Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Επειδή η διασταύρωση που θέλω να περιγράψω είναι σχετικά δύσκολη στη περιγραφή, άρχισα ζωγραφιές επι ζωγραφιάς και ζαλίστηκα και εγώ ο ίδιος. Μέχρι που σκέφτηκα να την βρώ στο google maps. Και ώς δια μαγείας, έχει και ένα λεωφορείο ήδη στο σημείο :lol:

Λοιπον... Το σημείο είναι αυτό. Και αντιμετωπίζω πρόβλημα 8 φορές τη μέρα, κάθε φορά που έχω βάρδια σε αυτή τη γραμμή.
Εικόνα

Είναι διασταύρωση δρόμου διπλής κυκλοφορίας, με διπλή σιδηροδρομική γραμμή. (δε θέλω σχόλια για τις ικανότητές μου στη ζωγραφική :evil: )
Η χαρά των ανταλακτηκάδων. Έχουμε φάει πολύ σινεμπλόκ και αμορτισέρ εκεί πέρα..
Εικόνα

Η πορεία που θέλω εγώ να ακολουθήσω, είναι, αφού περάσω τη φυλασσόμενη διάβαση, να στρίψω αριστερά στο στενό δρομάκι.
Εικόνα

Το μήκος μου είναι αυτό. Φαίνεται οτι πριν μπω στο δρόμο, ο κώλος μου είναι ακόμα στην πορεία του τραίνου.
Εικόνα

Τα φανάρια δεν έχουν πράσινο. Έχουν μόνο κόκκινο και παλλόμενο πορτοκαλί. Πράγμα πολύ σωστό, αφου αν για οποιονδήποτε λόγο, εγώ μείνω στη μέση του δρόμου, πρέπει να μου δώσουν προτεραιότητα μέχρι να ολοκληρώσω τον ελιγμό μου. Γιατι αλλιώς θα μείνω σταματημένος πάνω στις γραμμές. Και αν έρθει τραίνο, ΚΑΗΚΑΜΕ!
Εικόνα


ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ!! Είναι οι βλάκες με το μωβ βελάκι. Όταν τους μαλάκες τους ανάψει πορτοκαλί, ξεκινάνε με μίσος και μανία με το χέρι στην κόρνα, και απαιτούνε να σταματήσω. Το τι βρισίδι ακούω εκει πέρα κάθε φορά, ΔΕΝ περιγράφεται. "ντροπή σου επαγγελματίας οδηγός να περνάς με κόκκινο" και τέτοια.

Και δυστυχώς συμβαίνει πολύ συχνά να καθυστερήσεις και δεν φταίω εγώ. Αλλα ο "γρήγορος" μπροστά μου που έδωσε μια περιουσία για να βάλει στο σαραβαλάκι του αναρτήσεις κούτσουρο, και τώρα πρέπει να περάσει τις γραμμές με μισό χιλιόμετρο την ώρα. (είναι και πολλές οι άτιμες και σε πολύ χάλια κατάσταση και ο ΟΣΕ δεν έχει λεφτά για επισκευές)
Ένας τέτοιος να σου τύχει στο φανάρι που να λυπάται τις αναρτήσεις του, ή ένας με ΤΖΙΠΑΡΑ που φοβάται να πατήσει χαλίκι και δε χρειάζεται άλλος. ένας είναι αρκετός και τρώς το βρισίδι της ζωής σου.

Εγώ το μόνο που απαντάω ο κακομοίρης είναι: έχεις πράσινο? ΕΧΕΙΣ ΠΡΑΣΙΝΟ? πορτοκαλί έχεις. ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ?

Βέβαια κάνοντας μια παρένθεση ο ΚΟΚ λέει αυτό, άρα και πράσινο να είχε....

Άρθρo 6
Φωτεινή σηματoδότηση για την κυκλoφoρία oχημάτων
1.
α) Πράσινo σταθερό φως κυκλικής μoρφής:
O oδηγός υπoχρεoύται, και αν ακόμη o φωτεινός σηματoδότης δείχνει
πράσινo φως, κινoύμενoς κατευθείαν μπρoστά, να παραχωρεί πρoτεραιότητα
σε άλλo όχημα ή πεζό πoυ κινείται ακόμη από πρoηγoύμενη σηματoδότηση.


Δυστυχώς δεν ξέρετε τι σημαίνει να περνάς με πράσινο και να καταλήγεις να σε προλαβαίνουν οι άλλοι. Εμένα όμως μου συμβαίνει καθημερινά.... Είναι κρίμα και απορώ τι μπορείς να κάνεις όταν έχεις απέναντί σου ΖΩΑ. Κατανόηση δεν έχουν. Μάλλον κατανόηση και ανθρωπιά θα ζητούσα αν είχα άδικο. Αλλα τώρα? ΤΙΙΙ??

