Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:Εγώ πέφτω μέσα, γιατι έχω καλή ανάρτηση. Ο λόγος που έκανα την ερώτηση, είναι γιατι έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα που παίρνουν το αμάξι που γουστάρουν, αλλα στη πορεία σκέφτονται οτι δεν το γουστάρουν όπως το πήραν, και αρχίζουν τις μετατροπές. Πχ παίρνει ο άλλος το σάξο το vts αλλα θεωρεί οτι ο κατασκευαστής δεν έβαλε καλή ανάρτηση, και βάζει αυτός δικιά του, άλλη. Με αποτέλεσμα να γίνει και λιγότερο άνετο, και λιγότερο γρήγορο.

ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ πόσες φορές μου έχουν κοπεί τα πόδια επειδή κάποιος απο απέναντι, μπαίνει στο ρεύμα μου στα 10 μέτρα μπροστά μου, για να αποφύγει λακούβα-καπάκι-οτιδήποτε.
Ό,τι ανάρτηση και να έχεις, αν μπορείς να αποφύγεις μια λακκούβα, απόφυγέ την. Λακκούβα σημαίνει μεγαλύτερη φθορά της ανάρτησης, των ελαστικών και του οχήματος γενικότερα (φθορά στα μεταλλικά τμήματα, συναρμογές που αρχίζουν να τρίζουν κτλ).

Πριν κάτι μήνες, κινούμαι στην Κορίνθου - Πατρών. Σε όριο 60 (έργα) πηγαίνω με 70 λόγω φορτηγού. Ξαφνικά, βλέπω μπροστά μου τεράστια λακκούβα με πλάτος όσο το μισό αυτοκίνητο, πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπήρχε περίπτωση να μην πέσω μέσα, εκτός και αν πάταγα τους πλαστικούς κώνους και έβγαινα στο αντίθετο. Προφανώς είχε ανοίξει λόγω βροχής και βάρους. Κάνω όσο πιο αριστερά μπορούσα (εκεί είχε τον περισσότερο χώρο), τσιμπάω φρένο και πέφτω μέσα με 50. Αποτέλεσμα: τρέμουλο στο τιμόνι στις υψηλές ταχύτητες. Θεωρώντας ότι απλά χρειάζεται μια ζυγοστάθμιση το αφήνω, κάνω το ταξίδι (στο σκοτάδι δε φαινόταν ζημιά) για Πρέβεζα και το πρωί βλέπω καρούμπαλο στο λάστιχο. Ευτυχώς τα λάστιχα ήταν παλιά, σκόπευα να τα αλλάξω, οπότε δε με πείραζε. Πηγαίνω για αλλαγή ελαστικών, τα κατεβάζουμε και βλέπουμε τις 2 ζάντες στραβωμένες από το χτύπημα. Ίσιωμα και αυτές + ελαστικά και καθαρίσαμε. Να σημειώσω ότι φορούσα ένα από τα πιο σκληρά λάστιχα της αγοράς, τα Bridgestone Turanza που, αν και δεν προσφέρουν το βέλτιστο κράτημα, τα προτιμώ ακριβώς για την αντοχή τους στις λακκούβες. Αν το αυτοκίνητο φορούσε κάτι μαλακό (πχ Conti Premium) οι ζάντες θα είχαν σπάσει τελείως (500€ ζημιά) και τα λάστιχα θα είχαν σκιστεί στη λακκούβα, δηλαδή το ταξίδι μου θα τελείωνε επιτόπου και δεν ξέρω και αν θα γλύτωνα το ατύχημα.

Ευχαριστώ.


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

pipinos1976 έγραψε:Σε όριο 60 (έργα) πηγαίνω με 70 λόγω φορτηγού.
Τι εννοείς? Σε κυνηγούσε κάποιο φορτηγό και έπρεπε να τρέχεις?
Μπορεί να μην ήταν 60 λόγω έργων, αλλα 60 λόγω λακούβας.
Ίσως αν πήγαινες με 60, να έπεφτες στη λακούβα με 40, και να μην πάθαινες τις ζημιές που έπαθες.

