Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Ας αρχίσουμε από το τέλος. ;)
Haridimos έγραψε:Ἐπίσης στὸ περιστατικὸ τοῦ UltiMo_ δὲν θὰ ὑπῆρχε διαφορὰ ἀν εἶχε ἀνάποδο τρίγωνο ἀντὶ STOP.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στην περίπτωση του τριγώνου δεν υποχρεούσαι να σταματήσεις και να αφήσεις να αδειάσουν τα πάντα απλώς παραχωρείς προτεραιότητα εκεί που υπάρχει και μπορείς να είσαι εν κινήσει. ΤΟ STOP αν και έχει χάσει στο Ελλαδιστάν την αξία του (έχοντας υποκαταστήσει και τρίγωνα και απλές προτεραιότητες) μην το θεωρείτε ως ίδιο. Υπάρχει ακριβώς για να δώσει έμφαση στο σταματάω και προσέχω ιδιαίτερα. Ειναι ένα κλικ κάτω από τον κόκκινο σηματοδότη. Τα φλας και οτιδήποτε άλλο δεν έχουν καμία αξία δικαιολογίας. Θα είχαν ίσως στο τρίγωνο όπου κινούμαι προσεκτικά (χωρίς να σταματώ) και "….αφού έδειξες πρόθεση να στρίψεις συνέχισα…". Στο STOP περιμένεις να αδειάσει το σύμπαν. "Περιμένεις ακόμα και τις κατσαρίδες". :-)

Και πάμε τώρα στο τι είναι σύμπαν. Σύμπαν για έναν οδηγό είναι ότι βλέπει και ακούει το οποίο εν δυνάμει μπορεί να αλληεπιδρασει μαζί του υπό τις συνθήκες στις οποίες ο οδηγός προτίθεται να κινηθεί άμεσα. Την αγελάδα στο απέναντι λιβάδι μέσα στον σταύλο δεν την λαμβάνουμε υπόψη μας.
Haridimos έγραψε: Εἶναι προφανὲς ὄτι ὀ MacPap ἔπεσε στὴν "παγίδα" ποὺ πέφτουν πολλοί. Παραχώρηση προτεραιότητας ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ στήνω τηλεσκόπιο, βλέπω τρία χιλιόμετρα πέρα καὶ ἀναμένω πότε θὰ ἀδειάσουν καὶ τὰ τρία χιλιόμετρα ὤστε νὰ περάσω. Ἀν τὸ κάνω ἔτσι δὲν πρόκειται νὰ περάσω ποτέ.
Μην κάνεις την τρίχα τριχιά και μη προσπαθείς εξωθώντας ένα παράδειγμα σε οριακές καταστάσεις να αναιρέσεις τον κανόνα. Προφανώς και δεν σημαίνει "στήνω τηλεσκόπιο" να βλέπω την κίνηση στο φεγγάρι. Πολύ ορθά έγραψες τι σημαίνει κατά ΚΟΚ "παραχωρώ προτεραιότητα". Στην περίπτωση του STOP αυτό που σημαίνει επιπροσθέτως είναι πως περιμένω να αδειάσει η διασταύρωση και όταν βγω δεν θα διασταυρωθώ με κανένα όχημα, ούτε θα αναγκάσω κανένα να επιβραδύνει για να περάσει η αφεντιά μου. Με λίγα λόγια είναι σαν να μην υπάρχω στην διασταύρωση για τους άλλους. Γιαυτό και το άλλο όχημα κανονικά θα έπρεπε να έχει ρόμβο στο δρόμο που να του λέει πως είναι σε κατάσταση προτεραιότητος έναντι όλων των άλλων. Η διαφορά με το τρίγωνο είναι πως ναι μεν παραχωρώ προτεραιότητες αλλά μου επιτρέπεται να κινούμαι μαζί τους, ενώ στο STOP αυτό απαγορεύεται.
Haridimos έγραψε:
enias έγραψε:Αφου προτίθεται να στρίψει, αρα οι πορείες σας δεν συναντιούνται, οπότε, όπως το βλέπω εγώ, είσαι ΟΚ, έπραξες σωστά κατα τον ΚΟΚ.
Συμφωνῶ.
Κακώς συμφωνείς! Ο λόγος είναι όλα τα ανωτέρω!
Haridimos έγραψε:
enias έγραψε:Δύσκολη περίπτωση να αποδειχθεί αν η άλλη είχε το φλάς αναμένο.
Ἐκτὸς ἀν ὑπάρχει αὐτόπτης μάρτυρας.
Και μάρτυρας να υπήρχε θα επιβεβαίωνε απλώς την παραβίαση του STOP.

