Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγων;!

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Γνωρίζω οτι η όπισθεν απαγορεύεται στη σήραγγα, αλλα σε περίπτωση πυρκαγιάς σίγουρα δεν θα εγκατέλειπα το αυτοκίνητο. Θα προσπαθούσα να βγώ προσεκτικά κάνοντας σιγά σιγά όπισθεν ειδοποιώντας τους απο πίσω...
Εχεις καταλάβει ότι μιλάμε τουλάχιστον για εθνική οδό και μάλλον αυτοκινητόδρομο. Θα κάνεις πίσω ενώ οι άλλοι μπορεί να έρχονται με 150? Και το θεωρείς και φυσιολογικό?


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από athanatos »

11/20.
Αλλά είναι αυτό που λέει ο macpap, δεν λέει ποιες απάντησα λάθος.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Θα κάνεις πίσω ενώ οι άλλοι μπορεί να έρχονται με 150? Και το θεωρείς και φυσιολογικό?
Αν σταματήσω, δεν θα έρθουν απο πίσω άλλοι με 150; Ποιά η διαφορά; Σε τέτοια περίπτωση ούτως ή άλλως, κοιτάς να κάνεις πίσω απο την ΛΕΑ, με σιγανή ταχύτητα και με αλάρμ αναμένα. Τα αλάρμ ανάβεις ακόμα και όταν μέσα στη σήραγγα σταματάς για άλλους λόγους έκτακτης ανάγκης, πχ ακινητοποίηση λόγω κίνησης. Την ίδια στιγμή, το κέντρο ελέγχου, έχοντας δεί τη φωτιά απο τις κάμερες, θα έχει βάλει τα Χ στην είσοδο της σήραγγας για να μην μπούν άλλοι.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:
MacPap έγραψε:Θα κάνεις πίσω ενώ οι άλλοι μπορεί να έρχονται με 150? Και το θεωρείς και φυσιολογικό?
Αν σταματήσω, δεν θα έρθουν απο πίσω άλλοι με 150; Ποιά η διαφορά; Σε τέτοια περίπτωση ούτως ή άλλως, κοιτάς να κάνεις πίσω απο την ΛΕΑ, με σιγανή ταχύτητα και με αλάρμ αναμένα....
Πρώτον η διαφορά είναι ότι αν έρχονται με Χ προσθέτεις τα 20 τα δικά σου και μας κάνει Χ+20 κάτι χειρότερο από τα αρχικά Χ τα δικά τους και οι ζημιές με βάση την ταχύτητα είναι εκθετικές. Σου θυμίζω πως μετωπική με 45 την γλιτώνεις με 65 είναι θανατηφόρο. Σκέψου τι θα γίνει με 140 αντί για 120.

Δεύτερον που το είδες γραμμένο (διότι το αντίθετο σίγουρα υπάρχει) πως επιτρέπεται, όχι απλώς δεν συνίσταται αλλά, επιτρέπεται υπό οιεσδήποτε συνθήκες να κάνεις όπισθεν σε αυτοκινητόδρομο? Αυτό απαγορεύεται δια ροπάλου. Ούτε στην ΛΕΑ ούτε πουθενά. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν κάνουμε όπισθεν πάνω σε αυτοκινητόδρομο! ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ!

Τι λες τώρα θα έχεις μπεί σε τούνελ ας πούμε 800 μ. θα έχει γίνει το ατύχημα στο 600 ή στο 500 και εσύ θα κάνεις 500 μέτρα όπισθεν για να βγεις από το τούνελ? Και να πας πού? Πρώτα απ' όλα θα έχει πίσω σου όλα τα αυτοκίνητα που έρχονται και θα σου έχουν μπλοκάρει, το τούνελ και τον δρόμο, μέχρι να καταλάβουν πως δεν πρέπει να εισέρχονται.

Αυτά δεν επιτρέπονται και δεν πρέπει να γίνονται μπήκες στο τούνελ το παρατάς εκεί προσπαθώντας μόνο (ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) να κάτσεις στο πλάι αφήνοντας χώρο για τα οχήματα έκτακτης ανάγκης και την κάνεις αφήνοντας το αυτοκίνητο ανοικτό για να μπορούν να το μετακινήσουν αν χρειαστεί τα συνεργεία που θα έρθουν..
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από enias »

