Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Εδώ επιτρέπεται η στάση; επιτρέπεται η στάθμευση;
http://img685.imageshack.us/img685/2969/imag0546.jpg
Γιὰ τὴν στάση δὲν ὑπάρχει ἀπαγόρευση. Ἡ στάθμευση ἐπιτρέπεται ὑπὸ συνθῆκες.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από MacPap »

thanos έγραψε:...κάποιος ντόπιος θα ήταν καλύτερα να έπαιρνε τηλέφωνο...
Το θέμα δεν είναι να πάρει κανείς τηλέφωνο γιατί η κλίση θα αρχειοθετηθεί αμέσως. Επιστολή πρέπει να σταλθεί! Με κοινοποιήσεις σε όλους τους αρμόδιους.
Haridimos έγραψε:Ἡ στάθμευση ἐπιτρέπεται ὑπὸ συνθῆκες.
Ποιές συνθήκες???? Γιατί αν εννοείς τα γραφόμενα από κάτω δεν λένε τίποτε.. Τι θα πει ολιγόλεπτη στάθμευση αλλά το σήμα λέει απαγορεύεται? Και τι είναι ολιγόλεπτο?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Γιὰ τὴν στάση δὲν ὑπάρχει ἀπαγόρευση. Ἡ στάθμευση ἐπιτρέπεται ὑπὸ συνθῆκες.
Δεν έχεις δίκιο. Το σήμα σημαίνει οτι επιτρέπεται η στάση αλλα απαγορεύεται η στάθμευση. Η φράση απο κάτω, ούτε στον ΚΟΚ είναι, ούτε η τροχαία την έβαλε. Και δεν ισχύει κιόλας αυτό που γράφει

Ίσως αν έλεγε ολιγόλεπτη στάση θα ήταν πιο σωστό.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από enias »

Κάποιος ξεβολεύτηκε με την πινακίδα και αποφάσισε να την αναιρέσει με αυτόν τον τρόπο. Το θέμα εδω είναι αν το ταμπελάκι είναι επίσημο απο την αρμόδια υπηρεσία και κυρίως αν η τροχαία αναγνωρίζει τη νομιμότητα του. Αλλιώς ο καθένας τυπώνει μια ταμπελίτσα, μπλέ, πράσινη, κίτρινη και αναιρεί τα σήματα του ΚΟΚ.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ακριβώς. θα βάλω και γώ στο σπίτι μου "απαγορεύεται η στάθμευση γιατι μου κόβετε τη θέα"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:Γιὰ τὴν στάση δὲν ὑπάρχει ἀπαγόρευση. Ἡ στάθμευση ἐπιτρέπεται ὑπὸ συνθῆκες.
Δεν έχεις δίκιο. Το σήμα σημαίνει οτι επιτρέπεται η στάση αλλα απαγορεύεται η στάθμευση. Η φράση απο κάτω, ούτε στον ΚΟΚ είναι, ούτε η τροχαία την έβαλε. Και δεν ισχύει κιόλας αυτό που γράφει
Νομίζω ὄτι κάποια διάταξη ἐπιτρέπει τὴν δεύτερη ταμπέλα (ἐκείνη κάτω ἀπὸ τὴν απαγορευτικὴ διὰ τὴν στάθμευση πινακίδα). Δὲν θὰ καταφέρω νὰ τὸ βρῶ μόνος μου ὁπότε θὰ ῤωτήσω στὸ ἀστυνομικὸ φόρουμ.
UltiMo_ έγραψε:Ίσως αν έλεγε ολιγόλεπτη στάση θα ήταν πιο σωστό.
Νομίζω ὄτι δὲν θὰ ἤταν καθόλου σωστό. Στάση σημαίνει σταματὰ τὸ ὄχημα, κατεβαίνουν οἱ ἐπιβάτες ἢ ξεφορτώνεται κάποιο ἀντικείμενο καὶ τὸ ὄχημα ἀποχωρεῖ. Ἀν παρκάρεις, κλειδώσεις, μπεῖς στὸν σταθμὸ τῶν ΚΤΕΛ ὤστε νὰ βρεῖς τὸν ἀφιχθέντα καὶ νὰ φύγεις ἔχεις κάνει στάθμευση.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Στάση σημαίνει σταματὰ τὸ ὄχημα, κατεβαίνουν οἱ ἐπιβάτες ἢ ξεφορτώνεται κάποιο ἀντικείμενο καὶ τὸ ὄχημα ἀποχωρεῖ.
Αυτό ακριβώς εννοώ. Δεν είναι ανάγκη να πας εσύ να βρείς τον αφιχθέντα. Μπορεί να έρθει να σε βρει αυτός..
Αν είναι κάποιος που αναχωρεί, δεν είναι ανάγκη να του κουνήσεις το μαντήλι στο λεωφορείο. Τον χαιρετάς εκεί και φεύγεις.

Έλεος πια με τις άπειρες δικαιολογίες για να σταθμέυσει ο κόσμος "για λίγο"

Αν θέλει περισσότερο στο κάτω κάτω, να ψάξει να βρει θέση εκτός λεωφόρου. Στην είσοδο της πόλης είναι το ΚΤΕΛ, οχι στο κέντρο. Θέσεις υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_, τα δέματα είναι στον ίδιο χώρο ή έχουν δικό τους χώρο στάθμευσης;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πιο κοντά στα δέματα είναι η φωτογραφία. Για τους επιβάτες υπάρχει και άλλο σημείο με καμμια δεκαπενταριά θέσεις εντός ιδιωτικού χώρου. Αλλα πάλι στο δρόμο γίνεται πανικός. εννοείτε!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγική συμπεριφορά σε διφορούμενη σήμανση

Δημοσίευση από erling »

Μήπως ο λόγος που μπήκε η πινακίδα είναι για παραλαβή δεμάτων;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”