Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

4 ολοστρόγγυλα κόκκινα (ναι, κόκκινα) φώτα, στο μπροστινό μέρος (ναι, στο μπροστινό) ενός Hyundai (τι άλλο θα ήτανε?) coupe.

Το είδα στο καθρέφτη μου, και νόμιζα οτι κάποιος έρχεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα κατα πάνω μου με την όπισθεν!

Απλά τραγικός...


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

πως γίνετε με τόσο χαμηλή ορατότητα σε συννεφιά και βροχή, να έχεις συναδέρφους που σου τη λένε που έχεις τα φώτα σου αναμμένα το πρωί, ποτέ δε θα το καταλάβω...

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από MacPap »

Ε και? Γιατί υπάρχει διάταξη που να το απαγορεύει?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Όχι. Δυστυχώς όμως, ούτε διάταξη που να το επιβάλει υπάρχει
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:πως γίνετε με τόσο χαμηλή ορατότητα σε συννεφιά και βροχή, να έχεις συναδέρφους που σου τη λένε που έχεις τα φώτα σου αναμμένα το πρωί, ποτέ δε θα το καταλάβω...
Πές τους νὰ πάνε νὰ γα ... ...ργαληθοῦν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από MacPap »

Θα έπρεπε μου φαίνεται να γίνοται μαθήματα γενικών αρχών δικαίου στο σχολείο.

Μια από αυτές λέει πως "ότι ΔΕΝ απαγορεύεται επιτρέπεται. Αλλά ΔΕΝ επιβάλλεται"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Θα έπρεπε να επιβάλετε όμως. Πρώτον για να μη με ζαλίζουν άλλο, και δεύτερον γιατι χωρίς φώτα ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΜΟΥ
Ξέρεις τι είναι να σου κάνει πάνω στη στροφή, σφήνα αντικανονικά, αυτοκίνητο ή παπάκι και να τον αντιλαμβάνεσαι το τελευταίο δευτερόλεπτο απο τον ήχο της εξάτμισης?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν θα έπρεπε να επιβάλλεται για να γράψεις στα παλιά σου παπούτσια τους συναδέρφους και τις παρατηρήσεις τους. Κάποια στιγμή θα συνηθίσουν. Εξ άλλου και ο κώδικας λέει ότι τα φώτα μεταξύ άλλων τα ανάβουμε και όταν οι συνθήκες ορατότητας είναι κακές.

Και ναι το ξέρω το κόλπο με το παπάκι αλλά σε αυτό δεν βοηθάνε τα δικά σου φώτα αλλά τα δικά του.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα για τον άλλων τα φώτα μιλάω και εγώ. αν κοιτάξεις στην φωτογραφία τον καθρέφτη μου, σκέφτεσαι οτι θα έπρεπε να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις τα ΜΕΣΑΙΑ φώτα αναμμένα σε βροχή ή/και συννεφιά και χαμηλή ορατότητα.

Εγώ τα δικά μου δεν τα έχω για να βλέπω τα παπάκια. Αλλα γιατι ξέρω οτι και των άλλων αυτοκινήτων οι καθρέφτες είναι κάπως σαν τον δικό μου..

Όσο για τον ΚΟΚ το έχουμε ξανασυζητήσει. Σε χαμηλή ορατότητα αναφέρει μόνο τα μικρά τα φώτα, τα οποία σε αυτό το καθρέφτη τα βλέπεις ένα δευτερόλεπτο πριν τον ακούσεις τον άλλον.
Ούτε τα πίσω μου φλας τα δικά μου δε βλέπω στο καθρέφτη. Θα δώ τον άλλον που ακολουθάει στα 30 μέτρα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φώτα. Ναι, αλλα ΠΟΙΑ φώτα?

Δημοσίευση από MacPap »

Εννοείς τα θέσεως. Ναι αυτά τη μέρα έχουν νόημα μόνο αν έχεις το όχημα σε ευθεία
Αν είναι πίσω από στροφή είναι άχρηστα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”