Όπως και να έχει, εγώ στο αντίθετο ρεύμα, μπροστά σε λεωφορείο ή άλλο βαρύ όχημα, δεν πρόκειται να μπώ, ακόμα και αν δεθούνε οι ζάντες κόμπο.

Και δεν μιλάω για τεράστιες λακούβες που βρίσκεις στην εθνική όταν πας με 70. Μιλάω για τους υπερβολικούς που ακόμα και καπάκι της ύδρευσης αν δούνε, κάνουν ολόκληρες μανούβρες και για να σώσουνε την ανάρτηση κοντεύουν να πατήσουν κανα πεζό, κανα παπάκι, ή να μπουν απο κάτω απο κανα λεωφορείο.
Και γενικά μου τη σπάει το θέαμα να έχεις 400 άλογα και 22 εξατμίσεις, και να πηγαίνεις με 5 "για να μην το χαλάσεις" και να έρχεται ο UltiΜo_ με τα 62 του άλογα και να σε προσπερνάει. Τελικά ποιος είναι πιο "γρήγορος" μέσα στη πόλη?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:
athanatos έγραψε:http://fixmygreece.com/index.php
Πώς λειτουργεί ο ιστοχώρος;
Καταρχάς.. λειτουργεί? Γιατι γράφει:
Σύνολο ανοικτών προβλημάτων:75
Επιλυμένα προβλήματα του μήνα:0
Επιλυμένα προβλήματα:0
Προβλ. σε διαδικασία επίλυσης:0
Όλα τα καταγεγραμμένα προβλήματα: 75
Λειτουργεί στον βαθμό που είναι αναρτημένο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:Τι εννοείς? Σε κυνηγούσε κάποιο φορτηγό και έπρεπε να τρέχεις?
Εννοώ ότι πήγαινα αργά. Αν δεν ήταν το φορτηγό θα πηγαίνα με 90-100 στο ίδιο σημείο.
UltiMo_ έγραψε:Μπορεί να μην ήταν 60 λόγω έργων, αλλα 60 λόγω λακούβας.
Ίσως αν πήγαινες με 60, να έπεφτες στη λακούβα με 40, και να μην πάθαινες τις ζημιές που έπαθες.
Ήταν 60 λόγω έργων. Αυτό γράφει η σήμανση στην Ε.Ο. Κορίνθου - Πατρών. Μάλλον έχεις καιρό να περάσεις, αλλά από Ζευγολατιό μέχρι και Πάτρα γίνονται έργα που εν πολλοίς έχουν σταματήσει. Ο δρόμος είναι μία στενή λωρίδα ανά κατεύθυνση που ορίζεται από κώνους ή / και κορίνες. Δες τα σχετικά βίντεο που έχω ανεβάσει στο youtube για να καταλάβεις σε τι κατάσταση βρίσκεται ο δρόμος σήμερα.

