ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡΑ!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡΑ!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το Fifth Gear είπε να κάνει κάτι το οποίο πραγματικά δεν το έχουμε ξαναδεί σε τηλεοπτική εκπομπή.

Πήραν έναν παλιό Ford Focus και αφού το έκαναν να πιάσει τα 192 χλμ/ώρα το έριξαν πάνω σε ένα τοίχο. Γιατί; Απλά γιατί μπορούν και γιατί ήθελαν να μας δείξουν τι γίνεται όταν ένα καθημερινό αυτοκίνητο τρακάρει κινούμενο με τέτοια ταχύτητα.
Απλά δεν θα ήθελα να βρίσκομαι στην θέση των ανδρίκελων.
Προσοχή παιδιά, η ταχύτητα σκοτώνει, απλά βλέποντας τέτοια video το συνειδητοποιείς.



W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αν και είπε μια πατάτα ο τύπος.
Το να χτυπήσει το αυτοκίνητο με 120 μίλια την ώρα στο τσιμέντο, αντιστοιχεί με μετωπική 2 αυτοκινήτων που πάνε με 120 μίλια την ώρα το καθένα. Εννοούσε με 60 μίλια την ώρα το καθένα.. (96.5 χιλιόμετρα την ώρα) Καθόλου απίθανο σενάριο πιστέυω αν και στο βίντεο συνεχώς το αποκαλεί extreme test..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από MacPap »

Εμείς εδώ τα ξέρουμε αυτά ρε και οι τοίχοι μας κάνουν στο πλάι... Εξάλλου έχουμε ειδικά φρένα και αυτοκίνητα που σταματούν πριν γίνει το κακό. ΟΙ δε οδηγοί μας είναι οι καλλίτεροι στον κόσμο όχι σαν αυτούς τους βλάκες τους Ευρωπαίους...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από erling »

Σίγουρα η μετωπική με 120mph σε τοίχο δεν είναι το ίδιο με μετωπική δύο οχημάτων με 60mph το καθένα.
Το αποτέλεσμα της σύγκρουσης περισσότερο θα πλησιάζει στο 120mph το καθένα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από MacPap »

Ενεργειακα πάντως ετσι είναι 60+60 =120.

Υπο την προϋπόθεση ότι τα οχηματα έχουν την ιδια μάζα.

Θυμίσου τα μαθήματα ενέργειας στις κρούσεις και ορμές απο το λύκειο. Αλλά μηγ το κάνουμε μάθημα φυσικής τώρα... :astrakia
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κι όμως έχει μερικό δίκιο ο erling γιατι σε σύγκρουση 2 αυτοκινήτων η κρούση είναι ελαστική ενώ στο μπετό είναι ανελαστική εως πλήρως ανελαστική (ονομάζεται επίσης πλαστική).
Αλλα απο το 60 → ← 60=120 και το 120 → ← 120=120 πάλι η πρώτη περίπτωση είναι πιο κοντά γιατι οι μετά την κρούση ταχύτητες είναι ελάχιστες (εκτός και τρακάρει hummer με smart)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από erling »

Δεν είπα αυτό. Είπα πως το αποτέλεσμα της σύγκρουσης οχήματος με 60mph σε σταθερό τοίχο πλησιάζει πιο κοντά στην μετωπική δύο οχημάτων με 120mph παρά στην μετωπική δύο οχημάτων με 60mph.
Το όλο θέμα είναι στην δυνατότητα απορρόφησης της ενέργειας που έχουν τα οχήματα αλλά δεν έχει ο τοίχος :(
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από MacPap »

Τη βλέπω εγώ τη δουλειά μάθημα φυσικής θα το κάνουμε αυτό... :D

-> ultimo_ και στις δύο περιπτώσεις η κρούση είναι ανελαστική (πλαστική) διότι η κινητική ενέργεια μηδενίζεται. Αυτά όλα βέβαια όπως προανέφερα αν η μάζα των οχημάτων είναι ίδια και η κρούση κεντρική.

-> erling Αυτό είναι μάλλον λάθος διότι στην περίπτωση των οχημάτων έχεις μεν ελαστικότητα αλλά την διπλή ταχύτητα. Εν΄λω στην περίπτωση του τοίχου έχεις μεν την μισή ανελαστικότητα. Που οφείλεται στον τοίχο ενώ το ένα αυτοκίνητο έχει την ελαστικότητα που έχει και στην σύγκρουση 2 οχημάτων. Η σύγκρουση λοιπόν με 120 σε τοίχο είναι πιο κοντά στο 2 οχήματα με 60 παρά στο 2 οχημάτα με 120.

Ελαστική και ανελαστική Κρούση
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από erling »

Έχετε δίκιο στο ότι η ενέργεια που θα απελευθερωθεί με την σύγκρουση των δύο οχημάτων που τρέχουν αντίθετα με 60mph είναι διπλάσια από αυτή που θα ελευθερωθεί στη σύγκρουση εντός οχήματος με 60mph σε σταθερό τοίχο. Άρα κάθε όχημα θα καταναλώσει (παραμορφωθεί) την ίδια ενέργεια, δηλαδή την μισή, δηλαδή όση θα καταναλώσει το όχημα που έπεσε με 60mph σε τοίχο.

Δεν έχω χρόνο για να το αντικρούσω επιστημονικά. Ίσως αν έλεγα πως η παραμόρφωση που θα πάθει το όχημα στον τοίχο θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που θα πάθουν τα οχήματα στην μετωπική να ήταν ποιο σωστή τοποθέτηση.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΤΟ FIFTH GEAR TΡΑΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΕ ΤΟΙΧΟ ΜΕ 192 ΧΛΜ/ΩΡ

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως η αρχή της διατήρησης της ορμής άλλα λέει :lol: :lol: :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”