Είναι σαν τον κόκκινο σηματοδότη. Η διαφοπρά είναι πως δεν σου λέει κανείς πότε να φύγεις το κρίνεις μόνος σου.

Τρακάρισμα σε STOP = φταίει αυτός που το έχει μπροστά του. Τέλος.

Αυτά!


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:
Haridimos έγραψε:Ἐπίσης στὸ περιστατικὸ τοῦ UltiMo_ δὲν θὰ ὑπῆρχε διαφορὰ ἀν εἶχε ἀνάποδο τρίγωνο ἀντὶ STOP.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Στην περίπτωση του τριγώνου δεν υποχρεούσαι να σταματήσεις και να αφήσεις να αδειάσουν τα πάντα απλώς παραχωρείς προτεραιότητα εκεί που υπάρχει και μπορείς να είσαι εν κινήσει. ΤΟ STOP αν και έχει χάσει στο Ελλαδιστάν την αξία του (έχοντας υποκαταστήσει και τρίγωνα και απλές προτεραιότητες) μην το θεωρείτε ως ίδιο. Υπάρχει ακριβώς για να δώσει έμφαση στο σταματάω και προσέχω ιδιαίτερα. Ειναι ένα κλικ κάτω από τον κόκκινο σηματοδότη. Τα φλας και οτιδήποτε άλλο δεν έχουν καμία αξία δικαιολογίας. Θα είχαν ίσως στο τρίγωνο όπου κινούμαι προσεκτικά (χωρίς να σταματώ) και "….αφού έδειξες πρόθεση να στρίψεις συνέχισα…". Στο STOP περιμένεις να αδειάσει το σύμπαν. "Περιμένεις ακόμα και τις κατσαρίδες". :-)

Και πάμε τώρα στο τι είναι σύμπαν. Σύμπαν για έναν οδηγό είναι ότι βλέπει και ακούει το οποίο εν δυνάμει μπορεί να αλληεπιδρασει μαζί του υπό τις συνθήκες στις οποίες ο οδηγός προτίθεται να κινηθεί άμεσα. Την αγελάδα στο απέναντι λιβάδι μέσα στον σταύλο δεν την λαμβάνουμε υπόψη μας.
MacPap έγραψε:
Haridimos έγραψε: Εἶναι προφανὲς ὄτι ὀ MacPap ἔπεσε στὴν "παγίδα" ποὺ πέφτουν πολλοί. Παραχώρηση προτεραιότητας ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ στήνω τηλεσκόπιο, βλέπω τρία χιλιόμετρα πέρα καὶ ἀναμένω πότε θὰ ἀδειάσουν καὶ τὰ τρία χιλιόμετρα ὤστε νὰ περάσω. Ἀν τὸ κάνω ἔτσι δὲν πρόκειται νὰ περάσω ποτέ.
Μην κάνεις την τρίχα τριχιά και μη προσπαθείς εξωθώντας ένα παράδειγμα σε οριακές καταστάσεις να αναιρέσεις τον κανόνα. Προφανώς και δεν σημαίνει "στήνω τηλεσκόπιο" να βλέπω την κίνηση στο φεγγάρι. Πολύ ορθά έγραψες τι σημαίνει κατά ΚΟΚ "παραχωρώ προτεραιότητα". Στην περίπτωση του STOP αυτό που σημαίνει επιπροσθέτως είναι πως περιμένω να αδειάσει η διασταύρωση και όταν βγω δεν θα διασταυρωθώ με κανένα όχημα, ούτε θα αναγκάσω κανένα να επιβραδύνει για να περάσει η αφεντιά μου. Με λίγα λόγια είναι σαν να μην υπάρχω στην διασταύρωση για τους άλλους. Γιαυτό και το άλλο όχημα κανονικά θα έπρεπε να έχει ρόμβο στο δρόμο που να του λέει πως είναι σε κατάσταση προτεραιότητος έναντι όλων των άλλων. Η διαφορά με το τρίγωνο είναι πως ναι μεν παραχωρώ προτεραιότητες αλλά μου επιτρέπεται να κινούμαι μαζί τους, ενώ στο STOP αυτό απαγορεύεται.
Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, Άρθρο 4: Σήμανση oδών με πινακίδες

