Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

2 λεπτά πριν σχολάσω, κόντεψα να τρακάρω. Αν είναι δυνατόν. Στο παρα πέντε.
Με έτρωγε όμως για ώρα μετά, εαν έφταιγα ή οχι. Πείτε μου τη γνώμη σας

Εικόνα Εικόνα

Εγώ στη φωτογραφία είμαι το γαλάζιο λεωφορείο.
Σταματάω στο στοπ, με αναμμένο αριστερό φλας για να στρίψω.
Απο "πάνω" κατέβαινε πιτσιρίκα την οποία σταμάτησα για να της δώσω προτεραιότητα.
Επειδή όμως είδα οτι είχε και αυτή αναμμένο φλας αριστερό, διαπίστωσα οτι οι πορείες μας δεν συναντώνται (όπως δείχνουν και τα βελάκια) άρα χωρίς να την περιμένω να στρίψει, ξεκίνησα να πάρω τη στροφή μου.

Εδώ θέλω να σκεφτείτε εαν έπραξα σωστά, και αν αυτό που έκανα θεωρείται "παραβίαση προτεραιότητας".


















Με το που ξεκίνησα λοιπόν, η κοπέλα πλακώθηκε στα φρένα κατευθυνόμενη προς τα πάνω μου, κορνάρωντας.
Τι είχε γίνει? Ήθελε να πάει μπροστά ευθεία. Είχε κακώς αναμμένο το φλας. Όλοι ξέρουμε οτι η επαναφορά κολλάει καμμια φορά. Αν επαναφέρεις το τιμόνι δυο μοίρες λιγότερο απο την ευθεία, το φλας δεν σβήνει. Και πήγαινε και τόσο αργά που μου έδωσε την εντύπωση οτι ήθελε να στρίψει. (υποθέτω οτι αν είχε μεγαλύτερη ταχύτητα, πιο αποφασιστική ας πούμε, θα την περίμενα ούτως ή άλλως)

Πρώτον, όταν της φώναξα "που πας μωρη μ*λ*κω με το φλας αναμμένο", έψαχνε το ταμπλώ της γύρω γύρω και μετά διαπίστωσε οτι έχει αναμμένο το φλας, και μετά το έσβησε. Στο κόσμο της. Δεν πήρε χαμπάρι.
Δεύτερον, υποθέτω οτι το άναψε για να βγεί απο τον περιφερειακό. Πράγμα λάθος, αφού το ανάβεις, μπαίνεις στη λωρίδα επιβραδύνσεως, και μετά το σβήνεις το φλας. Πριν φτάσεις στη διασταύρωση. Δεν το κρατάς για κανα χιλιόμετρο ακόμα αναμμένο.
Τρίτον ακόμα και αν για κάποιο λόγο το αφήσεις το φλας αναμμένο, στη επόμενη διασταύρωση το σβήνεις για να μη δημιουργείς σύγχυση και μπέρδεμα σε τρίτους.
Τέταρτον αν είσαι γυναίκα 20 χρονών, μην κορνάρεις πριν σιγουρευτείς οτι δεν έχεις κάνει εσύ πρώτη βλακεία.

Μήπως όμως παραβίασα εγώ το στοπ?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από enias »

Δύσκολη περίπτωση να αποδειχθεί αν η άλλη είχε το φλάς αναμένο. Αφου προτίθεται να στρίψει, αρα οι πορείες σας δεν συναντιούνται, οπότε, όπως το βλέπω εγώ, είσαι ΟΚ, έπραξες σωστά κατα τον ΚΟΚ.

Επείδη όμως τα αυτοκίνητα τα οδηγούν άνθρωποι, ο ΚΟΚ δεν αρκεί και καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί. Προσωπικά, όταν είμαι σε παρόμοια θέση, δεν εμπιστεύομαι το φλάς του άλλου και περιμένω να στρίψει για να είμαι σίγουρος.

Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει οτι έπραξες λάθος, άλλα καλό είναι να οδηγούμε και λίγο πονηρεμένα. Δες το σαν ένα καλό μάθημα. Αυτές είναι οι εμπειρίες που κάνουν έναν παλιό οδηγό να διαφέρει απο έναν καινούργιο. :)
Αινείας
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από thanos »

enias έγραψε:Δύσκολη περίπτωση να αποδειχθεί αν η άλλη είχε το φλάς αναμένο. Αφου προτίθεται να στρίψει, αρα οι πορείες σας δεν συναντιούνται, οπότε, όπως το βλέπω εγώ, είσαι ΟΚ, έπραξες σωστά κατα τον ΚΟΚ.

Επείδη όμως τα αυτοκίνητα τα οδηγούν άνθρωποι, ο ΚΟΚ δεν αρκεί και καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί. Προσωπικά, όταν είμαι σε παρόμοια θέση, δεν εμπιστεύομαι το φλάς του άλλου και περιμένω να στρίψει για να είμαι σίγουρος.

Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει οτι έπραξες λάθος, άλλα καλό είναι να οδηγούμε και λίγο πονηρεμένα. Δες το σαν ένα καλό μάθημα. Αυτές είναι οι εμπειρίες που κάνουν έναν παλιό οδηγό να διαφέρει απο έναν καινούργιο. :)
ενδιαφέρον συλλογισμός: να οδηγούμε λίγο πονηρεμένα.
πόσο πολύ ή λίγο πονηρεμένα ειναι το ζητούμενο...
στην περίπτωση του Ούλτιμο και το παράδειγμά του θα έπρεπε νομίζω να συμπεριφερθεί πολύ πονηρεμένα
δηλαδή να σκεφτεί τα εξής:
1ο) οδηγός νεαρή 20άρα, άρα μαλλον το δίπλωμα πρόσφατα το πήρε, με οτι αυτό συνεπάγεται, δηλ. απειρία κ.α,
βέβαια η χρήση του φλας εκ μέρους της δεν σχετίζεται με την εμπειρία αλλά μάλλον με την ανοησία, γιατί αν πηγαίνω ευθεία και βλέπω οτι στα δεξιά μου υπάρχει δρόμος με αυτοκινητα ΔΕΝ χρησιμοποιώ σε καμία περίπτωση φλας για να μην μπερδέψω τους άλλους οδηγούς πισω μου απέναντί μου, μπροστά μου κοκ και αν ειναι αναμμένο λόγω προηγούμενης χρησης του σε στροφή οπως σωστα περιγράφει ο Ουλτιμο, τα αυτιά για αυτο μας τα έδωσε ο Θεούλης για να ακούμε τους θορύβους, βλ του φλας στην περίπτωσή μας
2ο) εχει αναμμένο φλας, θα στρίψει αλλά επειδή εδώ ειναι Ελλαδιστάν μπορεί και να μην στρίψει. Αν και το μεγάλο πρόβλημα συνήθως στο οδηγικό Ελλαδιστάν ειναι οτι περισσότεροι ειναι αυτοί που στρίβουν και δεν ανάβουν φλας, παρά αυτοί που στρίβουν και ανάβουν φλας. Τώρα με το παράδειγμα του Ουλτιμο εχουμε και 3η κατηγορία, αυτοι που δεν στρίβουν αλλά εχουν αναμμένο φλας και συνεχίζουν να πορεύονται στην ευθεία. Αποτέλεσμα αυτού; να μην ειμαστε ποτέ σίγουροι οταν βγαίνουμε στο δρόμο για τα ΜΕΓΑΛΑ αυτονόητα που ισχύουν για τους οδηγούς των περισσότερων άλλων χωρών οπως πχ η χρήση του φλας.

