Παρολίγον δυστύχημα

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ε ναι λοιπον. Τράκαρα. Όλη μέρα μέσα στους τρελούς, λογικό ήταν να γίνει.

Εγώ είμαι το λεωφορείο και θέλω να πάω ευθεία. Ο συνάδερφος ταξιτζής, θέλει να πάει δεξιά.
Εικόνα

Όπως έχω όμως ξαναπεί, όλοι όταν βλέπουν λεωφορείο, αφηνιάζουν. Θέλουν πάση θησεία να το προσπεράσουν. Νομίζουν οτι θα χάσουν ΩΡΑ πίσω απο το λεωφορείο, ακόμα και αν θέλουν αμέσως μετά να στρίψουν.
Γιαυτό την μανούβρα του, αποφάσισε να την κάνει έτσι:
Εικόνα

Όσο ηλίθια και αν είναι η κίνηση αυτή, δυστυχώς είναι συνηθισμένη. Συμβαίνει ΠΑΡΑ πολύ συχνά.
Σε αυτή τη περίπτωση όμως, κάτι πήγε στραβά. Ποδήλατο κινούταν παράλληλα με μένα, δεξιά μου και λίγο πιο μπροστά μου, (ήμουν σε φάση να τον προσπεράσω, όταν όμως βγούμε απο τον κόμβο) με αποτέλεσμα να κόψει την τρελή πορεία του ταρίφα. Ο οποίος για να μην τον χτυπήσει, αναγκάστηκε να φρενάρει και να ακινητοποιήσει το ταξί του μπροστά μου.
Εικόνα

Όλα έγιναν σε απίστευτα μικρές αποστάσεις. Ο ταρίφας πήγε να μου κάνει σφήνα στο ένα μέτρο, όταν άρχισα να κορνάρω-φρενάρω, άρχισε να φρενάρει και αυτός, και μπουμ.
Αποτέλεσμα, εγώ σχεδόν τίποτα, ο ταρίφας πίσω πόρτα και πίσω φτερό βουλιαγμένο. Αρκετά μεγάλη ζημειά, αλλα δε με ενδιαφέρει, ας πρόσεχε. Ούτε οτι φώναζε, "δεν είναι δικό μου το ταξί, θα με μαμήσει ο μπάμπης" με νοιάζει.
Αν την βρίσκει με το να τον μαμαν μπάμπηδες, μαγκιά του.
Ο ποδηλάτης νοσοκομείο, αλλα δεν έπαθε τίποτα, μόνος του έπεσε στην ουσία, αλλα θέλει επίσης να μαμήσει τον ταρίφα. και μια επιβάτισσα ηλικιωμένη δικιά μου επίσης νοσοκομείο, αφού απο το φρενάρισμα βρέθηκε φαρδιά πλατιά στο πάτωμα του λεωφορείου.
Οικονομικές ζημιές, ο ταρίφας την δουλειά του και κάμποσες μέρες το ταξί στο συνεργείο, εγώ να φάω ένα ρεπό στο μάστορα αλλα δεν επείγει, και 3 δρομολόγια χαμμένα μέχρι να βγάλουμε άκρη με τις τροχαίες.
Ευχαριστώ πολύ. Καλά μυάλα να έχουμε και να μας φωτίσει η παναγία.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε ultimo_ αφού δεν έγινε τίποτε κακό πάλι καλά!!! Οσο για τον ταρίφα το έχω πει πολλές φορές πως αποτελούν τους χειρότερους οδηγούς στον δρόμο μετά τα delivery.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το περίεργο είναι, οτι συνάδερφοι, για να με παρηγορήσουνε, μου λέγανε: δεν πειράζει, τα έχει αυτά αυτή η δουλειά, όλη μέρα στο δρόμο είσαι αυτά συμβαίνουν. κτλ κτλ
Δεν κατάλαβα ρε παιδιά. Γιατι να πρέπει να συμβαίνουν? Αν ήμουν υπεραστικό και ανέβαινα το Πήλιο, να το καταλάβω. Θα τον καθυστερούσα κανα μισάωρο. Αλλα σε αυτή τη στροφή, ΠΟΣΟ θα τον καθυστερούσα? Τα δρομολόγια μου εμένα ποιος θα μου τα πληρώσει?
Και το χειρότερο? μετά το μπαμ, μέσα στο πόνο σου, να έχεις και 20 θείτσες μέσα να φωνάζουν. ωχ τι θα παθαίναμε, αχ βαχ, η παναγια μας έσωσε, μεγάλη η χάρη της, μισες να προσεύχονται και μισές να βογκάνε. Γιαυτό μάλλον παίρνουμε βαρέα και ανθυγιεινά. Γιατι έχουμε να κάνουμε με τρελούς. ψυχοπαθείς. δεν σκέφτονται δεύτερη φορά την βλακεία που θέλουν να κάνουν. την κάνουν και όποιον πάρει ο χάρος.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

MacPap έγραψε:Φίλε ultimo_ αφού δεν έγινε τίποτε κακό πάλι καλά!!! Οσο για τον ταρίφα το έχω πει πολλές φορές πως αποτελούν τους χειρότερους οδηγούς στον δρόμο μετά τα delivery.
+10000000000000000
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από Tassos »

Συγνώμη αλλά χειρότεροι οδηγοί είναι οι φορτηγατζήδες μέσα στις πόλεις. Κάτι στις εθνικές (Ποτάμι) που παίρνουν τη μεσαία λωρίδα και σέρνονται κάτι που παρκάρουν όπου θέλουν. Οι ταρίφες είναι μια ιδέα πίσω.