... ...
... ...
3. Oι ρυθμιστικές της κυκλoφoρίας πινακίδες (P-1 μέχρι P-77) τoπoθετoύνται για να πληρoφoρoύν αυτoύς πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς για τις ειδικές υπoχρεώσεις, περιoρισμoύς ή απαγoρεύσεις, πρoς τις oπoίες πρέπει αυτoί να συμμoρφώνoνται.
H σημασία των πινακίδων αυτών είναι:
P-1 Yπoχρεωτική παραχώρηση πρoτεραιότητας. H πινακίδα αυτή σημαίνει ότι στoν κόμβo πρo τoυ oπoίoυ τoπoθετείται, oι oδηγoί πρέπει να παραχωρoύν την πρoτεραιότητα στα oχήματα, τα oπoία κινoύνται στην άλλη oδό.
P-2 Yπoχρεωτική διακoπή πoρείας.
(1) H πινακίδα αυτή πoυ τoπoθετείται πριν από κόμβo, σημαίνει υπoχρεωτική διακoπή πoρείας τoυ oχήματoς πριν από την είσoδo στoν κόμβo και παραχώρηση πρoτεραιότητας στα oχήματα τα oπoία κινoύνται στην oδό, πρoς την oπoία πλησιάζει.
(2) H αυτή πινακίδα πoυ τoπoθετείται σε άλλα σημεία, πλην κόμβoυ, σημαίνει υπoχρεωτική διακoπή πoρείας τoυ oχήματoς στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέoυ εκκίνηση μέχρις ότoυ βεβαιωθεί o oδηγός τoυ ότι μπoρεί να τo πράξει χωρίς κίνδυνo.
... ...
... ...


Πινακίδα Ρ-1 εἶναι τὸ ἀνάποδο τρίγωνο, Ρ-2 εἶναι τὸ STOP. Ἢ εἶμαι στραβός, ἢ δὲν λέει τὸ παραμικρὸ γιὰ ἄδειασμα τοῦ δρόμου.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από erling »

Να μπω και εγώ στην παρέα σας.
Λοιπόν
1. Κακώς είχε αναμμένο φλας αφού είχε αποφασίσει να πάει ευθεία αλλά το φλας δείχνει πρόθεση. Κανένας δεν της απαγορεύει να αλλάξει γνώμη και να πάει ευθεία. Βέβαια έπρεπε να σβήσει το φλας...
2. Κακώς ξεκίνησες.