Ευχαριστώ πολύ.
Ένα επαγγελματίας οδηγός που περνάει με κόκκινα.. (ελπίζω να βγάλατε άκρη. οι υπόλοιποι, οχι ο macpap. αυτος αποκλείεται να κατάλαβε το οτιδήποτε)


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από MacPap »

Θυμάσαι που συζητάγαμε (δεν βρίσκω το θέμα) ότι στη διασταύρωση δεν ξέρεις πότε θα σταματήσει η ροή των οχημάτων? Στην διασταύρωση αυτή λοιπόν επειδή ο μοβ έρχεται από δεξιά θα περιμένεις μέχρι δευτέρας παρουσίας να περάσει πριν φύγεις. Και ναι είναι πορτοκαλί αλλά αυτό ΔΕΝ σημαίνει πως έχεις προτεραιότητα σημαίνει πως πρέπει να προσέχετε. Προτεραιότητα έχει πάλι αυτός.

Δεν κρίνω αν είναι δίκαιο αλλά ατό πρέπει να κάνεις. ΑΝ κατάλαβα καλά την κατάσταση....:-)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

δεν την κατάλαβες τη κατάσταση, αλλα το περίμενα.
Όταν εγώ κάνω το οτιδήποτε, ο μωβ έχει κόκκινο. Όταν ο δημιουργός του φαναριού, κρίνει οτι τελείωσα τον ελιγμό μου, δίνει στον μωβ το ελέυθερο να φύγει. Εγώ ομως είμαι πιο αργός απο οτι προέβλεψε αυτός που ρύθμισε το φανάρι. Άρα ο μωβ ξεκινάει πριν εγώ ολοκληρώσω τον ελιγμό. Με αφήνει να ολοκληρώσω τον ελιγμό πριν ξεκινήαει? ή μου κόβει τον ελιγμό στη μέση και ξεκινάει?

Λοιπές διευκρινήσεις αύριο, αν και δε νομίζω να μπορέσω να το εξηγήσω καλύτερα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν χρειάζεται να διευκρινήσεις τίποτε. "Παραδόξως" και εις πείσμα της διορατικότητας σου το κατάλαβα.

Που διαφωνούμε δεν βλέπω σχετικά με το ότι στη διασταύρωση δεν ξέρεις πότε θα σταματήσει η ροή των οχημάτων!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Που διαφωνούμε δεν βλέπω
στο ποιος έχει προτεραιότητα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἡ ἠλίθιότητα βρίσκεται στὸ γεγονὸς ὄτι σὲ κάποιες διασταυρώσεις δὲν ἀνάβουν πράσινο γιὰ στροφὴ ἀριστερὰ ἀλλὰ μόνο διακοπτόμενο κίτρινο. Αὐτὸς μὲ τὸ μὼβ βέλος γιατὶ νὰ σταματήσει; Προσωπικὰ τέτοιες ἀριστερὲς στροφὲς (μὲ διακοπτόμενο κίτρινο) τὶς ἀποφεύγω, κάνω τὸν κύκλο. Δυστυχῶς ὁ λεωφοριατζὴς δὲν μπορεῖ.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Αὐτὸς μὲ τὸ μὼβ βέλος γιατὶ νὰ σταματήσει;
Δεν είπα να σταματήσει, είπα να μην ξεκινήσει αμέσως. Η απάντηση στο "γιατί" ειναι αυτή:

Άρθρo 6
Φωτεινή σηματoδότηση για την κυκλoφoρία oχημάτων
1.
α) Πράσινo σταθερό φως κυκλικής μoρφής:
O oδηγός υπoχρεoύται, και αν ακόμη o φωτεινός σηματoδότης δείχνει
πράσινo φως, κινoύμενoς κατευθείαν μπρoστά, να παραχωρεί πρoτεραιότητα
σε άλλo όχημα ή πεζό πoυ κινείται ακόμη από πρoηγoύμενη σηματoδότηση.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Σὲ αὐτὸ θὰ συμφωνήσω. Πάντως εἶναι ἠλίθιοι γιὰ τὰ διακοπτόμενα κίτρινα στὶς στροφὲς ἀριστερά. Θεωρῶ ὄτι χρειάζεται ἐπανασχεδιασμὸς τῆς λειτουργίας τῶν φαναροῶν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ίσως να έχει σχέση με το τραίνο. Για να μην πάει κανεις και του πει "ΕΧΩ ΠΡΑΣΙΝΟ ΡΕΕΕΕΕΕ" :lol:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργη διασταύρωση - Ασχετοσύνη οδηγών

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:στο ποιος έχει προτεραιότητα
MacPap έγραψε:Που διαφωνούμε δεν βλέπω σχετικά με το ότι στη διασταύρωση δεν ξέρεις πότε θα σταματήσει η ροή των οχημάτων!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”