Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Όταν βρίσκετε στο δρόμο σας λακούβες τι κάνετε? Πέφτετε μέσα? Κόβετε ταχύτητα και πέφτετε μέσα, ή κάνετε ελιγμό για να την αποφύγετε?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από erling »

Τα έχω κάνει όλα αυτά που λες.
Ανάλογα με τον χρόνο αντίδρασης και την πυκνότητα της κυκλοφορίας.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από MacPap »

Ακριβώς εξαρτάται δεν υπάρχει πανάκια....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ελιγμός αποφυγής λακούβας

Δημοσίευση από enias »

Κάνω μικρό ελιγμό εφόσον δεν έρχεται κανείς απο το πλάι. Το πρόβλημα που έχω σκεφτεί πολλές φορές είναι οτι αν έρθει απο δεξιά δεν προλαβαίνω να δω τον καθρέπτη γιατί πρέπει να γυρίσω το κεφάλι δεξιά ενω τον αριστερό τον βλέπω με μια ματιά.

Θα μου πείτε, "κακό του κεφαλιού του αν έρθει απο δεξιά". Ε... και εγώ δεν κάνω μεγάλη μανούβρα (μετατοπίζομαι όσο λιγότερο μπορώ) ελπίζοντας οτι εκείνη τη στιγμή, δεν θα κάνει την βλακεία.

Επίσης μετατοπίζομαι στα όρια της λωρίδας μου, αλλα κι αυτό είναι επικίνδυνο για τα μηχανάκια που σφωνόνται ανάμεσα στις λωρίδες. Κανα δυο φορές παρα τρίχα την έχουν γλυτώσει απο το να τους πετάξω κάτω.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως μιλάμε ο καθένας έχοντας στο μυαλό μας άλλου είδους λακκούβες και καταστάσεις... Δεν νομίζω πως μπορέι κανείς να τα βάλει όλα σε ένα καλούπι.

Είναι σαν να λέμε πηγαίνω με 120 στην Εθνική και ξαφνικά βλέπω εν μικρό χαρτόκουτο στον δρόμο τι κάνω? Φρενάρω? το αποφεύγω? ή το αγνοώ και πέφτω πάνω του?

Ετσι και η λακκούβα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από athanatos »

Να υποθέσω ότι ο ultimo εννοεί για ταχύτητες 30 - 50 μέσα σε πόλη.
Συνήθως δεν κάνω ελιγμό, εκτός αν είμαι μόνος μου στο δρόμο.
Επίσης, υπάρχουν περιπτώσεις, που ξέρω κάποιες λακκούβες και παίρνω θέση από πριν στη λωρίδα για να την αποφύγω.
Άλλωστε είναι τόσες πολλές, :evil: που θα πρέπει να κάνουμε συνέχεια ζικ-ζακ στο δρόμο.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από athanatos »

Εδώ μπορείτε να τις "καταγγείλετε".

http://fixmygreece.com/index.php
Πώς λειτουργεί ο ιστοχώρος;

Ο χρήστης επιλέγει από το μενού το "Κατάγραψέ το" και μεταβαίνει στη σχετική σελίδα. Δίνοντας Οδό και Πόλη ή Τ.Κ., βλέπει στον χάρτη το ακριβές σημείο του προβλήματος, ενώ μπορεί να διορθώσει την θέση του, μετακινόντας με το ποντίκι το κόκκινο σημάδι πάνω στο χάρτη.
Στη συνέχεια επιλέγει από τη λίστα το είδος του προβλήματος, προσθέτει σχόλια αν το επιθυμεί και αποθηκεύει.
Προαιρετικό αλλά εντόνως προτεινόμενο, είναι το να ανεβάσει φωτογραφία του προβλήματος και να μας επισημάνει πόσο επείγουσα είναι η αποκατάσταση του προβλήματος, πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι ή/και πόσο δυσάρεστο είναι να το βλέπεις καθημερινά, (επίσης επιλέγοντας από λίστα).

Ο δήμος μπορεί να δει εύκολα τα προβλήματα που τον αφορούν, από την επιλογή στην αρχική σελίδα Λίστες-Εύρεση
Ωστόσο, μπορεί να συγκρίνει την αποτελεσματικότητά του στην επίλυση προβλημάτων, με άλλους Δήμους, από την επιλογή Στατιστικά επίσης στην αρχική σελίδα. Τέλος, επικοινωνεί με την fixMyGreece για να θέσει νέο status σε ένα πρόβλημα όπως, "Εκκρεμεί" ή "Λύθηκε" κατά περίπτωση.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από enias »

athanatos έγραψε:Να υποθέσω ότι ο ultimo εννοεί για ταχύτητες 30 - 50 μέσα σε πόλη.
Κι εγώ για την πόλη έλεγα με τέτοιες ταχύτητες
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ πέφτω μέσα, γιατι έχω καλή ανάρτηση. Ο λόγος που έκανα την ερώτηση, είναι γιατι έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα που παίρνουν το αμάξι που γουστάρουν, αλλα στη πορεία σκέφτονται οτι δεν το γουστάρουν όπως το πήραν, και αρχίζουν τις μετατροπές. Πχ παίρνει ο άλλος το σάξο το vts αλλα θεωρεί οτι ο κατασκευαστής δεν έβαλε καλή ανάρτηση, και βάζει αυτός δικιά του, άλλη. Με αποτέλεσμα να γίνει και λιγότερο άνετο, και λιγότερο γρήγορο.

ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ πόσες φορές μου έχουν κοπεί τα πόδια επειδή κάποιος απο απέναντι, μπαίνει στο ρεύμα μου στα 10 μέτρα μπροστά μου, για να αποφύγει λακούβα-καπάκι-οτιδήποτε.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ελιγμός αποφυγής λακκούβας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

athanatos έγραψε:http://fixmygreece.com/index.php
Πώς λειτουργεί ο ιστοχώρος;
Καταρχάς.. λειτουργεί? Γιατι γράφει:

Σύνολο ανοικτών προβλημάτων:75
Επιλυμένα προβλήματα του μήνα:0
Επιλυμένα προβλήματα:0
Προβλ. σε διαδικασία επίλυσης:0

Όλα τα καταγεγραμμένα προβλήματα: 75
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”