υγ. Την έχω πατήσει και εγώ όπως ο ultimo ευτυχώς και εγώ αναίμακτα... Από τότε περιμένω να στρίψει και δεν βρίζω αυτούς που στρίβουν χωρίς φλας γιατί μόνο εγώ χαλιέμαι....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:Πινακίδα Ρ-1 εἶναι τὸ ἀνάποδο τρίγωνο, Ρ-2 εἶναι τὸ STOP. Ἢ εἶμαι στραβός, ἢ δὲν λέει τὸ παραμικρὸ γιὰ ἄδειασμα τοῦ δρόμου.
Αυτό που ΕΣΥ παρέθεσες (και ορθώς)
Haridimos έγραψε:P-2 Yπoχρεωτική διακoπή πoρείας.
(1) H πινακίδα αυτή πoυ τoπoθετείται πριν από κόμβo, σημαίνει υπoχρεωτική διακoπή πoρείας τoυ oχήματoς πριν από την είσoδo στoν κόμβo και παραχώρηση πρoτεραιότητας στα oχήματα τα oπoία κινoύνται στην oδό, πρoς την oπoία πλησιάζει.
Haridimos έγραψε:Παραχώρηση πρoτεραιότητας: H υπoχρέωση oδηγoύ oχήματoς, να μη συνεχίσει ή επαναλάβει την κίνηση ή τoυς ελιγμoύς του, εάν, ενεργώντας κατ’ αυτόν τoν τρόπo, μπορεί να υποχρεώσει τoυς oδηγoύς άλλων oχημάτων να μεταβάλλoυν απότoμα την κατεύθυνση ή την ταχύτητα των oχημάτων τoυς.
κατά την γνώμη σου τι άλλο μπορεί να σημαίνει από το περιμένει κανείς να αδειάσει η διασταύρωση διότι σε κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει πιθανότης "...ενεργώντας κατ’ αυτόν τoν τρόπo, ... να υποχρεώσει τoυς oδηγoύς άλλων oχημάτων να μεταβάλλoυν απότoμα την κατεύθυνση ή την ταχύτητα των oχημάτων τoυς..."

Εκτός και αν μιλάμε διαφορετικά Ελληνικά. ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καταλαβαίνω οτι "στα χαρτιά" ίσως αυτό που έκανα να είναι λάθος, γιατι ίσως με δεδομένη κάποια σπάνια ασάφεια να τρακάρουμε. Αλλα επειδή οδηγάω 9 ώρες τη μέρα και φτάνω σε διασταυρώσεις 800 φορές τη μέρα, εγώ έτσι θα συνεχίσω να πράττω και δε θα αλλάξω τρόπο οδήγησης ή απλής λογικής επειδή στην Ελλάδα στρίβουμε χωρίς φλας και ανάβουμε φλας χωρίς να στρίψουμε. Η λογική λέει οτι οι δρόμοι μας δεν συναντώνται. Τώρα αν πέσει κανα απότομο φρενάρισμα/βρισίδι λόγω της ασάφειας, αυτός την προκάλεσε, όχι εγώ.

Θα ήθελα να συνεχίσουμε όμως την κουβέντα περι διαφοράς τριγώνου και stop. Στον Βόλο να σας πω πως είναι. Πολύ απλά. Δεν ξέρω αν αποτελεί κανόνα ή αν είναι έμπνευση των Βολιωτών του δήμου.

Όταν είσαι σε δρόμο προτεραιότητας, όλοι οι κάθετοι έχουν τρίγωνο. Αν έχεις τρίγωνο δηλαδή, έχεις φτάσει σε δρόμο προτεραιότητας.

Αν δύο δρόμοι προτεραιότητας τέμνονται, τότε στη διασταύρωση έχει ή stop ή φανάρι. Αν έχεις stop δηλαδή, είσαι σε διασταύρωση δύο δρόμων προτεραιότητας.

Θυμάμαι και το δάσκαλο να λέει, οτι επειδή στην Ελλάδα σπανίζουν οι ρόμβοι, ο κανόνας είναι: Αν στρίψεις μετά απο τρίγωνο ή stop (δηλαδή μπείς στο δρόμο στον οποίο το τρίγωνο και το stop δίνει προτεραιότητα) τότε σε όλες τις υπόλοιπες διασταυρώσεις έχεις προτεραιότητα, μέχρι ένα stop ή ένα φανάρι να στην αφαιρέσει.

