h ένα scooter ξυστά από τον προφυλακτήρα του αμαξιού (έκοψα, κοίταξα, αλλά ήταν τόσο μακριά που δεν φαινόταν, οπότε καταλαβαίνετε με πόσα πήγαινε μέσα στα στενά). Ο τύπος τα χρειάστηκε, γύρισε και με έβριζε, αλλά, όταν έφτασε στο σημείο και είδε ότι δεν είχα STOP, συνειδητοποίησε ότι, πραγματικά, ήταν εξαιρετικά τυχερός. Με 100km/h που πήγαινε ένα μικρό ακούμπημα από το αμάξι και ήταν νεκρός κι εγώ θα ζητούσα νέο προφυλακτήρα...

Ερώτημα:
Τι κάμερα έχεις στο αμάξι;

Ευχαριστώ.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Οταν δεν ήρθε η ωρα σου...

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Διόρθωση γιατί, πριν που έγραφα είχα τον μικρό μαζί και δεν μπορούσα να γράψω σωστά. Καβάλησα την νησίδα, όχι την μπαριέρα. Αν είχα καβαλήσει την μπαριέρα θα τα είχα διαλύσει όλα τώρα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”