Τροχαίο στην Παραλιακή με νεκρό γνωστό πολίστα

Είδατε κάποιο ατύχημα μοιραστείτε το μαζί μας εδώ...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Τροχαίο στην Παραλιακή με νεκρό γνωστό πολίστα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ένα άλλο, εντελώς χαζό, ατύχημα έλαβε χώρα το ξημέρωμα της Κυριακής στην Παραλιακή.

Ο οδηγός ενός Ι.Χ.Ε. άκουσε έναν περίεργο θόρυβο στο ΙΧ του, οπότε σταμάτησε για να ελέγξει τι συμβαίνει. Το μοιραίο και βλακώδες λάθος του οδηγού ήταν ότι σταμάτησε στην αριστερή λωρίδα της Παραλιακής και μάλιστα σε σημείο με κακή ορατότητα, οπότε ένα διερχόμενο αυτοκίνητο επέπεσε στο σταματημένο ΙΧ τραυματίζοντας θανάσιμα τον νεαρό πολίστα, τερματοφύλακα Ναυτικού Όμιλου Χίου, Αδαμάντιο Μαντή, ο οποίος ήταν συνοδηγός στο σταματημένο όχημα και είχε κατεβεί στον δρόμο για να ελέγξει κι αυτός τι συμβαίνει. Τραυματίες, αλλά ελαφρύτερα είναι ο οδηγός του σταματημένου οχήματος, αλλά και ο οδηγός του διερχόμενου ΙΧ.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα παρακάτω:

Αδαμάντιος Μαντής: Πώς έγινε το τροχαίο που στοίχισε τη ζωή του 21χρονου πολίστα

Τραγωδία: Ετσι έγινε το τροχαίο δυστύχημα που στοίχισε τη ζωή στον 21χρονο πολίστα Αδαμάντιο Μαντή
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/etsi-e ... ios-mantis


Αδαμάντιος Μαντής: Θρήνος για τον 21χρονο πολίστα - "Ήταν ένα παιδί που μόνο γέλαγε"

Ευχαριστώ.


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τροχαίο στην Παραλιακή με νεκρό γνωστό πολίστα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

καλα, εγω πρόσφατα που κατέβηκα αθήνα (θα ακουστώ σαν τον βλάχο τον επαρχιώτη τώρα, που κυκλοφορεί με τις κότες παραμάσχαλα σαν το Χατζηχρήστο) σε αυτό το δρόμο, οχι να σταματήσω δεν θα είχα διανοηθεί, αλλα ούτε καν να παω με τα όρια ταχύτητας. πήγαινα σαν το τρελό (με τα δικά μου δεδομένα) και ένιωθα οτι έρχονται όλοι απο αριστερά/δεξιά να πέσουν να με φάνε. πόλεμος, οχι αστεία.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Τροχαίο στην Παραλιακή με νεκρό γνωστό πολίστα

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Αυτή την αίσθηση έχουν πολλοί που έρχονται Αθήνα μετά την επαρχία. Μου το έλεγε ένας φίλος το καλοκαίρι, αλλά και η σύζυγός του για τον αδελφό της,που δεν μπορούσε - όπως χαρακτηριστικά είπε - να πιάσει την αριστερή λωρίδα στην Παραλιακή για να βγει προς Γλυφάδα. Είχε τρομοκρατηθεί τελείως. Αλλά μην νομίζεις και η δική μου σύζυγος, κάποιες φορές στον Κηφισό, αν έχουμε να περάσουμε καιρό, μου λέει: τρέχουν όλοι σαν τρελοί, φοβάμαι πολύ ότι θα πέσουν πάνω μας. Κι εγώ, όταν πήγα πρώτη φορά Θεσσαλονίκη ως οδηγός, ένιωσα ότι θα με πατήσουν στην Περιφερειακή. Πήγαινα με το Astra με 100, σε όριο 80, και έβλεπα να με περνάνε από παντού κάτι Matiz κ.α. τέτοια συνομοταξίας και λέω μάλλον πάω αργά. Ευτυχώς, έπιασα το νόημα νωρίς και την επόμενη φορά κάρφωνα 4η γκάζωνα, πήγαινα με 140 συνέχεια, κολλούσα σε όλους, οπότε άνοιγαν δρόμο για να περάσω και πλέον ήμουν άνετος στον δρόμο. Ή θα έπιανα δεξιά με 80 και θα τους έβλεπα να μου σφηνώνονται μπροστά μου από όλες τις πιθανές και απίθανες κατευθύνσεις.

Γενικά, όσο πιο μεγάλη είναι η πόλη, τόσο αυξημένες είναι και οι ταχύτητες και οι καγκουριές στον δρόμο, απλά και μόνο λόγω εργασιών και χαμένων ωρών. Αλλά και απλή αλλαγή πόλης να κάνεις θα σου φανεί παράξενο. Δες το βίντεο που ανεβάζω παρακάτω. Οι περισσότεροι που έκαναν τις παρανομίες ήταν ντόπιοι, που με τους "ξένους", το καλοκαίρι ή το Πάσχα, εκνευρίζονται και θέλουν να προσπεράσουν να τελειώνουν. Πιστεύω ότι περισσότερο είναι ψυχολογικό το φαινόμενο και λιγότερο πραγματικό, ειδικά εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης.



Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ατυχήματα...”