Τώρα ο κανόνας οτι στο stop κοιτάς ακινητοποιημένος ενώ στο τρίγωνο κοιτάς έχοντας ταχύτητα 3 χιλιόμετρα την ώρα, για μένα είναι χαζός.
Εκεί δημιουργούνται τρισχειρότερες ασάφειες, όπως για παράδειγμα το κλασσικό stop που βάζουν στο ελλαδιστάν στις λωρίδες επιταχύνσεων
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από erling »

Εγώ θυμάμαι τον δάσκαλο που μου έλεγε "Μην σε ενδιαφέρει το φλας που βγάζουν. Περίμενε να περάσουν..."
Βέβαια, όπως είπα και νωρίτερα, δεν τον άκουγα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Πάμε λοιπόν.
UltiMo_ έγραψε:Καταλαβαίνω οτι "στα χαρτιά" ίσως αυτό που έκανα να είναι λάθος, γιατι ίσως με δεδομένη κάποια σπάνια ασάφεια να τρακάρουμε. Αλλα επειδή οδηγάω 9 ώρες τη μέρα και φτάνω σε διασταυρώσεις 800 φορές τη μέρα, εγώ έτσι θα συνεχίσω να πράττω και δε θα αλλάξω τρόπο οδήγησης ή απλής λογικής επειδή στην Ελλάδα στρίβουμε χωρίς φλας και ανάβουμε φλας χωρίς να στρίψουμε. Η λογική λέει οτι οι δρόμοι μας δεν συναντώνται. Τώρα αν πέσει κανα απότομο φρενάρισμα/βρισίδι λόγω της ασάφειας, αυτός την προκάλεσε, όχι εγώ.
Μην κάνεις τον Ελληνάρα ενώ ξέρουμε όλοι πως δεν είσαι. Διότι αδυνατώ να πιστέψω πως ρώτησες απλώς για να μας πεις στο τέλος πως αδιαφορείς για το τι είναι το ορθό. Εστω και στην θεωρία. Αν λοιπόν υπάρξει ατύχημα (και δεν θα φταίνε οι ασάφειες) χωρίς προβλήματα έχει καλώς! Αλλά αν σκοτωθεί ή χτυπήσει κάποιος δεν θα σου αρέσει. Η λογική ΔΕΝ λέει πως οι δρόμοι σας δεν συναντώνται διότι παρ ολίγο να συναντηθούν και θα έφταιγες εσύ. ΑΣΧΕΤΑ με το αν εσύ φτάνεις σε διασταυρώσεις 800 φορές την ημέρα και είναι κουραστικό.
UltiMo_ έγραψε:...Αν έχεις τρίγωνο δηλαδή, έχεις φτάσει σε δρόμο προτεραιότητας....Αν έχεις stop δηλαδή, είσαι σε διασταύρωση δύο δρόμων προτεραιότητας.
Αν μιλήσουμε γενικότερα, τότε κανένα από τα δύο δεν είναι πλήρως ορθό. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση ο δρόμος στον οποίο κινείσαι δεν έχει προτεραιότητα απέναντι στον άλλο. Αυτό μόνο λέει το τρίγωνο και το STOP. Αν είναι δρόμοι προτεραιότητας ή όχι δεν το ξέρεις και δεν σε ενδιαφέρει άλλωστε διότι εσύ θα συμπεριφερθείς με ΄βάσει την δική σου σήμανση και όχι του άλλου δρόμου.

