Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »



W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα με αυτά τα εκτρώματα που κάποιοι έχουν το θράσος να αποκαλούν ποδηλατόδρομο. Εγώ όποτε έχω τη μοτοσυκλέτα και περνάω από εκεί κοντα, κάνω το σταυρό μου να μη γίνει τίποτε και σπάσω κανένα χέρι ή πόδι. Ούτε οι ίδιοι οι ποδηλάτες δεν τους χρησιμοποιούν, γιατί και αυτοί με τη σειρά τους υποστηρίζουν ότι είναι πολύ επικίνδυνοι. :evil:
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από enias »

Συμπέρασμα 1: Οταν οι άνθρωποι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ποδηλατόδρομο στην πόλη τους, τότε κακώς γίνεται.

Συμπέρασμα 2: Η αστυνομία έπρεπε να ρίχνει κλήσεις για τα παρκαρισμένα.

Συμπέρασμα 3: Ο ταξιτζής ήταν απρόσεκτος. Δεν έφταιγε ούτε ο Δήμος, ούτε ο ποδηλατόδρομος. Απλά έτρεχε και δεν κοίταζε γιατί μια ζωη περνούσε με ακριβώς αυτόν τον τρόπο απο εκεί πέρα.

Συμπέρασμα 4: Ο Δήμος ή όποιος αρμόδιος, έπρεπε να βάλει και ένα ταμπελάκι υποχρεωτικό μπλέ στρογγυλό (αυτό που περνάς το εμπόδιο). Αν και... ακόμα και χωρίς αυτό, η γκάφα του ταξιτζή, για μένα είναι αδικαιολόγητη.

Συμπέρασμα 5: Οι κυρίες έχουν δίκιο για τα σιδερένια κολωνάκια, είναι σκοτώστρες. Ας έβαζαν τουλάχιστον πλαστικά.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από erling »

Τα συμπεράσματα του enias είναι απολύτως σωστά.
Αλλά δεν είναι οι μοναδικοί στην Ελλάδα (και στην Ευρώπη) που είναι έτσι φτιαγμένοι.
Είναι πανελλαδικά γνωστό πως οι ποδηλατόδρομοι του Βόλου και της Καλαμάτας είναι παραδείγματα προς αποφυγή.

Όποιος έχει όρεξη μπορεί να διαβάσει το βιβλίο Το ποδήλατο σε 17 Ελληνικές πόλεις
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Απο τα λίγα που ξέρω, απλά έτυχε να τα δώ μια φορά, στα τρίκαλα και στη λαμία, έχουν ποδηλατόδρομο σωστό και πολύ πιο φθηνό πιστέυω στην κατασκευή. Απλά ζωγραφίζουν στο πεζοδρόμιο μια κόκκινη λωρίδα καλής ασφάλτου, βάζουν και 5 σήματα και τέλος. στο 2011 που η κίνηση είναι ανυπόφορη και οι δρόμοι δεν φτάνουν ούτε για να κινηθείς ούτε για να παρκάρεις, είναι απαράδεκτο να κόβεις 2 μέτρα απο το δρόμο για να φτιάξεις αυτό το έκτρωμα.
Σε σημείο που έχει ποδηλατόδρομο και περνάει λεωφορείο, το πέρασμα είναι μαρτύριο. Δεν χωράει ούτε παπάκι. Πρέπει μέχρι όπου φτάνει το μάτι μου, να κάνω νόημα στα αυτοκίνητα, όπου βρουν τρύπα να χωθούνε για να περάσω. Αν και οι τρύπες είναι πιασμένες απο κάδους και αμάξια. δράμα η κατάσταση.
έχουνε κλείσει ακόμα και τις στάσεις του λεωφορείου. γέροι και γριές κατεβαίνουν πάνω στο πεζουλάκι ανάμεσα στα κωλονάκια. αν χρειαστεί να κατέβει καρότσι με μωρό ή ανάπυρο? πρέπει να βοηθήσουν 5 άτομα για να κάνουμε το ξεφόρτωμα!!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Στὸ Ῥέθυμνο χαράξανε ποδηλατόδρομο πάνω στὰ πεζοδρόμια. Πόσοι κάνουν ποδήλατο στὸ Ῥέθυμνο; ... ... Χαιρέτα μου τὸν πλάτανο ... ... ὄλοι κυκλοφοροῦν μὲ τὰ 4χ4.

Ἀν ὁ πολεοδομικὸς σχεδιασμὸς εἶναι γιὰ τὰ πανυγήρια μπορεῖ νὰ φτιαχτεῖ ποδηλατόδρομος;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Στη Λαμία θυμάμαι ότι υπάρχει και φανάρι με τον αντίστοιχο ''ΓΡΗΓΌΡΗ- ΣΤΑΜΆΤΗ'' των πεζών.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ποδηλατόδρομος στο Μιλάνο (αλλάξτε φωτογραφίες πατώντας στα βελάκια αριστερά δεξιά)

http://milano.corriere.it/milano/galler ... a2.shtml#9
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ποδηλατόδρομος στο Βόλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Με τον ποδηλατόδρομο τα "έβαλε" απρόσεκτος οδηγός, στην οδό Φερών στο Βόλο.

Ο εν λόγω οδηγός μπήκε ανάποδα στον μονόδρομο και στην προσπάθειά του να κάνει όπισθεν, έκανε λάθος υπολογισμό και βρέθηκε "καβάλα" στον ποδηλατόδρομο.

Μέχρι στιγμής είχαμε δει να παρκάρουν τα αυτοκίνητα μέσα ή στις εισόδους των ποδηλατόδρομων, αλλά τον συγκεκριμένο δεν τον συγκράτησαν ούτε τα κολωνάκια...

Εικόνα Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”