είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Εχετε εμπειρία στην οδήγηση στο εξωτερικό μιλήστε μας...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πώς χρησιμοποιούν την λωρίδα επιταχύνσεως για να εισέλθουν σε αυτοκινητόδρομο στη Γαλλία..

[video]http://www.youtube.com/watch?v=CxihoPyu3ng[/video]


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Το έχει κάνει γνωστός μου στη Συγγρού με εμένα συνοδηγό. Από τέρμα δεξιά (είσοδος από Καλλιρόης) στην τέρμα αριστερή της Συγγρού μέσα σε 50m. Πώς σωθήκαμε και πώς αισθανόμουν μέχρι που σιγουρεύτηκα ότι είμαστε εντάξει δε λέγεται...

Βέβαια, στο συγκεκριμένο, πάτησε πάνω στη νησίδα, πετάχτηκε στον αέρα κτλ κτλ, οπότε ήταν πολύ χειρότερο.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το χειρότερο που έχω δει, είναι σε μια είσοδο στον περιφερειακό. Έχει λωρίδα επιταχύνσεως που διαρκεί 30 μέτρα και δύο λωρίδες κυκλοφορίας.
Καθώς πήγα να μπω, μπροστά μου παππούς παλιό πισωκίνητο στάρλετ, σταματημένος στην είσοδο, σαν να έχει στοπ. Απορημένος, περίμενα να δω τι θα κάνει. Όταν σταματήσανε να έρχονται αυτοκίνητα, πέρασε σχεδόν κάθετα απέναντι, για να μπει κατευθείαν στην αριστερή λωρίδα. Απο την οποία λωρίδα ερχότανε πλακωμένο bmw το οποίο πετάχτηκε στην μεσαία για να αποφύγει το στάρλετ την τελευταία στιγμή. Πραγματικά πίστευα οτι θα δώ μπροστά μου θανατηφόρο..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
brutus
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 20:21

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από brutus »

Το χειρότερο που είδα εγώ πάντως, ήταν στην είσοδο από Λεωφ. Αθηνών, στο κατερχόμενο της Λεωφ. Κηφισού. Εκεί βέβαια υπάρχουν 2 λωρίδες επιτάχυνσης, αλλά σε βάζουν στις... ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ λωρίδες της Λεωφ. Κηφισού, που κατεβαίνουν όόόόλοι με χίλια :astrakia
Η μόνη περίπτωση να μπεις άνετα, είναι να κατεβαίνουν την Κηφισού οδηγοί που... έχουν προσπαθήσει να βγουν από το ίδιο σημείο, οπότε ξέρουν και σε διευκολύνουν, ήκόβοντας ταχύτητα είτε αλλάζοντας λωρίδα.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό το σημείο της διασταύρωσης Καβάλας με Κηφισού είναι όντως καρμανιόλα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ποιὸ ἀκριβῶς καὶ πῶς; Κινούμενος ἀπὸ Κηφισσὸ πρὸς Καβάλας; Ἀπὸ Πειραιὰ ἢ ἀπὸ τὰ βόρεια πρὸς Πειραιά;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Από Καβάλας προς Κηφισού με κατεύθυνση από Αθήνα προς Κόρινθο
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
brutus
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 20:21

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από brutus »

MacPap έγραψε:Από Καβάλας προς Κηφισού με κατεύθυνση από Αθήνα προς Κόρινθο
Από Καβάλας προς Κηφισού, κάτω από η γέφυρα και στρίβοντας αριστερά να μπεις στην Κηφισού προς Πειραιά
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: είσοδος σε αυτοκινητόδρομο

Δημοσίευση από MacPap »

Ναί
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδήγηση στο εξωτερικό...”