Για να γλυτώσω τη ζημιά θα έπρεπε να κόψω τόσο ώστε να περάσω τη λακκούβα με 1η, πράγμα αδύνατο και λίαν επικίνδυνο όταν από πίσω ακολουθεί κομβόι με ΙΧ και φορτηγά. Τη λακκούβα την έκλεισαν από τότε, αλλά ούτε να σκεφθώ δεν μπορώ πόσοι την πλήρωσαν στο συγκεκριμένο σημείο.
UltiMo_ έγραψε:Όπως και να έχει, εγώ στο αντίθετο ρεύμα, μπροστά σε λεωφορείο ή άλλο βαρύ όχημα, δεν πρόκειται να μπώ, ακόμα και αν δεθούνε οι ζάντες κόμπο.
Αν προλαβαίνεις το κάνεις. Αν δεν προλαβαίνεις πέφτεις μέσα. Αν μπορείς κόβεις, αν όχι την πληρώνεις. Κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό και δεν μπορείς να γνωρίζεις, ούτε να δώσεις μία και μόνη συμβουλή που να ισχύει παντού και πάντα. Γι' αυτό γράφω ότι αν μπορείς να αποφύγεις την αποφεύγεις.
UltiMo_ έγραψε:Και δεν μιλάω για τεράστιες λακούβες που βρίσκεις στην εθνική όταν πας με 70. Μιλάω για τους υπερβολικούς που ακόμα και καπάκι της ύδρευσης αν δούνε, κάνουν ολόκληρες μανούβρες και για να σώσουνε την ανάρτηση κοντεύουν να πατήσουν κανα πεζό, κανα παπάκι, ή να μπουν απο κάτω απο κανα λεωφορείο.
Σε όλα χρειάζεται και μέτρο. Όταν δεις μεγάλη λακκούβα αντιδράς αναλόγως. Όταν δεις ένα καπάκι με μικρή υψομετρική διαφορά προτιμάς να ταλαιπωρήσεις ανάρτηση, αμάξωμα, επιβάτες, παρά να κινδυνεύσεις κάνοντας παράλογους ελιγμούς.
UltiMo_ έγραψε:Και γενικά μου τη σπάει το θέαμα να έχεις 400 άλογα και 22 εξατμίσεις, και να πηγαίνεις με 5 "για να μην το χαλάσεις" και να έρχεται ο UltiΜo_ με τα 62 του άλογα και να σε προσπερνάει. Τελικά ποιος είναι πιο "γρήγορος" μέσα στη πόλη?
Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία. Η Opel έδινε 3 αναρτήσεις όταν πήρα το δικό μου. Την απλή, την sport που το χαμηλώνε 2 cm και έβαζε πιο σκληρά αμορτισέρ και μία ακόμα πιο sport (sachs ήταν, αλλά την πουλούσαν με όνομα irmscher) με 3,5 cm χαμήλωμα και ακόμα πιο σκληρά ελατήρια και αμορτισέρ. Όταν πέρασε ο καιρός, άλλαξα την απλή με την sport. Από τότε το αυτοκίνητο κρατάει μεν καλύτερα, κοπανάει όμως περισσότερο. Έτσι, ενώ υπάρχουν διαδρομές με καλό δρόμο που πηγαίνω άνετα με μεγαλύτερες ταχύτητες, σε πολλές περιπτώσεις που ο δρόμος δεν είναι ποιοτικός το αυτοκίνητο κοπανάει και, ακόμα και πρόβλημα στο κράτημα να μην υπάρχει, σε αναγκάζει να πηγαίνεις πιο αργά.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με τα οχήματα που αναφέρεις που, προφανώς, έχουν πολύ σκληρότερες αναρτήσεις και πολύ μεγαλύτερο χαμήλωμα από ένα οικογενειακό Opel. Λόγω υπερβολικά σκληρής ανάρτησης πηγαίνουν αργά και πιέζουν μόνο στα σημεία που μπορούν ή μόνο όταν θέλουν. Αν και είναι εκνευριστικό καμιά φορά πρέπει να κάνεις υπομονή. Δεν είναι όλα τα οχήματα ίδια, όπως ίδιοι δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι / οδηγοί.

