ΗΜΕΡΑ του ΠΑΙΔΙΟΥ - Μια ΦΡΑΣΗ – μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ !!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

ΗΜΕΡΑ του ΠΑΙΔΙΟΥ - Μια ΦΡΑΣΗ – μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ !!

Δημοσίευση από xrisa »

Όλες οι πινακίδες οδικής σήμανσης στην Ελλάδα είναι καλλυμένες με αυτοκόλλητα κι αυτό κοστίζει ζωές

Του Βλάση Γωγούση
Σήμερα, φίλοι μου , ο πλανήτης γιορτάζει τη μέρα του παιδιού. Θα σας φανεί περίεργή και ανεδαφική η πρόταση μου που ακολουθεί ! Κι` όμως ,..
« 456 άτομα σκοτώθηκαν η τραυματίσθηκαν το 2009 στην Ελλάδα » - διάβαζα προ ημερών σε ένα δημοσίευμα , από τι λέτε; από την απρονοησία κάποιων παιδιών ( -μικρών η μεγάλων -δεν έχει σημασία ) να βάφουν , να «μπογιατίζουν» η να συνθηματολογούν πάνω στις πινακίδες με σήματα κυκλοφορίας των δρόμων ή πάνω στα ταμπλό των εθνικών οδών , που με κατάλληλα βέλη δείχνουν προς τα πού βρίσκονται χωριά και πόλεις.
Ο οδηγός που τρέχει με 70-80-100 ( η περισσότερα ) χιλιόμετρα , πρέπει με μια «κλεφτή» ματιά να διαβάσει την πινακίδα. ¨Όταν αυτή είναι σκεπασμένη από το όνομα μιας …ποδοσφαιρικής ομάδας , ενός κόμματος η ενός οργάνου…. αναπαραγωγής ,σκύβει και προσπαθεί να δει. Τότε συμβαίνει το «κακό» , η το λιγότερο τότε μπορεί να πάρει λάθος δρόμο !
Πρότασή μου : Κάθε Δευτέρα πρωί , οι δάσκαλοι και οι καθηγητές , πριν απ` την έναρξη του μαθήματος ,να λένε στα παιδιά : «Πες` τε και στ `άλλα τα παιδιά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ΜΗΝ Βάφετε τις πινακίδες. Μπορεί να σκοτωθεί η να ακρωτηριασθεί ένας άνθρωπος »!
ΟΧΙ ,μη γελάτε, έτσι ,με τόσο απλό ,με τόσο πρακτικό τρόπο , μπορούμε να γλυτώσουμε έστω και μια ανθρώπινη ζωή !!
Δρ Βλάσης Γωγούσης

Πηγή: taxalia.blogspot


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΗΜΕΡΑ του ΠΑΙΔΙΟΥ - Μια ΦΡΑΣΗ – μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ !!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν ξέρω τὶ γίνεται ἀλοῦ ἀλλὰ στὴν Ἀθῆνα εἶναι μεγάλο τὸ χάλι. Εἶναι ἄξιοι πολλαπλῶν λακτισμάτων.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”