Σχολικός τροχονόμος

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Σχολικός τροχονόμος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τον θεσμό του σχολικού τροχονόμου? Υποχρεώσεις-δικαιώματα?
Σε διασταυρώσεις κοντά σε σχολείο που δεν έχει διαβάσεις, ή σε διαβάσεις χωρίς φανάρια, το καταλαβαίνω. Βοηθάνε τα παιδάκια να περάσουν με ασφάλεια το δρόμο.

Σε διασταύρωση με φανάρια όμως, ποιος τους δίνει το δικαίωμα να σταματάνε τα οχήματα τα οποία έρχονται κανονικά με πράσινο? Μια στοιχειώδη εκπαίδευση δεν μπορούν να περάσουν? Παίρνουν την κάθε άνεργη νοικοκυρά που έχει χρόνο ελεύθερο, της δίνουν ένα στοπ, και ντουγρού?

Σήμερα κατέβαινα απο τους πρόποδες του πηλίου, συνοικία άνω βόλος, και όπως σε όλη την Ελλάδα, είχα παγωνιά. Πήγαινα φρεναριστός με σταθερή ταχύτητα γιατι κάτω είχε λίγο πάγο. Το φρενάρισμα σε αυτές τις περιπτώσεις απαγορεύεται. Μπαίνει ξαφνικά μια κυρία με ένα στοπ στο χέρι, και αρχίζουν τα παιδάκια να περνάνε μπροστά μου. Τώρα εγώ αν σκότωνα "τροχονόμο" και μικρά παιδιά, ποιός θα έπεφτε? Ή κυρία άκουσε το βρισίδι της ζωής της. Εκτός απο το οτι τα βαριά οχήματα ΔΕΝ τα σταματάνε, κάθετε που κάθετε εκεί πέρα, δεν μαθαίνει τουλάχιστον στα παιδάκια τι είναι ο σταμάτης και ο γρηγόρης μπας και βγούνε μεθαύριο πιο πολιτισμένοι άνθρωποι αλλα και για την ασφάλειά τους?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σχολικός τροχονόμος

Δημοσίευση από erling »

Αν θυμάμαι καλά ο σχολικός τροχονόμος δεν πρέπει να είναι σε φανάρια αλλά σε διαβάσεις, και όχι όπου του καπνίσει αυτού ή κάποιου άλλου, χωρίς φανάρια.

edit
Το βρήκα
Άρθρo 45
Eιδικές υπoχρεώσεις oδηγών και πεζών πρoς τα αστυνoμικά όργανα και τους σχολικούς τροχονόμους
1. Oι oδηγoί oχημάτων και oι πεζoί υπoχρεoύνται να συμμoρφώνoνται στo σήμα στάσης τo oπoίo δίνoυν τα αστυνoμικά όργανα πoυ φoρoύν στoλή.
2. Oι oδηγoί oχημάτων, όταν καλoύνται από τα όργανα αυτά, υπoχρεoύνται να δείχνoυν κάθε στoιχείo σχετικό με την κυκλoφoρία τoυ oχήματός τoυς.
3. Για την oδική ασφάλεια των πεζών μαθητών κατά τις μετακινήσεις τoυς πρoς και από τα σχoλεία, μπoρoύν να χρησιμoπoιoύνται σχoλικoί τρoχoνόμoι.
O σχoλικός τρoχoνόμoς ρυθμίζει την κυκλoφoρία σε oρισμένo σημείo της oδoύ (και όχι σε διασταύρωση), διακόπτoντας τη ρoή oχημάτων σε διατoμή της oδoύ, όπoυ υπάρχει σημασμένη διάβαση πεζών. Πρoς τo σκoπό αυτόν είναι εφoδιασμένoς με φoρητή πινακίδα STOP, την oπoία εκτείνει κατάλληλα πάνω από την επιφάνεια τoυ oδoστρώματoς. Ο τροχονόμος αυτός φέρει αντανακλαστικό χιτώνιο που πληροί τις προδιαγραφές του αντίστοιχου χιτωνίου της Ελληνικής Αστυνομίας, αντί όμως των διακριτικών της Αστυνομίας φέρει την ένδειξη “σχολικός τροχονόμος’’.
Oι σχoλικoί τρoχoνόμoι oρίζoνται από τo διευθυντή τoυ σχoλείoυ, μπoρεί να πρoέρχoνται είτε από τo πρoσωπικό τoυ σχoλείoυ είτε να πρoτείνoνται από τoν oικείo σύλλoγo γoνέων και κηδεμόνων και εξοπλίζονται με μέριμνα του οικείου σχολείου.
Δεν το θυμόμουν τελείως σωστά... :(
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”