Η διαφορά μας με άλλα fora (βλ. 4tforum), και εδώ και στο bloka, είναι πως δείχνουμε κατανόηση στον συνάνθρωπο / συν-οδηγό και δεν προσπαθούμε να καταναγκάσουμε ούτε θέλουμε να εξαφανιστούν τα υπόλοιπα αυτοκίνητα για να πηγαίνουμε μόνοι μας με 1.000 στο δρόμο.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

pipinos1976 έγραψε:Αν προλαβαίνεις το κάνεις. Αν δεν προλαβαίνεις πέφτεις μέσα. Αν μπορείς κόβεις, αν όχι την πληρώνεις. Κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό και δεν μπορείς να γνωρίζεις, ούτε να δώσεις μία και μόνη συμβουλή που να ισχύει παντού και πάντα.
Φυσικά μπορώ να δώσω ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ συμβουλή. Είτε προλαβαίνεις, είτε δε προλαβαίνεις, είτε κόψεις, είτε δε κόψεις, είτε πληρώσεις, είτε δε πληρώσεις, είναι δικό σου το πρόβλημα. Κόψε το λαιμό σου αλλα μπροστά στις ρόδες λεωφορείου μην μπαίνεις, γιατι αν μια στο εκατομμύριο κάνεις λάθος υπολογισμό, ή σου σβήσει το αμάξι στο αντίθετο, ή σου κοπεί το ακρόμπαρο, ή οτιδήποτε που δε με ενδιαφέρει, το λεωφορείο δεν θα προλάβει με τίποτα να σταματήσει σε 10 μέτρα. Γιαυτό μην το ρισκάρεις, και μη ρισκάρεις και ζωές και λαμαρίνες αλλων, κάνοντας ελιγμούς για να προστατέψεις την "σπορ" ανάρτησή σου.
Και μην μου πεις οτι δε θα σου σβήσει το αμάξι, δε θα σου κοπεί το ημιαξόνιο και δεν θα κάνεις λάθος υπολογισμό, γιατι σε πληροφορώ πως στο δρόμο δεν εμπιστεύομαι κανέναν.
pipinos1976 έγραψε:Αυτό ακριβώς συμβαίνει με τα οχήματα που αναφέρεις.
φυσικά και συμβαίνει αυτό. Απλά ήθελα να τονίσω το πόσο τραγελαφικό είναι να έχεις "σπορ" αμάξι με "σπορ" ανάρτηση, και να σε προσπερνάει το χιλιαράκι. Να βράσω και τα σπορ σας και απόλα σας. Για ποιο λόγο να μετατρέψεις το αυτοκίνητό σου κάνοντάς το -στην ουσία- πιο αργό? Άλλο να το πας στη πίστα και άλλο σε μια χώρα με λακούβες σε κάθε 3 μέτρα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:Φυσικά μπορώ να δώσω ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ συμβουλή. Είτε προλαβαίνεις, είτε δε προλαβαίνεις, είτε κόψεις, είτε δε κόψεις, είτε πληρώσεις, είτε δε πληρώσεις, είναι δικό σου το πρόβλημα. Κόψε το λαιμό σου αλλα μπροστά στις ρόδες λεωφορείου μην μπαίνεις, γιατι αν μια στο εκατομμύριο κάνεις λάθος υπολογισμό, ή σου σβήσει το αμάξι στο αντίθετο, ή σου κοπεί το ακρόμπαρο, ή οτιδήποτε που δε με ενδιαφέρει, το λεωφορείο δεν θα προλάβει με τίποτα να σταματήσει σε 10 μέτρα. Γιαυτό μην το ρισκάρεις, και μη ρισκάρεις και ζωές και λαμαρίνες αλλων, κάνοντας ελιγμούς για να προστατέψεις την "σπορ" ανάρτησή σου.
Και μην μου πεις οτι δε θα σου σβήσει το αμάξι, δε θα σου κοπεί το ημιαξόνιο και δεν θα κάνεις λάθος υπολογισμό, γιατι σε πληροφορώ πως στο δρόμο δεν εμπιστεύομαι κανέναν.
Μπορώ να σου δώσω πολλές απαντήσεις στο ίδιο ύφος, αλλά αυτό δεν είναι λύση στο πρόβλημα. Θα σου δείξω μόνο τη λογική αντίφαση που έχεις στα γραφόμενά σου. Ενώ λες "είναι δικό σου πρόβλημα", αμέσως πιο κάτω υποδεικνύεις τον τρόπο ενεργείας του άλλου οδηγού.

