Τα μυστικά της προσπέρασης

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Αν όμως είσαι αριστερή λωρίδα, πας δεξιά και ξαναμπείς αριστερή, τότε αυτό είναι προσπέραση καί απαγορεύεται :)
Εδώ είναι το πρόβλημα. Μετά απο ποια απόσταση (ή χρόνο;) θεωρείται οτι προσπερνάς; Στις μεσογειακές χώρες (το έχει και η Ιταλία αυτό) έχουμε ένα ταλέντο στη νομική (αυτό είναι καλό) να βρίσκουμε τρύπες στους νόμους και κατόπιν να τους δίνουμε την ερμηνεία κατα το δοκούν (αυτό είναι κακό).


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από MacPap »

erling sorry :oops:

Φοβάμαι πως υπάρχει πρόβλημα! Όντως ο κώδικας στο άρθρο 17 λέει πως:

8. α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς).
...
γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α ́ της παρούσας παραγράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προσπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης στ ́ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη.

Δηλαδή ακόμα και σε αυτοκινητόδρομους (...μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών...) επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς)!!! Και αφού επιτρέπεται σε στοίχους τότε το να κινούμαι γρηγορότερα στην δεξιά λωρίδα από αυτόν στην αριστερή δεν αποτελεί προσπέρασμα? Αν δηλαδή ένας ηλίθιος έχει καταλάβει την μεσαία και δεν κάνει δεξιά ώς οφείλει και εγώ κινούμαι στην δεξιά μπορώ να τον περάσω αφού δεν αλλάζω λωρίδα? :astrakia
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Δηλαδή ακόμα και σε αυτοκινητόδρομους (...μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών...) επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς)!!! Και αφού επιτρέπεται σε στοίχους τότε το να κινούμαι γρηγορότερα στην δεξιά λωρίδα από αυτόν στην αριστερή δεν αποτελεί προσπέρασμα? Αν δηλαδή ένας ηλίθιος έχει καταλάβει την μεσαία και δεν κάνει δεξιά ώς οφείλει και εγώ κινούμαι στην δεξιά μπορώ να τον περάσω αφού δεν αλλάζω λωρίδα? :astrakia
Προφανώς ναι. Και είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στους Ελληνικούς αυτοκινητοδρόμους καθημερινά.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από erling »

Ναι μπορείς να τον "προσπεράσεις", αρκεί να έχεις την δυνατότητα και την ετοιμότητα να προβλέψεις την κινησή του.
Το slalom σε κάθε περίπτωση είναι παράβαση.
Βραδυπορούντα οχήματα δεν είναι κατ'ανάγκη όσα που πάνε πιο αργά από εμάς...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από MacPap »

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Η μάλλον ακόμα και σε αυτό τυχεροί είμαστε γιατί για χειρότερα είμαστε...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από erling »

Γιατί το λές αυτό Κώστα. Νομίζω πως παντού το ίδιο ισχύει. Κάνω λάθος?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν νομίζω αλλά έστειλα ένα mail στην ADAC να μάθουμε...

Φίλε κοίτα να δείς αν είναι έτσι τότε να μη ενοχλούμαστε από όλους αυτούς τους κάγκουρες που προσπερνούν στην δεξιά λωρίδα με χίλια όταν οι αριστερές είναι αργές διότι οι άνθρωποι απλω ς ΔΕΝ είναι κάγκουρες και να τους ζητήσουμε και συγνώμη....

Αυτό αφού το ψάξω και αφού βεβαιωθώ πως είναι έτσι θα το φτάσω όσο πάει είναι τρέλα αυτό που γράφει ο κώδικας.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από MacPap »

Γερμανία και πάλι Γερμανία και ας λέει ο athanatos ότι θέλει.... :lol:

Aπάντησε η ADAC.

Λοιπόν τι ισχύει εκεί..,

Κίνηση σε στοίχους νοείται όταν η κίνηση είναι σε κατοικημένες περιοχές (ασχέτως λωρίδων). Λίγο πολύ ισχύει ότι και σε εμάς.

Στους αυτοκινητόδρομους όμως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η προσπέραση από δεξιά παντελώς! Δηλαδή αυτό που συζητάμε εδώ δεν ισχύει. Δεν νοείται κίνηση σε στοίχους στους αυτοκινητόδρομους. Δηλαδή ακόμα και αν παραμένεις στην λωρίδα σου εφόσον προλαβαίνεις ένα όχημα και το ξεπερνάς είναι προσπέρασμα.

Σε αυτό τον κανόνα υπάρχει μία εξαίρεση... Η περίπτωση του μποτιλιαρίσματος. Οπου όμως μποτιλιάρισμα νοείται μόνο όταν η ταχύτητα με την οποία κινούνται τα οχήματα στον αυτοκινητόδρομο ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ τα 60 χλμ/ώρα. Ακόμα και τότε όμως δεν επιτρέπεται η προσπέραση από δεξιά μια ταχύτητα μεγαλύτερη των 20 χλμ/ώρα από αυτή με την οποία κινείται το προπορευόμενο όχημα. Δηλαδή σε μποτιλιάρισμα δεν μπορείς να τρέχεις γρηγορότερα από 20 χλμ/ώρα και να περνάς από δεξιά!!!!

Για όσους ενδιαφέρονται βρήκα και ένα site (δυστυχώς στα Γερμανικά) που αναφέρεται στο θέμα. Εδώ
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από erling »

Δεν έχω ενοχληθεί ποτέ από κάποιον που με έχει περάσει από δεξιά και έχει μείνει στην λωρίδα του.
Και πολλές φορές το έχω κάνει και εγώ όταν μπουκώνει το ρεύμα μου και δεξιά είναι άδειο. Γενικά δεν με αρέσει να αλλάζω λωρίδες. Όταν η λωρίδα μου παει κανονικά την ακολουθώ.
Προσωπικά όμως δεν θυμάμαι να έχω δει κάποιον να με περνάει από δεξιά και να μην κάνει σλάλομ.
Δεν μιλάμε για ΠΑΘΕ ή Εγναντία, όπου ποτέ δεν με έχει περάσει από δεξιά κάποιος, γιατί δεν του έδωσα το δικαίωμα αλλάζοντας πρώτα εγώ λωρίδα (για να μην υποτεθεί κάτι άλλο) μόλις τελειώσω την προσπέραση.

υ.γ.1 Γράφαμε ταυτόχρονα, οπότε να επισημάνω πως εντός πόλης, όπου και το έχω κάνει, οι ταχύτητες είναι μικρότερες από 60km/h.
υ.γ.2 Για ακόμα μια φορά αντιγράψαμε λάθος.... (γιατί και αυτό με τους στοίχους αντιγραφή είναι)
υ.γ.3 Υπάρχει κάπου ο Γερμανικός ΚΟΚ?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Τα μυστικά της προσπέρασης

Δημοσίευση από thanos »

erling έγραψε: υ.γ.3 Υπάρχει κάπου ο Γερμανικός ΚΟΚ?
http://www.verkehrsportal.de/stvo/stvo.php
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”