Οδήγηση και τρίτη ηλικία

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Οδήγηση και τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Θεσσαλονίκη: Θάνατος στο τιμόνι - Αυτοκίνητο ''καρφώθηκε'' σε τοίχο!

Εικόνα

Το τροχαίο δυστύχημα έγινε στην επαρχιακή οδό Πλαγιαρίου - Επανομής - Ο άτυχος οδηγός σκοτώθηκε ακαριαία...

Τη ζωή του έχασε ένας 80χρονος, όταν το αυτοκίνητο που οδηγούσε στο 1ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού Πλαγιαρίου-Επανομής, βγήκε από την πορεία του και ''καρφώθηκε'' σε τοίχο περίφραξης σπιτιού....

Κάτοικοι της περιοχής έτρεξαν για βοήθεια αλλά ήταν αργά. Ο άτυχος οδηγός είχε αφήσει την τελευταία του πνοή στο τιμόνι και όταν έφτασε στο σημείο ασθενοφόρο, διαπιστώθηκε ο θάνατός του. Τα αίτια του δυστυχήματος δεν έχουν αποσαφηνιστεί...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 06 Ιουν 2013, 10:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδήγηση στην τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τι να αποσαφηνίσεις ρε παιδιά? 80 χρονών ήταν ο άνθρωπος.

Ο πατέρας μου είναι 64 χρονών. Τον βλέπω να κάνει τις κλασσικές βλακείες στο δρόμο πχ δεν ανάβει φλας, αναστροφές, να αφήνει το μπιπ μπιπ να βαράει με τις ώρες και να αρνείται να βάλει τη ζώνη. Πράγματα τραγικά για μένα γιατι αυτός ο άνθρωπος κάποτε ήταν πρότυπο οδήγησης για μένα, υπήρξε πολύ καλός οδηγός και με έμαθε να οδηγάω. Τώρα απλά.. βαρέθηκε? Ξέμαθε? Δεν ξέρω.
Του είχα πει για πείραγμα μια μέρα, οτι έτσι όπως κάνει και δεν ανάβει φλας, θα τον κόψει ο δάσκαλος μεθαύριο. Οτι του χρόνου που έχω ανανέωση εγώ στο δίπλωμα, θα κάτσουμε μαζί στα θρανία κτλ. Έπεσε απ τα σύννεφα εφόσον δεν ήξερε οτι στα 65 το δίπλωμα λήγει.

Τι γίνεται στα 65? Υποθέτουμε οτι όλοι ξέρουν οτι το δίπλωμα λήγει ή τους ενημερώνει κάποιος (απίθανο το βρίσκω). Επίσης εκτός απο τα τυπικά με τους γιατρούς, κάνουν τίποτα άλλο αξιόλογο ή απλά δίνουν το παράβολο και το ανανεώνουν?

Πρόσφατα σε νυχτερινό δρομολόγιο στο λεωφορείο, έκατσε μια μεγαλοκυρία πρώτο κάθισμα και μου έπιασε κουβέντα οτι ακρίβυνε το εισιτήριο, δεν θυμάμαι τις διαδρομές, έχω καιρό να μπώ σε λεωφορείο, οδηγάει ο άντρας μου, ο οποίος πλέον είναι 82 κτλ κτλ κτλ, και έφτασε η κουβέντα στο οτι ο άντρας της δεν μπορεί πλέον να οδηγήσει, κάνει χαζομάρες, κουράζεται, και οτι προχτές πέρασε με κόκκινο και του το είπε η γυναίκα του ενώ αυτός δεν το πήρε καν χαμπάρι.

Δηλαδή κινδυνεύουμε μονίμως απο τον χάρο που θα πεταχτεί απο το στενό, που απλά συνεχίζει να οδηγάει, μόνο και μόνο απο ανδρικό εγωισμό που δεν παραδέχεται οτι "δεν μπορώ πια να οδηγήσω"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση στην τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν νομίζω πως για όλα αυτά φταίει η ηλικία και μόνο!!

Αυτό που πραγματικά πιστεύω είναι πως οι περισσότεροι και νεότεροι δεν ήταν προσεκτικοί οδηγοί!!!

Οχι πως δεν υπάρχουν και ηλικιωμένοι που είναι τρόμος στον δρόμο!!! Αλλά αριθμητικά νομίζω πως οι νέοι οδηγοί αποτελούν μεγαλύτερο κίνδυνο! Αλλά για άλλους λόγους!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδήγηση και τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Προσωπικά τον πιτσιρικά που τρέχει τον φοβάμαι λιγότερο απο τον παππού που θα πάει με 20 με το κεφάλι όρθιο και με τον λαιμό που δεν μπορεί να κουνηθεί εδώ και χρόνια
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση και τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ τους φοβάμαι και τους δύο για διαφορετικούς λόγους τον καθένα!!!

Αλλά επειδή ο άλλος είναι 80 δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν γυρνάει το κεφάλι!!!

Αλλά εδώ θα είμαστε να το συζητάμε όσο θα πλησιάζομε!! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδήγηση και τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Αλλά επειδή ο άλλος είναι 80 δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν γυρνάει το κεφάλι!!!
Όχι δε σημαίνει αυτό. Αλλα όταν αρχίσει να μη γυρνάει το κεφάλι, κανείς δε θα πει "οκ ήρθε η στιγμή να σταματήσω να οδηγάω".
Εγωισμός και ξεροκεφαλιά θα τον κάνουν να οδηγάει μέχρι να μείνει στο τιμόνι πάνω.

Δίκιο έχεις. Εδώ θα είμαστε και θα τα δούμε. Εξάλλου κάποια μέρα, όλοι μας θα.. γεράσετε
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση και τρίτη ηλικία

Δημοσίευση από MacPap »

:lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”