Καταλαβαίνω το άγχος σου για την περιουσία σου, αλλά πρέπει να καταλάβεις κι εσύ το άγχος για την περιουσία του άλλου οδηγού. Μία μέση λύση και αμοιβαία κατανόηση αυξάνουν τις πιθανότητες καλύτερης συμβίωσης μεταξύ των οδηγών.
UltiMo_ έγραψε:φυσικά και συμβαίνει αυτό. Απλά ήθελα να τονίσω το πόσο τραγελαφικό είναι να έχεις "σπορ" αμάξι με "σπορ" ανάρτηση, και να σε προσπερνάει το χιλιαράκι. Να βράσω και τα σπορ σας και απόλα σας.
Σκέψου ότι στις ίδιες συνθήκες ένα SUV μπορεί να πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα από εσένα και ένα Land Cruiser μπορεί να σε περάσει από πάνω. Αντιστοίχως, όταν οδηγείς το λεωφορείο, ένα οδηγός ενός Smart μπορεί να πάει με τριπλάσια Μ.Ω.Τ. οπότε, με ακριβώς την ίδια λογική, τον ενοχλείς στο δρόμο.

Η αρμονική συμβίωση είναι αυτό που πραγματικά πρέπει να επιζητούμε. Ένας αγοραστής Ferrari πηγαίνει στην πόλη πιο αργά από εμένα, αλλά χρησιμοποιεί τη διαδρομή για να βγει στην Ε.Ο. ή και στην πίστα. Θα κάνω υπομονή, όπως θέλω να κάνει υπομονή και ο οδηγός της Ferrari όταν προσπερνάω στην Ε.Ο. γιατί το Astra δεν κινείται όσο γρήγορα κινείται το δικό του όχημα.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ωραία τότε να διαλύσουμε κάθε λογική (εκτός απο τους νόμους και τους κανόνες). Αν κάποιος σου πεταχτεί με κόκκινο γιατι θέλει να κάνει οικονομία στα τακάκια του και λυπάται να φρενάρει, θα σου πω και εγώ να "καταλάβεις κι εσύ το άγχος για την περιουσία του άλλου οδηγού". Και άλλοι δεν ανάβουν φλας για να μην καεί η λάμπα.

Στη δικιά μου περίπτωση δεν λυπάμαι την περιουσία αλλα τις ζωές των όρθιων επιβατών, και δεν με νοιάζει καθόλου πόσο ζημιά θα σου κάνει μια λακούβα. Αλλα σίγουρα είναι αμελητέα μπροστά στο σπασμένο πόδι ή χέρι ή κεφάλι, ενος επιβάτη που θα πέσει λόγω απότομου φρεναρίσματος, γιατι το βλαμμένο με το φίατ μπήκε στο ρεύμα μου χωρίς να υπολογίζει πόσο επικίνδυνο είναι αυτό που έκανε
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από erling »

