Πινακίδα φαρμακείων

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κάποτε είχα πει σε συναδέρφους, οτι μερικές πινακίδες φαρμακείων, δηλαδή ο κλασσικός καταπράσινος φωτεινός σταυρός που αναβοσβήνει, με μπερδεύει. Με πήραν στο ψιλό, αλλα τυχαία βρηκα στον ΚΟΚ, άρθρο 11 παράγραφος 3:

3. Σε οδούς, στις οποίες είναι εγκατεστημένοι φωτεινοί σηματοδότες ρύθ-
μισης της κυκλοφορίας, απαγορεύεται η τοποθέτηση έγχρωμων φωτεινών
διαφημίσεων ή πινακίδων ή αναγραφών με χρώματα που χρησιμοποιούνται
στη φωτεινή σηματοδότηση, σε απόσταση εκατέρωθεν και ύψος μικρότερο
των είκοσι (20) μέτρων από κάθε φανό σηματοδότησης.


Βέβαια ο macpap λέει πως ο ΚΟΚ δεν είναι νόμος αλλα κώδικας επικοινωνίας, άρα ο πράσινος σταυρός, μάλλον δεν είναι παράνομος.. (ε δεν άντεξα να μην την πώ την καφρίλα μου)


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Βέβαια ο macpap λέει πως ο ΚΟΚ δεν είναι νόμος αλλα κώδικας επικοινωνίας, άρα ο πράσινος σταυρός, μάλλον δεν είναι παράνομος.. (ε δεν άντεξα να μην την πώ την καφρίλα μου)
Που είπα εγώ ότι επειδή ο ΚΟΚ είναι κώδικας επικοινωνίας η παράβασή του δεν αποτελεί παρανομία? Αφού είναι νόμος του κράτους! :twisted:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από enias »

Μου επιτρέπετε να σας μπουρδουκλώσω... :D
MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Βέβαια ο macpap λέει πως ο ΚΟΚ δεν είναι νόμος αλλα κώδικας επικοινωνίας, άρα ο πράσινος σταυρός, μάλλον δεν είναι παράνομος.. (ε δεν άντεξα να μην την πώ την καφρίλα μου)
Που είπα εγώ ότι επειδή ο ΚΟΚ είναι κώδικας επικοινωνίας η παράβασή του δεν αποτελεί παρανομία? Αφού είναι νόμος του κράτους! :twisted:
Είπες εδώ... viewtopic.php?f=18&t=1036&start=0
MacPap έγραψε:Έχω πει εκατοντάδες φορές και θα το πω άλλη μία. Ο ΚΟΚ δεν είναι απλώς ένας νόμος. Είναι ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των χρηστών των οδών για να μπορούν να προβλέψουν την αντίδραση του άλλου και να αντιδράσουν εγκαίρως σωστά. Δεν είναι ένας νόμος σαν αυτόν που λέει πως αν σκοτώσεις θα πας φυλακή.

Αν τιμωρείται κάποιος που τον παραβαίνει είναι διότι αντιδρά αντίθετα από τα προβλεπόμενα και άρα είναι μη προβλέψιμος και άρα εν δυνάμει επικίνδυνος.
Αρα ο MacPap δεν είπε ποτέ οτι "Ο ΚΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ", αλλά οτι "Ο ΚΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ". Αυτό το "απλώς" δίνει εντελώς διαφορετικό νόημα! :P
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από UltiMo_ »

enias έγραψε:Αρα ο MacPap δεν είπε ποτέ οτι "Ο ΚΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ", αλλά οτι "Ο ΚΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ". Αυτό το "απλώς" δίνει εντελώς διαφορετικό νόημα! :P

Εδώ όμως είπε:
MacPap έγραψε:
ultimo_ έγραψε:Δηλαδή αν ένας φρενάρει και πέσει πίσω του ένας άλλος... ...
Είπαμε ο ΚΟΚ είναι ένας κώδικας επικοινωνίας και δεν είναι νόμος του αστικού δικαίου.
Δεν είπε "απλώς" αλλα είπε "αστικού δικαίου".. :D
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Είπαμε ο ΚΟΚ είναι ένας κώδικας επικοινωνίας και δεν είναι νόμος του αστικού δικαίου.
Ουπςςς... Αυτό δεν το πρόσεξα! :D
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ ἀντικείμενο τοῦthread εἶναι τὰ περὶ πινακίδας φαρμακείων ἢ περὶ τῶν ἀπόψεων τοῦ macpap.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από UltiMo_ »

είναι περι πινακίδας φαρμακείων, και η νομιμότητά τους ή οχι. Ένας συνφορουμίτης εξέφρασε μια γνώμη περι κοκ σε άλλο θρέντ, και εξετάζουμε και αυτή τη γνώμη επίσης
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Πινακίδα φαρμακείων

Δημοσίευση από trip73p »

Για να σας επαναφέρω στο θέμα!
Πολλές φορές εχω μπερδευτεί με τους σταυρούς των φαρμακείων,ειδικά με αυτούς που εχουν φωτα και χρώματα νέας τεχνολογίας και αναβοσβήνουν.Εχω δυσχρωματοψία και με μπρερδευει το πρασινο με το κόκκινο.Αν αναβοσβήνουν κιολας απο μακρια ευκολα τα νομίζω φαναρια.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”