γνωστος σκηνοθέτης "επικοινωνεί" την οδική ασφάλεια

Προτροπές και συμβουλές για ασφαλή οδήγηση...
Απάντηση
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

γνωστος σκηνοθέτης "επικοινωνεί" την οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από thanos »

O Βέρνερ Χέρτζογκ για την οδική ασφάλεια

Δεν είναι καθόλου εύκολο να δεις αυτή τη σειρά ταινιών. Επί 35 λεπτά, στα μικρά αυτά φιλμάκια, οι άνθρωποι που αφηγούνται τις ιστορίες τους, είδαν τη ζωή τους να αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη. Αυτόπτες μάρτυρες ατυχημάτων στα οποία ξεκληρίστηκε η οικογένειά τους, μάρτυρες μιας ζωής που διαλύθηκε μέσα σε δευτερόλεπτα. Αυτή η σειρά η οποία θα προβληθεί σε περισσότερα από 40.000 γυμνάσια και σε κρατικές υπηρεσίες, μιλά για έναν και μόνο κίνδυνο. Αυτόν του να οδηγεί κάποιος και να στέλνει μηνύματα μέσω του κινητού του.

Εικόνα

Η κοινωνική αυτή καμπάνια έχει και μια ιδιαίτερη καλλιτεχνική πλευρά. Ο θρυλικός γερμανός σκηνοθέτης του κινηματογράφου Βάλτερ Χέρτζογκ, είναι το πρόσωπο πίσω από τη δημιουργία αυτής της σειράς με ταινίες μικρού μήκους, που προειδοποιούν για τους κινδύνους των γραπτών μηνυμάτων κατά την οδήγηση. "Οταν μου το πρότειναν", λέει ο σκηνοθέτης , "κάτι έκανε μέσα μου ένα κλικ". Παρόλο που δεν είμαι μέρος αυτής της κουλτούρας, δεν οδηγώ στέλνοντας συγχρόνως μηνύματα, κατάλαβα ότι είναι ένα σοβαρό πρόβλημα, ένα κομμάτι του σύγχρονου πολιτισμού που δε μας αγγίζει απλώς, μας χτυπάει με σφοδρότητα".



Τίτλος της σειράς "From One Second to the Next,". Κοντινά πλάνα, γυρίσματα στους τόπους των ατυχημάτων, μικρά παιδιά καθηλωμένα σε αναπηρικές καρέκλες. Εικόνες σκληρές. Ανθρωποι γενναίοι που μοιράζονται την εμπειρία τους. Θα μπορούσε να είναι απλώς ένα διαφημιστικό τρέιλερ. Η ματιά του Χέρτζογκ, το βλέμμα του, μεταμορφώνει τα ντοκουμέντα σε τέχνη

Πηγή: lifo.gr

Mod (ItaBita): Η δημοσίευση επεξεργάστηκε για την αποτελεσματικότερη παρουσίαση του θέματος!


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: γνωστος σκηνοθέτης "επικοινωνεί" την οδική ασφάλεια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἐκεῖνοι οἰ ὁποῖοι προκάλεσαν αὐτὰ τὰ ἀτυχήματα θὰ ἀπαντοῦσαν μὲ θράσος, ἀγένεια ἢ ἀλαζονεία σὲ ὅποιον τοὺς ἐπισήμαινε τοὺς κινδύνους.

Ὁ Θεὸς νὰ δίνει δύναμι στὰ θύματα καὶ τοὺς οἰκείους τους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδική Ασφάλεια...”