Το αν ο άλλος δρόμος είναι δρόμος προτεραιότητος θα το ξέρεις μόνο αν κινείσαι πάνω σε αυτό διότι θα έχεις ρόμβο. Ενώ όλοι οι άλλοι τρίγωνο ή Stop εκτός αν είναι αριστερά σου. Οταν δε ο δρόμος του πάψει να είναι προτεραιότητος θα έχεις διαγραμμένο ρόμβο που θα σε προειδοποιεί.
UltiMo_ έγραψε:Θυμάμαι και το δάσκαλο να λέει, οτι επειδή στην Ελλάδα σπανίζουν οι ρόμβοι, ο κανόνας είναι: Αν στρίψεις μετά απο τρίγωνο ή stop (δηλαδή μπείς στο δρόμο στον οποίο το τρίγωνο και το stop δίνει προτεραιότητα) τότε σε όλες τις υπόλοιπες διασταυρώσεις έχεις προτεραιότητα, μέχρι ένα stop ή ένα φανάρι να στην αφαιρέσει.
Μπορείς να πεις στον δάσκαλό σου εκ μέρους μου (και δώσε του το τηλέφωνό μου, δεν με ενοχλεί καθόλου) πως είναι ένας ηλίθιος και μισός αν τα εννοεί αυτά που λέει και καλά θα κάνει να πάψει να τα λέει γιατί είναι επικίνδυνος σε σημείο που δεν θέλω καν να το σχολιάσω. Το Stop σε προειδοποιεί μόνο ότι εσύ δεν έχει προτεραιότητα δεν σου δίνει καμία άλλη πληροφορία για τον επερχόμενο δρόμο.

Σχετικά με τις ασάφειες μεταξύ τριγώνου και Stop,, στο εξωτερικό, Stop συναντάει κανείς σπανιότατα, ακριβώς επειδή είναι ένα σήμα πολύ ισχυρό και ένα κλικ πριν το φανάρι. Ακόμα και πάνω από τα φανάρια συνήθως υπάρχει τρίγωνο όχι Stop. Εξ' ου και το μοναδικό σχήμα του.

Μου φαίνεται πρέπει να ανοίξουμε μια ενότητα συζητήσεων σε θέματα ΚΟΚ.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από enias »

Ας το κάνουμε λίγο δικηγορίστικα... :D

Αν ο ΚΟΚ λέει αυτό...
Παραχώρηση πρoτεραιότητας: H υπoχρέωση oδηγoύ oχήματoς, να μη συνεχίσει ή επαναλάβει την κίνηση ή τoυς ελιγμoύς του, εάν, ενεργώντας κατ’ αυτόν τoν τρόπo, μπορεί να υποχρεώσει τoυς oδηγoύς άλλων oχημάτων να μεταβάλλoυν απότoμα την κατεύθυνση ή την ταχύτητα των oχημάτων τoυς.
τότε ο ultimo, απο την στιγμή που η δεσποινίς άναψε το φλάς να στρίψει και δήλωσε οτι η πορεία της δεν θα συναντηθεί με του ultimo, επειδή αυτός "δεν υποχρεώνει την άλλη οδηγό να μεταβάλει την κατεύθυνση της", τότε δεν υποχρεούται να παραχώρησει προτεραιότητα, αρα ορθώς έπραξε και ξεκίνησε.

Αν είχε γίνει ατύχημα και ήμουν δικαστής, θα τον δικαίωνα.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Ευτυχώς δεν είσαι...

Αυτή η ιστορία δεν θα έφτανε καν στα δικαστήρια... Εκτός και αν υπήρχαν σωματικές βλάβες που πάλι αυτός που παραβίασε θα πλήρωνε...

Θα βγει ο άλλος από Stop και εσύ θα τιμωρήσεις αυτόν που κινείται στο δρόμο προτεραιότητας!

Ξαναρωτάω! Τι πίνεις και δεν μας δίνεις? :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από thanos »

MacPap έγραψε:
Θα βγει ο άλλος από Stop και εσύ θα τιμωρήσεις αυτόν που κινείται στο δρόμο προτεραιότητας!
...και που εχει βγάλει φλας οτι θα στρίψει αλλά τελικά δεν στρίβει,
ξέχασες ισως να συμπληρώσεις...

αλήθεια τότε τι νόημα εχει η χρήση του φλας οτι θα στρίψει;
μηπως οι χρησιμότητα του ειναι μόνο για τους πίσω οδηγούς που ακολουθούν και όχι για αλλους εμπλεκόμενους, πχ οδηγό σαν τον Ούλτιμο;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”