Μπορεί καποιος να θεωρησει λεπτομέρειες ολα τα παραπάνω, αλλά παραλίγο θα ειχαμε τροχαίο εξαιτίας αυτών των λεπτομερειών που ελαχιστα απασχολούν τους πολίτες που εχουν ενα δίπλωμα οδήγησης. Δυστυχώς
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από enias »

Για να τα ξεχωρίζουμε, αυτός ο συλλογισμός είναι δικός σου, όχι δικός μου. Εγω ούτε θέμα ηλικίας έθιξα, ούτε φύλου, ούτε χώρας, ούτε σε λεπτομέρειες αναφέρθηκα. Κατα τη γνώμη μου δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι, γιατί μπορεί να συμβεί, κάποιος να μην γνωρίζει που θα στρίψει και να ανάψει το φλάς νωρίτερα ή το αντίστροφο, τελευταία στιγμή.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Κατ αρχάς κακώς την έβρισες διότι, είτε είχε, είτε όχι, αναμμένο φλας, δεν επιτρέπεται. Φαντάσου να εχανε τον έλεγχο και να τραυματιζόταν. Πέραν αυτού, ο κώδικας δεν λέει ότι το STOP παύει να ισχύει αν ο άλλος έχει αναμμένο φλας. Αντιθέτως λέει πως σε STOP σταματάς και περιμένεις να αδειάσει το σύμπαν. Αυτά που λέτε και εσύ και ο eniaw θα ίσχυαν σε ανεστραμμένο τρίγωνο ΙΣΩΣ. Αλλά ακόμα και τότε αν το άλλο όχημα δεν μπεί στην στροφή εσύ περιμένεις πόσο μάλλον σε STOP.

Το φλας δηλώνει πρόθεση δεν υποχρεώνει κανένα σε τίποτε. Πρόθεση σημαίνει ναι θέλω αλλά μπορεί και να μη θελήσω στο τέλος.

Αυτά! Συνεπώς ΝΑΙ παραβίασες το STOP.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Αντιθέτως λέει πως σε STOP σταματάς και περιμένεις να αδειάσει το σύμπαν.
Ε, δεν το λέει και ακριβώς ετσι!
Και σίγουρα δεν μπορείς εκ των πραγμάτων -πέρα απο την θεωρία- να περιμένεις σε όλες τις περιπτώσεις να αδειάσει ο δρόμος απο χιλιόμετρα μακρυα, γιατί αναλόγως το πόσο κεντρικός είναι ο δρόμος αυτό μπορεί να μην συμβεί για πάρα πολλή ώρα.

Όταν όμως ο άλλος είναι κοντά, καλό είναι να μην έχεις 100% εμπιστοσύνη στο φλάς, γιατί όπως πολύ σωστά το έθεσες, το φλάς δείχνει πρόθεση και δεν υποχρεώνει. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι άλλα βρίσκω πολύ εύστοχη την παρατήρησή σου.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Το ότι στο Ελλαδιστάν τα STOP είναι λάθος τοποθετημένα εκεί που θα έπρεπε στις περισσότερες φορές να υπάρχουν ανεστραμμένα τρίγωνα ή ακόμη και τίποτε (τηρώντας απλώς την προτεραιότητα εκ δεξιών) δεν σημαίνει πως το Stop δεν σημαίνει παραχωρείς προτεραιότητα σε όλους αφού έχεις σταματήσει. Αυτό δεν επιδέχεται καμίας παρερμηνείας.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το θέμα ξέρετε ποιο είναι? οτι αν συμβεί το αντίθετο, δηλαδή περιμένω εγώ στο στοπ, έρχετε η κοπέλα ΧΩΡΙΣ φλας, και μετά στρίψει, τότε εγώ τσατίζομαι γιατί έφαγα πόση ώρα περιμένοντας την χωρίς λόγο. Γιαυτό και πάντα αν έχει φλας προχωράω (εκτος και αν δω οτι έχει μεγάλη ταχύτητα, δεν φρενάρει, δεν σκοπεύει να φρενάρει κτλ. αλλα αυτά γίνονται μηχανικά και αντανακλαστικά. Δεν μπορώ να δώσω ακριβή ορισμό του τι σκέφτεται εκείνη την ώρα το κεφάλι μου)

