Αριστερή στροφή σε φανάρι

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε μια φτωχογειτονιά, στη μέση του πουθενά, τοποθετήσανε πριν κανα 6μηνο καινούργια φανάρια. Η αλήθεια είναι οτι είναι ανούσια λόγω μηδενικής κίνησης με αποτέλεσμα οι κάτοικοι (κακώς) να περνάνε μονίμως με κόκκινο.

Σε αυτά τα φανάρια περίμενα σήμερα με αριστερό φλας αναμμένο. Λόγο όγκου (λεωφορείο), έκρυβα το φανάρι.
Δέκατα του δευτερολέπτου πριν ανάψει το φανάρι (το ξέρω απέξω) ασυναίσθητα καθώς άφηνα το φρένο, κοίταξα τον καθρέφτη και είδα ένα παπάκι να με περνάει απο αριστερά. Καθυστέρησα λοιπόν την εκκίνηση μου, ο παπάκιας με πέρασε, και χωρίς να ρίξει καν μια ματιά στο φανάρι που του το έκρυβα, πέρασε τη διασταύρωση σφαίρα.

ΠΟΣΟ ΚΛΙΝΙΚΑ ηλίθιος πρέπει να είσαι για να κάνεις κάτι τέτοιο? Αν το φανάρι ήταν πράσινο λίγο πιο πριν ή αν εγώ δεν κοιτούσα τον καθρέφτη, θα βρισκόσουνα ρε ηλίθιε κάτω απο τα λάστιχά μου. Αν το φανάρι ήταν κόκκινο θα σε σκότωνε κάποιος άλλος!

Ειλικρινά απορώ πως υπάρχουν ακόμα δικυκλιστές που να λένε πως φταίνε οι οδηγοί που δεν τους προσέχουν.
Επίσης απορώ πως υπάρχουν ακόμα δικυκλιστές, σκέτο. Πως δε σκοτώθηκαν όλοι ακόμα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

UltiMo_ έγραψε:Επίσης απορώ πως υπάρχουν ακόμα δικυκλιστές, σκέτο. Πως δε σκοτώθηκαν όλοι ακόμα
Είναι εφτάψυχοι, γι' αυτό. :D
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από MacPap »

Επτάβλακες είναι!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από angello »

Αν τον πάταγες θα πήγαινες μέσα !!!!!!!! :biritses
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Φίλε αν τον πάταγα δε θα το καταλάβαινε κανείς. Θα ψάχναν να τον βρούνε μέρες!!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από MacPap »

Και μετά μου λένε εμένα γιατί τους κλείνω τον δρόμο με αποτέλεσμα να μην έχουν χώρο να περάσουν εξ' αρχής και άρα να μη δοκιμάζουν καν.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από Tassos »

Οι οδηγοί των παπιών έχουν μια παράξενη προσέγγιση για τη θέση τους στον κόσμο: θεωρούν ότι πρέπει να τους προσέχουν τόσο οι οδηγοί των άλλων οχημάτων όσων και οι πεζοί. Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποια στιγμή κάποιοι πλήρωναν με χρήμα τις μαγκιές τους - αγωγή για ατύχημα που προκάλεσαν.

Τάσος
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από grigoris »

Μην σου τύχει να τον βάλεις απο κάτω γτ μετά άντε να αποδείξεις ότι δεν εισαι ελέφαντας.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Αριστερή στροφή σε φανάρι

Δημοσίευση από Tassos »

Νομίζω σε αυτό στηρίζονται - οτι θα τους προσέξεις για να μην μπλέξεις. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν υπάρχει νομολογία σε βάρος τους για πρόκληση δυστυχήματος από δικιά τους αμέλεια.

Τάσπς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”