Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγων;!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
papkoko
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2012, 00:30

Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγων;!

Δημοσίευση από papkoko »

Στο πλαίσιο έρευνας του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου σχετικά με τις γνώσεις των οδηγών για την ασφάλεια στις οδικές σήραγγες στήθηκε το παρακάτω ερωτηματολόγιο:

"Έρευνα σε θέματα γνώσεων των οδηγών για την ασφάλεια στις οδικές σήραγγες"

Στόχος είναι να εντοπιστούν οι ελλείψεις στις γνώσεις των οδηγών σχετικά με την ασφάλεια στις οδικές σήραγγες. Σύμφωνα με τα συμπεράσματα που θα προκύψουν, θα προταθούν μέτρα που θα ενισχύσουν την ασφάλεια των χρηστών.

Το ερωτηματολόγιο απαντιέται ανώνυμα και αφορά κατόχους διπλώματος οδήγησης! Αφιερώστε μερικά λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο σας για να το συμπληρώσετε.

Η έρευνα δεν περιορίζεται στους επαγγελματίες οδηγούς, ΑΛΛΑ οι απαντήσεις σας θα είναι ιδιαίτερης βαρύτητας και πάρα πολύ χρήσιμες για την εξαγωγή αποτελεσμάτων! Οι επαγγελματίες οδηγοί είναι μία ιδιαίτερη ομάδα οδηγών, που λόγω της εμπειρίας τους μπορούν να παίξουν ηγετικό ρόλο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Παρακαλώ απαντήστε το ερωτηματολόγιο και αν δεν σας κάνει κόπο στείλτε το και σε άλλους επαγγελματίες οδηγούς που γνωρίζετε. Ευχαριστώ πολύ!


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Να απαντήσουμε, αλλά τι θα πούνε στους 4Τροχούς; μας το επιτρέπουν ή είμαστε πολύ χαμηλής κοινωνικής θέσης και πνευματικού επιπέδου για να μπορέσουμε να έχουμε την ίδια αξία στην έρευνα;

Κάνω λίγο καυστικό χιούμορ μιας και έχεις ανεβάσει την ίδια δημοσίευση και εκεί... και ως γνωστόν έχω διαγραφεί λόγω του ότι ήμουν πολύ εριστικός απαντώντας "όποτε μπορώ" σε αυτούς που μου έλεγαν ότι "γ...αι"

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δυὸ μῆνες μετὰ κι ὅμως ὑπάρχει ἀκόμα.











Από τις ερωτήσεις που απαντήσατε βαθμολογούνται 20 για την οδηγική σας συμπεριφορά.

Συγχαρητήρια! Η οδηγική σας συμπεριφορά εντός σηράγγων είναι επαρκής!

Η βαθμολογία σας είναι: 70.00 % (Απαντήσατε σωστά σε 14 από τις 20 ερωτήσεις).

Οι σωστές απαντήσεις θα είναι σύντομα διαθέσιμες. Παρακαλούμε επισκεφθείτε μας ξανά ή εγγραφείτε στο Newsletter της σελίδας για να τις λάβετε όταν δημοσιευθούν.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Συγχαρητήρια! Η οδηγική σας συμπεριφορά εντός σηράγγων είναι επαρκής!

Η βαθμολογία σας είναι: 70.00 % (Απαντήσατε σωστά σε 14 από τις 20 ερωτήσεις).
Κι εγώ 70% με 14/20.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από Johnny »

Από τις ερωτήσεις που απαντήσατε βαθμολογούνται 20 για την οδηγική σας συμπεριφορά.

Συγχαρητήρια! Η οδηγική σας συμπεριφορά εντός σηράγγων είναι επαρκής!

Η βαθμολογία σας είναι: 75.00 % (Απαντήσατε σωστά σε 15 από τις 20 ερωτήσεις).


Οσο για το περιεχόμενο των ερωτήσεων "μακρυά απο εμάς"
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οἱ ὑπόλοιποι γιατὶ δὲν συμμετέχουν;

athanatos ... ... ἀκόμα;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από MacPap »

Το έκανα και εγώ με 18/20 σωστές αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζεις τι έκανες λάθος. Ετσι είναι άχρηστο εκπαιδευτικά για μένα.

Επίσης πολλά από αυτά τα απαντάς με βάσει την λογική σου και σε κατάσταση ηρεμίας. Δεν είμαι σίγουρος πως θα απαντούσε κανείς το ίδιο σε κατάσταση πανικού.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κάποιες ἐρωτήσεις δὲν ἀπαντῶνται εὔκολα διότι σοῦ λείπουν κάποια στοιχεία.

Γιὰ παράδειγμα ῥωτάει ἀν κάποιο αὐτοκίνητο ἐντὸς σήραγγας πιάσει φωτιὰ τὶ κάνεις; Προσπερνάς; Σταματὰς πρίν;

Ἀν πλησιάζω καμπύλη σήραγγα καὶ δῶ φλεγόμενο ὄχημα δὲν εἶμαι εἰς θέση νὰ ξέρω τὶ ἄλλο ὐπάρχει μέσα. Ἀκόμα χειρότερα δὲ ἀν τὸ φλεγόμενο ὄχημα εἶναι στὴν μέση τοῦ ῤεύματος κυκλοφορίας. Στὴν περίπτωση αὐτὴ σταματῶ πρὶν τὴν σήραγγα.

Ἀν βλέπω τὴν ἔξοδο τῆς σήραγγας καὶ τὸ φλεγόμενο ὄχημα εἶναι στὴν ἄκρη δεξιὰ τότε θὰ προσπεράσω.

Ἔτσι ὅπως διατυπώνεται ὅμως τὸ ἐρώτημα ἠ ἀπάντηση στὴν τύχη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από MacPap »

Συμφωνώ!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από enias »

Σε κάποιες απαντήσεις δίνει οδηγίες να απαντήσεις αυτό που θα έκανες άσχετα με το αν το θεωρείς σωστό, όποτε το "τόσες σωστές απαντήσεις" είναι εντελώς άκυρο. Ξέρω να είμαι πολιτικά ορθός, αλλα αν το κάνω δεν θα είμαι ειλικρινής.

πχ
Γνωρίζω οτι η όπισθεν απαγορεύεται στη σήραγγα, αλλα σε περίπτωση πυρκαγιάς σίγουρα δεν θα εγκατέλειπα το αυτοκίνητο. Θα προσπαθούσα να βγώ προσεκτικά κάνοντας σιγά σιγά όπισθεν ειδοποιώντας τους απο πίσω.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”