Όπως και αν είμαι εγώ στην θέση του αυτοκινήτου που ατρίβει, απορώ γιατι κάθετε ο άλλος σα χαζός να περιμένει ένα αργό λεωφορείο, απο τη στιγμή που έχει ξεκάθαρα κάνει ώρα πριν γνωστή τη πρόθεσή του οτι ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΙ
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Να μην τσαντίζεσαι γιατί αυτό προβλέπεται να κάνεις. Απόλαυσέ το! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4847
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Δύσκολη περίπτωση να αποδειχθεί αν η άλλη είχε το φλάς αναμένο.
Ἐκτὸς ἀν ὑπάρχει αὐτόπτης μάρτυρας.
enias έγραψε:Αφου προτίθεται να στρίψει, αρα οι πορείες σας δεν συναντιούνται, οπότε, όπως το βλέπω εγώ, είσαι ΟΚ, έπραξες σωστά κατα τον ΚΟΚ.
Συμφωνῶ.
enias έγραψε:Επείδη όμως τα αυτοκίνητα τα οδηγούν άνθρωποι, ο ΚΟΚ δεν αρκεί και καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί. Προσωπικά, όταν είμαι σε παρόμοια θέση, δεν εμπιστεύομαι το φλάς του άλλου και περιμένω να στρίψει για να είμαι σίγουρος.

Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει οτι έπραξες λάθος, άλλα καλό είναι να οδηγούμε και λίγο πονηρεμένα. Δες το σαν ένα καλό μάθημα. Αυτές είναι οι εμπειρίες που κάνουν έναν παλιό οδηγό να διαφέρει απο έναν καινούργιο. :)
Ἔγραψες!!! :D :D :D
enias έγραψε:Όταν όμως ο άλλος είναι κοντά, καλό είναι να μην έχεις 100% εμπιστοσύνη στο φλάς, γιατί όπως πολύ σωστά το έθεσες, το φλάς δείχνει πρόθεση και δεν υποχρεώνει. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι άλλα βρίσκω πολύ εύστοχη την παρατήρησή σου.
Συμφωνῶ.


enias έγραψε:
MacPap έγραψε:Αντιθέτως λέει πως σε STOP σταματάς και περιμένεις να αδειάσει το σύμπαν.
Ε, δεν το λέει και ακριβώς ετσι!
Και σίγουρα δεν μπορείς εκ των πραγμάτων -πέρα απο την θεωρία- να περιμένεις σε όλες τις περιπτώσεις να αδειάσει ο δρόμος απο χιλιόμετρα μακρυα, γιατί αναλόγως το πόσο κεντρικός είναι ο δρόμος αυτό μπορεί να μην συμβεί για πάρα πολλή ώρα.
Εἶναι προφανὲς ὄτι ὀ MacPap ἔπεσε στὴν "παγίδα" ποὺ πέφτουν πολλοί. Παραχώρηση προτεραιότητας ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ στήνω τηλεσκόπιο, βλέπω τρία χιλιόμετρα πέρα καὶ ἀναμένω πότε θὰ ἀδειάσουν καὶ τὰ τρία χιλιόμετρα ὤστε νὰ περάσω. Ἀν τὸ κάνω ἔτσι δὲν πρόκειται νὰ περάσω ποτέ.

Ἀς δοῦμε τὶ λέει ὀ Κ.Ο.Κ. γιὰ τὴν παραχώρηση προτεραιότητας.

Άρθρο 2: Oρισμoί

1. Για την εφαρμoγή τoυ παρόντoς Kώδικα νooύνται ως:
... ...
Παραχώρηση πρoτεραιότητας: H υπoχρέωση oδηγoύ oχήματoς, να μη συνεχίσει ή επαναλάβει την κίνηση ή τoυς ελιγμoύς του, εάν, ενεργώντας κατ’ αυτόν τoν τρόπo, μπορεί να υποχρεώσει τoυς oδηγoύς άλλων oχημάτων να μεταβάλλoυν απότoμα την κατεύθυνση ή την ταχύτητα των oχημάτων τoυς.
... ...



Ἐπίσης στὸ περιστατικὸ τοῦ UltiMo_ δὲν θὰ ὑπῆρχε διαφορὰ ἀν εἶχε ἀνάποδο τρίγωνο ἀντὶ STOP.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”