Πουθενά δεν έγραψα οτι επιτρέπεται η όπισθεν σε αυτοκινητόδρομο. Γνωρίζω πως απαγορεύεται.
MacPap έγραψε:Τι λες τώρα θα έχεις μπεί σε τούνελ ας πούμε 800 μ. θα έχει γίνει το ατύχημα στο 600 ή στο 500 και εσύ θα κάνεις 500 μέτρα όπισθεν για να βγεις από το τούνελ? Και να πας πού? Πρώτα απ' όλα θα έχει πίσω σου όλα τα αυτοκίνητα που έρχονται και θα σου έχουν μπλοκάρει, το τούνελ και τον δρόμο, μέχρι να καταλάβουν πως δεν πρέπει να εισέρχονται.
Αν δεν έχω άλλους πίσω μου ή δεν είναι τόσοι ώστε να μην μου μπλοκάρουν το δρόμο ή είναι διαθέσιμοι να κάνουν το ίδιο για να βγούμε όλοι, θα το έκανα. Αλλιώς... εννοείται οτι δεν γίνεται (αν και πολύ θα ήθελα).
MacPap έγραψε:Αυτά δεν επιτρέπονται και δεν πρέπει να γίνονται μπήκες στο τούνελ το παρατάς εκεί προσπαθώντας μόνο (ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) να κάτσεις στο πλάι αφήνοντας χώρο για τα οχήματα έκτακτης ανάγκης και την κάνεις αφήνοντας το αυτοκίνητο ανοικτό για να μπορούν να το μετακινήσουν αν χρειαστεί τα συνεργεία που θα έρθουν..
Το ξέρω τι επιτρέπεται και τι όχι, το είπα παραπάνω. Παρόλα αυτά, αν έβλεπα οτι είναι εφικτό, θα προτιμούσα να βγώ μαζι με το αυτοκίνητό μου και πιστεύω οτι κι άλλοι θα συμφωνούσαν μαζί μου.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από Johnny »

Υπάρχουν ερωτήσεις με δικαίωμα επιλογής στην απάντηση με περισσότερες απο 1 (απαντήσεις)
Εκεί κανένας δεν μου λέει οτι μία απο τις πολλαπλές επιλογές εαν ειναι λάθος οτι δεν εκλαμβάνει ολη την απάντηση λάθος.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Αν δεν έχω άλλους πίσω μου ή δεν είναι τόσοι ώστε να μην μου μπλοκάρουν το δρόμο ή είναι διαθέσιμοι να κάνουν το ίδιο για να βγούμε όλοι, θα το έκανα....Το ξέρω τι επιτρέπεται και τι όχι, το είπα παραπάνω. Παρόλα αυτά, αν έβλεπα οτι είναι εφικτό, θα προτιμούσα να βγώ μαζι με το αυτοκίνητό μου και πιστεύω οτι κι άλλοι θα συμφωνούσαν μαζί μου.
Γιαυτό πεθαίνει ο κόσμος στους δρόμους! Διότι όλοι κρίνουν κατά το δοκούν τους κανόνες και πράττουν όπως νομίζουν πως είναι to σωστό. Εσύ στις σύραγγες αλλοι στην ταχύτητα...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από enias »

Johnny έγραψε:Υπάρχουν ερωτήσεις με δικαίωμα επιλογής στην απάντηση με περισσότερες απο 1 (απαντήσεις)
Εκεί κανένας δεν μου λέει οτι μία απο τις πολλαπλές επιλογές εαν ειναι λάθος οτι δεν εκλαμβάνει ολη την απάντηση λάθος.
Σωστή παρατήρηση κι αυτή.
Αινείας
mark1
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Απρ 2012, 20:20

Re: Γνωρίζετε τη σωστή οδηγική συμπεριφορά εντός των σηράγγω

Δημοσίευση από mark1 »

Μηπως ξερει καποιος ποιος ειναι ο στοχος του ερωτηματολογιου ???

αν οι οδηγοι ...

α) γνωριζουν τον ΚΟΚ για τις σηραγγες ?
β) εφαρμοζουν τον ΚΟΚ για τις σηραγγες ?
γ) εχουν σωστη οδηγικη συμπεριφορα εντος σηραγγων (βασει ΚΟΚ ή γνωσεων ή κρισης κλπ)
δ) αντιδρουν σωστα (βασει διαίσθησης, αντανακλαστικων κλπ)

Νομιζω οτι δεν εχει προηγηθει αρκετη ερευνα και επεξεργασια των ερωτησεων πριν αυτες δοθουν στην δημοσιοτητα

πχ. 1) ποσοι γνωριζουν ποιες ειναι οι συχνοτερες αιτιες ατυχηματων εντος των σηραγγων ???
2) γιατι πρεπει να αναβουμε τα φωτα στις σηραγγες
3) ποιος ο ρολος της ΛΕΑ ??? κλπ κλπ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”