ΗΜΕΡΑ του ΠΑΙΔΙΟΥ - Μια ΦΡΑΣΗ – μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ !!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

ΗΜΕΡΑ του ΠΑΙΔΙΟΥ - Μια ΦΡΑΣΗ – μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ !!

Δημοσίευση από xrisa »

Όλες οι πινακίδες οδικής σήμανσης στην Ελλάδα είναι καλλυμένες με αυτοκόλλητα κι αυτό κοστίζει ζωές

Του Βλάση Γωγούση
Σήμερα, φίλοι μου , ο πλανήτης γιορτάζει τη μέρα του παιδιού. Θα σας φανεί περίεργή και ανεδαφική η πρόταση μου που ακολουθεί ! Κι` όμως ,..
« 456 άτομα σκοτώθηκαν η τραυματίσθηκαν το 2009 στην Ελλάδα » - διάβαζα προ ημερών σε ένα δημοσίευμα , από τι λέτε; από την απρονοησία κάποιων παιδιών ( -μικρών η μεγάλων -δεν έχει σημασία ) να βάφουν , να «μπογιατίζουν» η να συνθηματολογούν πάνω στις πινακίδες με σήματα κυκλοφορίας των δρόμων ή πάνω στα ταμπλό των εθνικών οδών , που με κατάλληλα βέλη δείχνουν προς τα πού βρίσκονται χωριά και πόλεις.
Ο οδηγός που τρέχει με 70-80-100 ( η περισσότερα ) χιλιόμετρα , πρέπει με μια «κλεφτή» ματιά να διαβάσει την πινακίδα. ¨Όταν αυτή είναι σκεπασμένη από το όνομα μιας …ποδοσφαιρικής ομάδας , ενός κόμματος η ενός οργάνου…. αναπαραγωγής ,σκύβει και προσπαθεί να δει. Τότε συμβαίνει το «κακό» , η το λιγότερο τότε μπορεί να πάρει λάθος δρόμο !
Πρότασή μου : Κάθε Δευτέρα πρωί , οι δάσκαλοι και οι καθηγητές , πριν απ` την έναρξη του μαθήματος ,να λένε στα παιδιά : «Πες` τε και στ `άλλα τα παιδιά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ΜΗΝ Βάφετε τις πινακίδες. Μπορεί να σκοτωθεί η να ακρωτηριασθεί ένας άνθρωπος »!
ΟΧΙ ,μη γελάτε, έτσι ,με τόσο απλό ,με τόσο πρακτικό τρόπο , μπορούμε να γλυτώσουμε έστω και μια ανθρώπινη ζωή !!
Δρ Βλάσης Γωγούσης

Πηγή: taxalia.blogspot


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΗΜΕΡΑ του ΠΑΙΔΙΟΥ - Μια ΦΡΑΣΗ – μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ !!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν ξέρω τὶ γίνεται ἀλοῦ ἀλλὰ στὴν Ἀθῆνα εἶναι μεγάλο τὸ χάλι. Εἶναι ἄξιοι πολλαπλῶν λακτισμάτων.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”