Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Απλά την στιγμή του περιστατικού, δεν μπορούσα να διαβάσω τον κοκ, ούτε να θυμηθώ τι ακριβώς λέει. Ξέρω όμως πως να συμπεριφερθώ. Δηλαδή δεν χώνομαι, δεν οδηγάω νευρικά, και εφόσον δεν αναγκάζω την κοπέλα να φρενάρει, ξεκινάω απο το στοπ. Λογική, σύνεση, γνώση σωστής συμπεριφοράς, όλα μου λέγανε να προχωρήσω. Σύμφωνα με τον ΚΟΚ όμως, ήμουν λάθος. Αυτό ακριβώς λέει και ο enias
Ακριβέστατα. :applause


Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Απλά την στιγμή του περιστατικού, δεν μπορούσα να διαβάσω τον κοκ, ούτε να θυμηθώ τι ακριβώς λέει. Ξέρω όμως πως να συμπεριφερθώ...Λογική, σύνεση, γνώση σωστής συμπεριφοράς, όλα μου λέγανε να προχωρήσω....
Κατ' αρχάς φυσικά και δεν μπορείς να διαβάσεις τον Κ.Ο.Κ. στη διασταύρωση αυτό πρέπει να γίνει άλλη στιγμή. Κατά δεύτερον αυτό που χρειάζεται να θυμάσαι, δεν είναι ολόκληρες οι διατάξεις, αλλά η ουσία. Η ουσία λοιπόν είναι στο STOP χάνεις κάθε μορφής προτεραιότητα και δίκιο σε περίπτωση ατυχήματος.

Επίσης το αν εγώ θυμάμαι τα άρθρα του ΚΟΚ αυτούσια ή όχι δεν μειώνει σε τίποτε την ισχύ τους. Αυτά έχουν σημασία! Το αν εγώ τον διαβάζω κάθε πρωί πριν ξυπνήσω ή λίγο πριν γράψω εδώ δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Αλλά από την άλλη χαίρομαι πολύ που πολλές φορές γίνομαι αφορμή να τον διαβάσουν και άλλοι. "Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως" έλεγαν κάποτε.

Δυστυχώς φίλε μου αυτό ακριβώς που γράφεις και το οποίο ευαγγελίζονται και κάποιοι άλλοι είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο σκοτωνόμαστε στους δρόμους στην Ελλάδα. Δηλαδή η μη τήρηση κατά γράμμα του ΚΟΚ. Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε πως ο ΚΟΚ (όπως φωνάζω από τότε που με ξέρεις) είναι κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των οδηγών για να μη σκοτωνόμαστε όντας προβλέψιμοι.

Στο συμβάν η κυρία από λάθος ή βλακεία (δεν έχει σημασία) ξέχασε το φλας και εσύ μπερδεύτηκες. Όμως εσύ έκανες το μεγαλύτερο λάθος κάτι ακόμα ποιο μη προβλέψιμο να βγεις από ένα Stop, ακολουθόντας το ένστικτό σου. Το θέμα είναι πως αν γινόταν κάτι θα έφταιγες. Κάποτε είχαμε κάνει μια συζήτηση δεν θυμάμαι που για το αν βγαίνοντας από Stop τρακάρω με κάποιον που έρχεται ανάποδα σε μονόδρομο ποιος φταίει. Η απάντηση είναι εγώ. Αυτός το πολύ να φάει μια κλήση και αυτό αν είμασταν στην Γερμανία.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε πως ο ΚΟΚ (όπως φωνάζω από τότε που με ξέρεις) είναι κώδικας επικοινωνίας μεταξύ των οδηγών για να μη σκοτωνόμαστε όντας προβλέψιμοι
Δηλαδή στο περιστατικό εγώ ήμουν πιο απρόβλεπτος απο την κυρία? Μάλλον εδώ είναι η κύρια διαφωνία μας
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρολίγον τροχαίο. Ασάφεια προτεραιότητας

Δημοσίευση από MacPap »

Στο συγκεκριμένο περιστατικό εσύ ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις κάτι που δεν έκανες και εκείνη αμέλησε να κάνει κάτι το οποίο δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει. Οσο και να το συζητάμε στα ίδια θα καταλήγουμε.

Σε Stop περιμένεις να αδειάσει το σύμπαν γιατί αλλιώς φταις. Ακόμα και αν διαφωνεί ο Haridimos... :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”