UltiMo_,

Τα δρομολόγια η ασφάλεια του ταρίφα φυσικά. Οσο για τις γιαγιούλες έπρεπε να αρχίσεις να στραβοκοπίεσε μπροστά τους να ευχαριστείς την Παναγία να γινόσουν ο αγαπημένος τους οδηγός.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμερα πάλι τράκαρα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. παππούς 70 χρονών με skoda fabia ερχόταν απο αριστερά μου με αναμμένο το δεξί φλας. Εγώ δεξιά λωρίδα, αυτός αριστερή. Έχει γούστο να θέλει να μπει μπροστά μου.. σκέφτηκα. Αφήνω το γκάζι, τον κοιτάω, το αφήνει κι αυτός. Πάλι καλά, λάθος θα καταλάβα, σκέφτηκα. Ξαναπατάω λοιπον το γκάζι και φεύγω. Έλα που του ήρθε ΤΟΤΕ να μου την κάνει τελικά. Γκαζώνει και μπαίνει μπροστά μου με σκοπό να κάνει δεξιά στη διασταύρωση. Σας πληροφορώ οτι το θράσος του με εκνεύρισε τόσο, που δεν πάτησα καθόλου φρένο. Του έδωσα μια καλή στο πίσω φτερό.. Ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει. πίσω φτερό, πίσω πόρτα και πίσω προφυλακτήρας τσαλακωμένα. Εγώ ούτε γρατσουνιά στον πολυεστερικό προφυλακτήρα. :D
Καλα μου λένε οι συνάδερφοι οτι οδηγάω τανκς.

Άρχισε τις κλασσικές βλακείες. έχω προβλήματα, έχω βάσανα, έχω το μυαλό μου αλλού, έχω την κυρά στο νοσοκομείο, νόμιζα οτι θα σε προλάβω, μπλα μπλα μπλα
Τον λυπήθηκα είναι η αλήθεια. Αλλα την ασφαλιστική του δε θα τη λυπηθώ καθόλου :twisted:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από enias »

Πρόσεχε γιατί έχει αρχίσει να σου αρέσει επικίνδυνα ο ρόλος του "τιμωρού". :D Πάσχουν πολλοί επαγγελματίες απο αυτό το σύνδρομο, που νιώθοντας την ασφάλεια του μεγάλου και ψηλού οχήματος, "τιμωρούν" και το ευχαριστιούνται όποτε βρίσκουν ευκαιρία.

Αδικαιολόγητες οι μανούβρες που σου κάνουν πάντως. Δείχνει παντελή έλλειψη γνώσης άλλα και συνείδησης αυτός ο τύπος σφήνας σε πούλμαν.

Μην σου γίνει συνήθεια πάντως... :D
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κοίταξε ψηλοατυχήματα γίνονται συχνά και ευτυχώς μένουν στις μικρές υλικές ζημιές. Αν ήταν παπάκι εγώ σκέφτομαι τι θα γινόταν.. Και σε πληροφορώ οτι και τα παπάκια κάνουν τις ίδιες σφήνες.
Οσο για τα βάσανα που είπε οτι έχει και τις σκοτούρες και το οτιδήποτε τον κάνει να έχει το μυαλό του αλλού, το ίδιο συμβαίνει και με τους πεζούς. Περνάνε τους δρόμους χωρίς να κοιτάνε.. Πρέπει να τρέχω στις φυλακές δηλαδή? Εγώ δεν έχω τα δικά μου τα βάσανα? Ή πρέπει να αποκτήσω χειρότερα? Το μεροκάματό μου πάω να βγάλω, δεν πάω στο πόλεμο να φοβάμαι αν θα γυρίσω σπίτι στην οικογένειά μου.

Τα μικροατυχηματάκια δεν τα φοβάμαι. Τα άλλα φοβάμαι να μην έρθουν.

Όσο για το θέμα του τιμωρού. Και ένας επαγγελματίας σεφ αν είναι μέσα στην κουζίνα του καμμια δεκαριά ερασιτέχνες μάγειρες που κάνουν συνέχεια βλακείες και του καίνε το φαγητό και μπλέκουνε στα πόδια του και δεν τον αφήνουν να κάνει την δουλειά του, δεν νομίζω οτι θα του άρεσε.
Εσύ έχεις στην δικιά σου δουλειά ερασιτέχνες που δεν σε αφήνουν να κάνεις την δουλειά σου?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από enias »

Εντάξει. Έχεις και το δικαίωμα να θυμώσεις και να αγανακτήσεις, άλλα μην το αφήσεις να σου αλλοιώσει το χαρακτήρα σου. Ο άνθρωπος έχει την τάση να ξεφεύγει εύκολα. Ξέρω τι σου λέω... Τα έχω ζήσει απο πρώτο χέρι. Ο πατέρας μου για χρόνια, έκανε την ίδια δουλειά. :)
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον δυστύχημα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Είναι σε ψυχιατρείο ή τη γλίτωσε?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”