Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από Tassos »

Υποθέτω ότι όλοι έχουμε ένα στο αυτοκίνητο μας. Το ερώτημα είναι που το έχουμε και πότε ακριβώς το φοράμε.

Προσωπικά στο ντουλαπάκι με τα χαρτιά του αυτοκινήτου αλλά μέχρι τώρα δε το έχω φορέσει. Σκέφτομαι όμως ότι κάποιες φορές θα έπρεπε να το είχα κάνει! Οπως μια φορά που κατέβηκα για να παω πίσω στα διόδια να πάρω την απόδειξη.

Κάποιες εμπειρίες ή σχόλια;


Τάσος


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Υποθέτω ότι όλοι έχουμε ένα στο αυτοκίνητο μας.
Ὑποθέτεις ἀλλὰ στὴν περίπτωση μου πέφτεις ἔξω.
Tassos έγραψε:Το ερώτημα είναι που το έχουμε
Tassos έγραψε:Προσωπικά στο ντουλαπάκι με τα χαρτιά του αυτοκινήτου
Πάντως ὄχι στὸν χῶρο ἀποσκευῶν.
Πρέπει νὰ βρίσκεται σὲ τέτοιο σημεῖο ὦστε ὁ ὀδηγὸς νὰ ἔχει πρόσβαση χωρὶς νὰ βγεῖ ἀπὸ τὸ ὄχημα. ἄρα καταλήγουμε στὸ ντουλαπάκι τοῦ συνοδηγοῦ ἤ τὸν ἀποθηκευτικὸ χῶρο στὴν πόρτα τοῦ ὀδηγοῦ.
Tassos έγραψε:αλλά μέχρι τώρα δε το έχω φορέσει. Σκέφτομαι όμως ότι κάποιες φορές θα έπρεπε να το είχα κάνει! Οπως μια φορά που κατέβηκα για να παω πίσω στα διόδια να πάρω την απόδειξη.
Ποιὲς φορές; Δὲν τὸ φορὰς γιὰ νὰ τὸ φοράς.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από enias »

Ούτε και εγω έχω. Ποτέ δεν είχα. Που τα πουλάνε άραγε; :?
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἐπιφυλλάσομαι γιὰ τὸ μέγεθος

Ὰν χρειαστεὶ νὰ ἀλλάξεις λάστιχο στὴν ἐθνικὴ νύχτα μὲ βροχὴ θὰ χρειαστεῖς κάτι τέτοιο

Στὸ amazon.com ἔχει καὶ γιὰ μεγαλόσωμους.

Ἔσπασαν τὰ νεύρα μου μέχρι νὰ βρῶ πῶς λέγεται στὰ ἀγγλικά. Ἀναζητῶντας jacket δὲν βγαίνει ἄκρη. Λέγεται vest, reflective vest, visibility vest. Οἱ ἄγγλοι τὸ λένε vis vest.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Σε όλα τα πολυκαταστήματα έχει, σε μαγαζιά που πουλάνε είδη αυτοκίνητου έχει. Εχει ακόμα και στα βενζινάδικα

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από enias »

Και πόσο κοστίζει περίπου; Υπάρχουν και μεγέθη;
Αινείας
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από sefis »

enias έγραψε:Και πόσο κοστίζει περίπου; Υπάρχουν και μεγέθη;
τα γιλέκα αυτα κοστίζουν από 5 έως 10 ευρώ ανάλογα με το όνομα της εταιρίας χωρίς όμως να έχουν διαφορά στην ποιότητα μεταξύ τους. Συνήθως τα βρίσκεις στα 6 με 7 ευρώ. Υπάρχουν σε όλα τα μεγέθη (στα καταστηματα συνήθως έχουνε μεγάλα μεγέθη για να μπαίνουν και πάνω από μπουφάν) και βγαίνουν σε κίτρινο και σε πορτοκάλι χρώμα.Σχεδόν όλα έχουνε αντανακλαστικες λωρίδες της 3M Scotchlite.υπάρχουν τρεις τάξεις ενδυμάτων με σηματοδότηση.Κάθε τάξη πρέπει να έχει ελάχιστες επιφάνειες ορατών υλικών πάνω στο ένδυμα και όσο μεγαλύτερη η τάξη τόσο μεγαλύτερη η ορατότητα του ενδύματος.οι τάξεις και οι ελάχιστη επιφάνεια που πρέπει να καλύπτουν οι λωρίδες είναι α)κατηγορία 1 με 0,10 m2 β)κατηγορία 2 με 0,13 m2 και γ) κατηγορία 3 με 0,20 m2. Τα συνηθισμένα γιλέκα ανήκουν στην κατηγορία 2.επίσης πέρα από τα γιλέκα υπάρχει μια μεγάλη γκάμα από ενδύματα όπως παντελόνια,μπουφάν,μπλούζες και αδιάβροχα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sefis την 17 Ιούλ 2010, 10:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από Tassos »

Κατά καιρούς βρίσκονται σε περιοδικά ή τα μοίραζε η Αττική Οδός. Εγώ πιστεύω ότι είναι χρήσιμα και μέρα μεσημέρι. Ναι θα μοιάζω σαν εργάτης της ΔΕΗ αλλά τουλάχιστον θα δώσω μερικά δευτερόλεπτα προειδοποίηση πριν με κτυπήσει κάποιος.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι είναι χρήσιμα και μέρα μεσημέρι.
Σὰν ἀνακλαστικὸ ὑλικὸ δὲν πιστεῦω ὄτι προσφέρει τίποτα (ὑπὸ κανονικὲς συνθῆκες, δὲν ἀναφέρομαι σὲ καταιγίδα ἤ ὀμίχλη). Εἶσαι ὁρατὸς ἔτσι κι ἀλλιῶς, δὲν μπορεὶς νὰ γίνεις περισσότερο ὀρατὸς (ἀλλὰ δὲν χρειάζεται).
Βοηθὰ μόνο στὸ γεγονὸς ὄτι οἱ διερχόμενοι ὀδηγοὶ βλέποντας γιλέκο σκέφτονται (ὄχι ὄλοι, μόνο οἰ δυνάμενοι νὰ σκεφτοῦν) ὄτι ὑπάρχει κάτι τὸ ὁποῖο πρέπει νὰ προσέξουν.
Tassos έγραψε:Ναι θα μοιάζω σαν εργάτης της ΔΕΗ
Ἀς μοιάζεις καὶ μὲ κλόουν. Τὸ σημαντικότερο ὄλων εἶναι τὸ παρακάτω.
Tassos έγραψε:αλλά τουλάχιστον θα δώσω μερικά δευτερόλεπτα προειδοποίηση πριν με κτυπήσει κάποιος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Γιλέκο υψηλής ορατότητας

Δημοσίευση από Tassos »

Ενημερωτικά σε κάποια αεροδρόμια στο εξωτερικό -δε ξέρω για το Βενιζέλο και τα περιφερειακά - είναι υποχρεωτικό για τους εργαζόμενους στο χώρο ελιγμών των αεροσκαφών να φοράνε τέτοιο γιλέκο.

Πάντως βελτιώνει λίγο την ορατότητα ακόμα και μέρα με λιακάδα αν και ένας τροχαίος μου έλεγε οτι αν ο άλλος δεν είναι να σε δει δε θα δει.

Τάσος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”