SMS και οδήγηση

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: SMS και οδήγηση

Δημοσίευση από MacPap »

Σωστά! Είναι επίπεδη και δεν γυρίζει...


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: SMS και οδήγηση

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:Από την άλλη θεωρώ πως με εκπαίδευση μπορείς να γράφεις ενώ οδηγάς και να χειρίζεσαι διάφορες συσκευές. Αυτό γίνεται όπως ακριβώς το κάνουν και οι πιλότοι που έχουν χιλιάδες λειτουργίες στο μυαλό τους και πάλι τα καταφέρνουν σε ένα περιβάλλον με πολύ μεγαλύτερο άγχος, αλλά μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια διόρθωσης του λάθους.
Ἀτυχὲς τὸ παράδειγμά σου, ἄδεια ὁδηγήσεςω Β' κατηγορίας βγάζει ὀ κάθε μπιιιιιιπ!!! στὰ 18. Ἄδεια πιλότου βγάζουν πολὺ λιγότεροι.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: SMS και οδήγηση

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Haridimos έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Από την άλλη θεωρώ πως με εκπαίδευση μπορείς να γράφεις ενώ οδηγάς και να χειρίζεσαι διάφορες συσκευές. Αυτό γίνεται όπως ακριβώς το κάνουν και οι πιλότοι που έχουν χιλιάδες λειτουργίες στο μυαλό τους και πάλι τα καταφέρνουν σε ένα περιβάλλον με πολύ μεγαλύτερο άγχος, αλλά μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια διόρθωσης του λάθους.
Ἀτυχὲς τὸ παράδειγμά σου, ἄδεια ὁδηγήσεςω Β' κατηγορίας βγάζει ὀ κάθε μπιιιιιιπ!!! στὰ 18. Ἄδεια πιλότου βγάζουν πολὺ λιγότεροι.
Ερωτήσεις:

1. Ποια τα ποσοστά αποτυχίας στις μεν και τις δε εξετάσεις;

2. Ποια η πρόσβαση του πληθυσμού σε σχολές πιλότων;

3. Ποιο το πρακτικό όφελος της απόκτησης και συντήρησης του διπλώματος από τον ευρύτερο πληθυσμό;

Αν απαντήσεις σε αυτά θα δεις ότι είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Πιλότος γίνεται κάποιος που το θέλει για συγκεκριμένο λόγο και φυσικά μπορεί να αντέξει το κόστος απόκτησης του διπλώματος (~50.000€ θα σου βγει το τελικό πακέτο μαζί με τις συντηρήσεις σε βάθος χρόνου δεκαετίας). Με τις τιμές αυτές δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί που θα το έπαιρναν για πλάκα το δίπλωμα και ακόμα λιγότεροι αυτοί που θα το χρησιμοποιούσαν ενοικιάζοντας αεροσκάφος (αν είχα αποκτήσει δίπλωμα).

Ευχαριστώ.
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: SMS και οδήγηση

Δημοσίευση από thanos »

εντελώς συμπτωματικά το Μ. Σάββατο που κινήθηκα στην Εγνατία Οδό από Βέροια για Κοζάνη
στις μεγάλες φωτεινές πινακίδες τηλεματικής ειχε μήνυμα οτι η χρηση κινητού κατα την οδήγηση αυξάνει κατά 4 φορές τον κίνδυνο ατυχήματος!

Θυμηθηκα την κουβέντα που γινεται εδω στο τοπικ και αναρωτήθηκα: η ερευνα και το 4 φορες πιο επικίνδυνο αφορούσε αραγε την απλή χρηση του κινητου, βλ ομιλία αντε το πολύ και αναγνωση η γραφη σμς η αφορούσε και την χρήση smartphone κατα την οδήγηση, μιας και ολο κ περισσότεροι οδηγοι ειναι κάτοχοι τετοιων κινητών και ο κίνδυνος εχω την αισθηση ειναι πολλαπλάσιος από το 4!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: SMS και οδήγηση

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ θα επιμείνω στην απλή παρατήρηση πως αν κάνω κάτι άσχετο με την οδήγηση έστω και αν αυτό είναι να αλλάζω CD απαιτεί από εμένα μια προσοχή η οποία μου μειώνει την προσοχή από τον δρόμο 3 4 14 φορές δεν έχει σημασία... Τώρα τα περί πιλότων οδηγών και μαγείρων είναι αδιάφορα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: SMS και οδήγηση

Δημοσίευση από thanos »

MacPap έγραψε:Εγώ θα επιμείνω στην απλή παρατήρηση πως αν κάνω κάτι άσχετο με την οδήγηση έστω και αν αυτό είναι να αλλάζω CD απαιτεί από εμένα μια προσοχή η οποία μου μειώνει την προσοχή από τον δρόμο 3 4 14 φορές δεν έχει σημασία... Τώρα τα περί πιλότων οδηγών και μαγείρων είναι αδιάφορα...
η αλλαγή CD δεν τιμωρείται από τον ΚΟΚ
η χρήση κινητού ναι.

μαλλον επειδή η προσοχή που απαιτείται ειναι μεσα στα όρια της ανεκτικότητας ενω στην χρήση του κινητού οχι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”