Πάντως τώρα θυμήθηκα τι έπαθα όταν από το οικογενειακό αυτοκίνητο (Citroen BX) οδήγησα το δικό μου.
Με το ΒΧ δεν σκεφτόμουνα να κόψω ή να αποφύγω λακκούβα. Όπως ήμουνα πέρναγα από επάνω.
Με το ΖΧ όμως τα είδα όλα μέχρι να συνηθίσω να αποφεύγω τις λακκούβες (όταν μπορώ)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:Ωραία τότε να διαλύσουμε κάθε λογική (εκτός απο τους νόμους και τους κανόνες). Αν κάποιος σου πεταχτεί με κόκκινο γιατι θέλει να κάνει οικονομία στα τακάκια του και λυπάται να φρενάρει, θα σου πω και εγώ να "καταλάβεις κι εσύ το άγχος για την περιουσία του άλλου οδηγού". Και άλλοι δεν ανάβουν φλας για να μην καεί η λάμπα.
Αυτό που περιγράφεις είναι ακραίο παράδειγμα και εκτός λογικής. Ο λόγος είναι απλός. Τα τακάκια είναι υλικό φτιαγμένο να φθείρεται. Ένα φρενάρισμα πάνω-κάτω δεν μεταβάλλει τη διάρκεια ζωής του υλικού. Η ανάρτηση είναι υλικό που φθείρεται επίσης, αλλά η λακκούβα δεν τη φθείρει φυσιολογικά, ούτε της ασκεί πιέσεις και δυνάμεις εντός του προβλεπόμενου (ελπίζω να αναφερόμαστε και οι δύο σε σοβαρές λακκούβες και όχι καπάκι με βάθος 2-3 cm).
UltiMo_ έγραψε:Στη δικιά μου περίπτωση δεν λυπάμαι την περιουσία αλλα τις ζωές των όρθιων επιβατών, και δεν με νοιάζει καθόλου πόσο ζημιά θα σου κάνει μια λακούβα. Αλλα σίγουρα είναι αμελητέα μπροστά στο σπασμένο πόδι ή χέρι ή κεφάλι, ενος επιβάτη που θα πέσει λόγω απότομου φρεναρίσματος, γιατι το βλαμμένο με το φίατ μπήκε στο ρεύμα μου χωρίς να υπολογίζει πόσο επικίνδυνο είναι αυτό που έκανε
Επειδή η ζωή είναι, λοιπόν, πολύτιμη, γι' αυτό έχουμε λογική και κρίνουμε. Αν μπορείς να αποφύγεις τη λακκούβα, θα το κάνεις. Αν δεν μπορείς, απλά κόβεις όσο μπορείς και πέφτεις μέσα. Το παράδειγμα του erling με το αυτοκίνητο είναι χαρακτηριστικό του πόσο διαφορετικά αντιμετωπίζει το ίδιο άτομο τον ίδιο δρόμο με διαφορετικά αυτοκίνητα. Θα συνεχίσω με παρόμοιο παράδειγμα όταν ήμουν οδηγός στους Ο.Α. Μετά το Santa Fe το Astra, με την μαλακή τότε ανάρτηση, μου φαινόταν cart και πρόσεχα 10 φορές περισσότερο τις ανωμαλίες του δρόμου.

Καλό είναι να σκεφτόμαστε και τον υπόλοιπο κόσμο όταν οδηγούμε. Πρώτιστη προτεραιότητα (το γράφω εδώ και χρόνια) είναι να μη ενοχλούμε τους συνανθρώπους μας. Αν το έχουμε αυτό στο μυαλό μας, δεν υπάρχει πρόβλημα πουθενά.

Ευχαριστώ.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από enias »

Το να σπάσουμε και καμιά ζάντα απο το να κάνουμε καμιά μετωπική, μάλλον θα πρέπει να προτιμάται! :D
Γεγονός πάντως, οτι σε κανένα δρόμο στην Ελλάδα δεν μπορείς να έχει εμπιστοσύνη ώστε να τρέχεις ή να έχεις ακριβό αμάξι με ακριβά υλικά (αναρτήσεις, ζάντες κτλ). Είναι μια θυσία που πρέπει να κάνουμε σε αυτή τη χώρα. Και το δικό μου αμάξι τρέμει σε ταχύτητες άνω των 100, του έκανα ζυγοστάθμιση για να ανακαλύψω τελικά οτι απο τα πολλά χρόνια οι ζάντες έχουν στραβώσει. Το παράτησα έτσι, γιατί νομίζω οτι δεν αξίζει τον κόπο να χαλάω τα λεφτά μου και να μην έχω και τόσο άγχος να πέσω σε λακούβα αφού πλέον (τα τελευταία 2 χρόνια) οι λακκούβες βρίσκονται κυριολεκτικά ΠΑΝΤΟΥ.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”